şükela:  tümü | bugün soru sor
 • emre olur'un barış atay tweet'i ile tekrar gördüğümüz, "ülke bizim, güç bizim" zorba anlayışına dayanan sözde özgürlük.

  emre olur'un iğrenç tweeti atabilecek cesareti de, laiklik elden gidiyeahh diyen yobaz sakallının da motivasyon ve güvencesi aynı anlayış. yani akp karşıtı birisinin ailesine, eşine hakaret etmek ya da politik söyleminizi beğenmeyip, "dişlerini fırçala" diyen insanı vatan haini, fetöcü diye suçlayıp gözaltına aldırmakla tehdit etmek tamamen bu motivasyonun sağladığı özgüvenle alakalı.

  ohal, gözaltı / cezaevi tehdidi, kolluk gücü şiddetiyle insanları belirli dönemlerde susturabilirsiniz ancak emin olun kimse bu yaşananları unutmuyordur.

  mesela az çok tanınan akp'li bir ünlüye, "eşini swinger partilerine kim götürecek" minvalinde bir tweet atılsa mesela, ne olacak? eve polis baskını, uzun süre gözaltı, tutuklanma ve cezaevi. birkaç ay cezaevinde kalmanız garanti.

  peki tersi durumlarda neler oluyor? hiçbir şey. emre olur hala başkalarını "hakaret edeni dava ederim" diye tehdit edebiliyor. yapar ve o tweete tepki gösterenler hukuki anlamda sorun da yaşayabilir. ülke adına şaşırtıcı durum değil.

  mesela cem küçük, iktidar adına gazetecileri tehdit ediyor. sonuç? hiçbir şey. hedef gösterilen gazeteci ya da kurum yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. cem küçük bir diğer yazısında tehdide devam.

  sedat peker, alaattin çakıcı, ülkü ocakları, alperen ocakları vb.. kişi / yapılar iktidar bloğu ve akp - mhp irtifak adına siyasi kurumları, kişileri, akademisyenleri tehdit ediyor. ne oluyor? hiçbir şey. bir süre sonra yeni tehditler devam ediyor.