şükela:  tümü | bugün
  • sunepe muhalefet icinde ve politika teorisyenleri arasinda boyle bir kavram cikti.
    16 mayıs 2019 binalı yıldırım'ın protesto edilmesi gibi hakli tepkiler hemen bu minvalde yaftalaniyor. hirsizlara haddini her ortamda bildirmekte fayda vardir. oy kaygisiyla korkaklik yapmanin alemi yok. fren sistemi gibi, her benzer otokontrolde islamofasizm yeni bir kademe kaydediyor. o yuzden imamoglu herkes konusacak diyor.

gercekten konsolide eden hareketler suna benzer hareketler olabilir:

gecende bir sokak roportajinda turbanli bir kadinin sisli'de kaldirimda yururken "cehapeli kadinlar bize laf atiyor, asagiliyor" demesi dusundurucu. buna icerlenip konsolide olmalari aciklanabilir ama kimse onlara laf atanlarin chpli oldugu anlami da cikaramaz. kimsenin alninda yazmiyor.

benim de deneyimledigim bir olay olmustu: besiktas-kadikoy vapuru iskeleye yanasmisti. iskeleler atilmisti. o esnada arkamda iki tane 70li yaslarda gayet şik gorunumlu kadin (size gore chpli kokos laik teyze olabilir) yanlarinda inmeye calisan iki tane kara carsafliya - o noktada biraz da gereksizce -: "siz bekleyeceksiniz once biz inecegiz" dediler. birkac kere de tekrar ettiler. carsaflilarin turkce anladiklarindan bile emin degildim ama ya kadinlarin vucut hareketlerinden ya da kendi ezikliklerinden yasli kadinlara yol verdiler, vermek zorunda kaldilar. hic bir kelime/itiraz etmediler. ninjalar turklerse zaten bir kenara yazmislardir, araplarsa zaten birsey anlamamislardir koy gotune rahvan gitsin.

ama bu yasli kadinlarin turbanli, kara carsafli, sikmabas vb. boyle tepkiler vermesi de altlarindan sinsi sinsi cekilen halinin* kaymasi psikolojisiyle de aciklanabilir. cunku rant ekonomisiyle beslenen turbanli nouveau riche tiplemelerin embesilce kendini gosterme cabalari, siyasi islamcilarin beyin yakan toplum muhendisligi cabalari laik toplumu bu sekilde davranmaya tetikliyor. hic kizmiyorum. az bile bu comarlara.

en nihayetinde #herşeyçokgüzelolacak

bonus: (bkz: imam hatipler kapatılsın)
  • mesela kuran kurslarında çocuklara tecavüz edilmesi.
    anında konsolide olurlar.
    konsolide olasıları var bunların, gerisi bahane.
  • nefes alıp versen büyük oyunu görüp birbirlerine kenetlenir akpli.
  • muhalif kesimdeki bir takım pısırık muhalifin mabadların salladığı hareketlerdir.
  • tek hareket erdoğan' cevap yetiştirmektir. ölümüne biat edenleri ayrı tutarsak karasız akpli seçmen ne zaman ki tayyip erdoğan birileri tarafından muhatap alınıyor, erdoğanla ağız dalaşına girişiliyor; anında saf tutuyorlar erdoğan' ın yanında. niye böyle bilmiyorum ama gerçek bu. imamoğlu ve mansur yavaş bu tuzağa düşmedikleri için seçim kazandılar. o kadar sataşmaya, laf söylenmesine rağmen tek kelime etmediler erdoğan' a cevap vermek amaçlı.

bunun devam etmesi lazım. insanların gerçek sorunlarına, sokaktaki vatandaşın dertlerine, çözümlere odaklanınca erdoğan' ın ona buna laf sokmaları amacına ulaşmıyor.
  • kılıçdaroğlu’nun herhangi bir yerde herhangi bir şey söylemesi.
  • bu soktumun konsolide lafı da son 1 yılda falan türedi. hani böyle bi bok bilmeyen siyasetle en fazla kahvedeki vatandaş kadar ilgili adamların birbirlerinden görüp bakın ben adeta bir siyaset bilimcisiyim, öyle teknikimsi kelimeler falan da kullanabiliyorum bana kahvedeki vatandaş muamelesi yapmayın demek istemesinin karşılığı olarak popüler oldu. o konsolide, bu konsolide, konsolide, konsolide hay konsolidenize sokayım. bir entryde şu kelimeyi gördüğüm anda yav he he diyip okumayı bırakıyorum. benim gibi düşünen başkaları da varsa bence bir araya gelmeli ve bu kelimeyi kullananlara karşı konsolide olmalıyız.