şükela:  tümü | bugün
  • hangi akp'liye sorsan, erdoğan çok büyük projeler yaptı diyor. peki, ama niye yaptı. gel bilal'e anlatır gibi anlatayım...

öncelikle bunların, fettoş'la ortak bir sikik davası var... bildin mi o sikik davayı? hah o işte...

fettoş daha akp iktidarda değilken sikik dava için çalışmalara başlamış, bir dantel gibi işlediği şerefsiz planını devreye sokmuştu... hatta "devletin kılcal damarlarına girmeden atıacak her adım erken adımdır, başımızı ezerler" dediği, "burada duyduklarınız burada kalacak, çıkarken o içtiğiniz meyve suyu kutuları gibi çöpe atacaksınız" dediği video neredeyse 20 yıldır izlenebiliyor. herkes izlemişken her halde akp'liler izlememiş ki "olur mu öyle şey, kargalar bile güler" filan diyorlardı bu konuda uyarıldıkça... bence muhtemelen onlardan bazıları da o salonda dinlemiş sonra meyve suyu kutusu gibi.... aman siktir et...

neyse fettoş'un devletin kılcallarına sızmış adamları akp için bulunmaz nimetti... zira fettoş'un elemanlar sorular çalınarak da olsa adam gibi okullarda okumuştu hasbelkader... akp'nin kadrosuysa şimdiki gibi genellikle ihl'li mallardan müteşekkildi.

ikisi birleşince sikik dava için yapılması gereken ne varsa yapmaya başladılar.

1- sikik davalarına ulaşmalarına engel olabilecek, tekerlerine çomak sokabileceklerin ekarte edilmesi...

(bkz: ergenekon soruşturması) (bkz: balyoz soruşturması) (bkz: casusluk soruşturması) burada savcı kıllar, pardon kılcallar girdi devreye... hatta erdoğan da bu davaların savcısıydı. neler olduğunu, yaşandığını, ne şerefsizlikler yapıldığını biliyorsunuz o dönemde.

2- sikik davaları için para, ama çok para, ama çok çok para bulmak...

ne yaptılar? türkiye tarihinde görülmemiş miktarda dış borç aldılar... bu borcu alırken nasıl geri ödeneceğiyle ilgili bir tasaları olduğunu da sanmıyorum. eğer sikik amaçlarına ulaşabilirlerse gerisinin hiçbir önemi yoktu zira. bu büyük paralarla "akçeli" işlere, büyük projelere giriştiler. üç amacı vardı bu projelerin.

a) halkın gözünü boyamak, projeleri oya döndürmek
    b) parayı kendi taraflarında tutmak, yani yandaş, sikik davadaş müteahitleri zenginleştirmek.
    c) bu zenginleştirmeye karşılık "ufak" bir komisyon almak.

bakın burada erdoğan'ın da dediği gibi cebe giren bir devlet parası yok. devlet parası müteahhitlerin cebine giriyor, müteahhit parası ondan sonra nereye gidiyorsa gidiyor...

sistem böyle kurulunca "büyük projeler" birbiri ardına geliyor tabii. çünkü proje büyüdükçe para da büyüyor.

geldik konunun başlıkla alakalı kısmına, yani akp'lilerin çiftlik mağdurlarından farkı olmamasına, kolay inanmasına, hemen kanmasına...

ben gidip bankadan 5 milyon tl kredi alsam, bu krediyle önce altıma enfes bir aston martin çeksem, sonra arkadaşları alıp alıp oraya buraya yemeğe götürsem, onlara hediyeler alsam, gariban bir mahaleye makarna dağıtsam vs vs... beni hemen severler, bağırlarına basarlar... muhtemelen benle gezip, yiyip içerken, hediyeler alırken onlara "oğlum götünden ayrılmıyorsunuz ama bu herif bütün bunları aldığı krediyle yapıyor, batacak yakında göreceksiniz gününüzü" dense, muhtemelen "kıskanıyorsunuz, size inat ölümüne zamazingocuyuz" derlerdi.

bu minvalde akp'nin yaptığının şişman çiftlikçiden bir farkı yok nazarımda...

neyse biraz daha anlatalım akp'nin parayla maceralarını. misal şu "yüz bin milyon milyar fidan ektik" durumu... bu fidan işi en "akçeli" işlerden biriymiş, zira hem çok büyük para dönüyor, hem de binali yıldırım'ın dediği gibi "inanmazsan say" durumu var. yani milyarları ver yandaşa, ekildi mi ekilmedi mi, tuttu mu tutmadı mı, "vah vah çürümüş fidanlar da varmış attık biz onları" mı belli değil... inanmazsak sayacağız...

dün erdoğan yaptığı konuşmada gençlere şunu söylüyordu; "gidin onlara sorun, bir marmaray yapmışlar mı, bir yavuz sultan selim köprüsü yapmışlar mı..." vs diye.

yapmazlar... yani elbet yaparlar da sizin gibi el parasını har vurup harman savurarak oya dönsün diye, yandaşa ve cebe para gitsin diye birbiri peşi sıra sorumsuzca ve hesapsızca yapmazlar... yaparken ülkeyi, milleti geleceği de düşünür ona göre hesap kitapla yaparlar.

kısacası; ey akp'liler, dolandırılıyorsunuz... rize'deki amcama "marmaray" gösterip bacağındaki donu alıyorlar hala alkışlıyor... kütahya'daki teyzeye "3. havalimanı" gösterip birikmiş altınlarını sıfırlatıyorlar... kendileriyle beraber tüm ülkeyi de borç batağına sürüklediler... üretmeden tüketiliyor yıllardır... neyse, sıkıldım, bunaldım yine bu mevzulardan...

hadi, tamam...