şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  1) yunanistan ege'deki adaları işgal ediyor, çünkü akp'nin ses çıkarmayacağını biliyor. 1995'te alınan casusbelli kararı, balyoz kumpasıyla aynı yıl, 2010'da mgsb'den çıkarılıyor.

  2) 95'te casusbelli kararı alınıyor. 96'da kardak krizi ve başarılı operasyon, biliyorsunuz.

  3)casusbelli kararı türkiye için ege'de büyük bir caydırıcı unsurdu. ancak akpnin meclis başkanı bülent arınç, "yunanistanla ilişkilerimiz bozuyor,kaldırılmalı" diyerek tartışmayı başlatıyor ve 2010da mgsbde yok!

  4)kararın kaldırılması yunanistan2a, ege'de istediğin gibi at koşturabilirsin, savaş nedeni saymayacağım, kardak gibi op. olmayacak,trden korkma mesajını veriyor aslında. e kardak op. timi'de kumpasla içeri atılıyor zaten.
  --- spoiler ---

  https://mobile.twitter.com/…atus/957589865247444992
 • vatana ihanettir.
 • 1 haziran 1995: yunanistan parlamentosu dördüncü uluslararası deniz hukuku sözleşmesinin onaylandığı oturumda, gelecekte bir tarihte ege'deki karasularını 12 mile çıkaracağını duyurdu
  8 haziran 1995: tbmm, yunanistan'ın ege'de karasularını 12 mile çıkarması halinde bunu savaş sebebi sayacağını ve hükümete askeri güç kullanması hususunda yetki verdiğini ilan etti. (bkz: 8 haziran 1995 tarihli tbmm deklarasyonu)
  28 ocak 1996: yunanistan kardak kayalıklarına asker çıkardı ve bölgeyi abluka altına aldı.
  31 ocak 1996: türkiye kardak kayalıklarının batıda kalan kısmına asker çıkardı. daha sonra da her iki taraf askerlerini geri çekti.
  31 mayıs 1999: yunanistan uyruklu bazı siviller eşek adası'na bayrak dikti. türkiye eşek adası'nı abluka altına aldı ve ege denizi'nin uluslararası sularında büyük bir askeri tatbikat tertipledi (bkz: denizkurdu-99), daha sonra kriz öncesi duruma dönüldü.
  2010: akp iktidarı 1995 yılında ilan edilen 12 mil deklarasyonunu geri çekecek nitelikte kararlar aldı. (bkz: 12 mil artık savaş nedeni değil)
  politik iktidarın borazanı olan gazete bunu coşkuyla okurlarına duyurdu https://www.sabah.com.tr/…s_degil_isbirligi_vurgusu
  2012: yunanistan eşek adası'nda agathonisi adında bir belediye kurdu ve askeri birlik yerleştirdi. politik iktidarın bu durum karşısında sözlü uyarılar dışında herhangi bir fiilî girişimde bulunmadığı görüldü.

  (bkz: yorumsuz)
 • tam bir skandaldır.

  maalesef pek kimsenin umurunda da görünmemekte.
 • düpedüz, gaflet, dalalet ve hatta hıyanettir.

  kıbrıs rum kesimi'nin avrupa birliği'ne alınmasına da ses çıkarılmamıştı hatırlarsanız.

  halbuki bülent ecevit, zamanında "rum kesimi avrupa birliği'ne alınırsa, kktc ile bütünleşiriz!" dememiş miydi?

  neredeeeen, nereye. tarih kayıtta yalnız. elbet dönecek bu devran.
 • bunun gerçekleşmesi, ege denizi'ne kiyimiz olmasina ragmen ege denizi uzerinde hiçbir hakkimızın olmaması anlamına gelir.
 • şaşılacak bir tarafı yok bence. bunu yapan bunları da yapmadı mı?

  (bkz: oslo görüşmeleri)
  (bkz: çözüm süreci)