şükela:  tümü | bugün
 • link1

  link2

  link3

  akp'nin neler götürdüğünü tek tek saymak zor en basiti, akp öncesi dönemde birbirimize bu kadar düşman değildik, en azından zamanında shp, anap veya dyp ülkenin başına geçsin, böyle bir muhalefete, zulüm ve insanlar arasında hükümeti destekleyenlerle desteklemeyenler arasında kin yoktu, pkk sorunu vardı ama bu durum bile bu kadar kindar yaratmamıştı, çok sorunumuz vardı ama en azından yalancının mumu yatsıya kadar yanabiliyordu. medya kesinlikle akp dönemi kadar ağız birliği yapmıyor, skandal oldu mu tv'ler, radyolar, gazeteler hemen haber yapıyordu. tv programlarında siyasiler karşı karşıya gelip birbirlerini yerden yere vurabiliyordu, mecliste en az 5 parti rahat görebiliyorduk. internet yoktu ya da çok aktif değildi ama bilgiye bu kadar ulaşılan bir zaman gibi dezenformasyon bu seviyede değildi, toplumun biraz hafızası vardı.

  hafıza evet, siyasilerin verdiği sözlerinden ya da yalan söyledi mi biraz da olsa cezasını çekebiliyorlardı, iktidarda anap zamanında bile akp kadar uzun süre ülkeyi yöneten bir durum olmamıştı, hem de insanları bu kadar uyutabilen bir parti de. basit bir örnek olarak bu başlığı açtım, çünkü doların halini hepimiz görüyor, dolar sikimde değil diyemiyorsunuz. hayatımızdaki her şey bu lanet dolara bağlı, ülkenin köprü geçiş ücretini bile dolarla yapan bir yönetimden bahsediyorum, o kadar dolara bağımlıyız.

  peki internet denen şey bu kadar hayatımıza girmişken, bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken ve halen akp'nin tüm sansürlerine rağmen halen internette balık hafızamızı tazeleyebilme şansımız varken kullanamayan, kör olmuş zihinlere ne demeli. en kibarı sadece "pes doğrusu". neden bu malum kesim uyanmıyor, çünkü hayatlarının dibe vurmasına rağmen halen biat etmeleri yüzünden. bu sebepten uyanın artık diyen bizlerin de hayatlarını mahvediyorlar.

  uzun yazdım, içimi döktüm çok basit bir örnek veriyorum bu hafızasız, bu arsız, bu yararsız kesime, en azından utanmak da bir erdemdir ya da onca hataya rağmen zarardan dönmekte. şu örnek bile size biz ne yapıyoruz dedirtmiyor mu?

  bir parti kalkınma planı yayınlıyor, içinde birçok kriter var ve bunların hepsini tek tek anlamayabilirsiniz, hepimiz anlamıyoruz ama hayatımızı derinden etkileyen bir veri var, bunu en cahilden, en okumuş kesime kadar herkes rahatlıkla anlıyor, doların tl karşılığı. hayatımızı her şeyimizi etkilemese önemli değil, yiyecekten, ulaşıma, sağlığa kadar her şeyi dolar doğrudan etkiliyor. ak parti 2014-2018 10. 5 yıllık kalkınma planında 2018'e kadar doların sadece 10 kuruş artarak 1.97 olacağını kamuoyuna açıklıyor, zaten o tarihlerle ilgili linklerin bir kaçını paylaştım, olmayan bir şey yazmıyorum.

  bugün dolar ne durumda? neredeyse 3.32! evet daha 2016 hadi 2017 diyelim, 3.32 ve yıl sonu 4 lira bile olabilir diye piyasalarda konuşuluyor, akp 2018 için 1.97 görüp 2.10 falan olsa diyecek lafım olmaz ama şu an da bile neredeyse 1,4 tl yukarısında, 10 kuruş artabilir diye açıklama yaparken 140 kuruş artmış vaziyette, 14 kat daha 2018'e gelmeden bu olmuş, siz halen böyle bir partiye güveniyorsunuz, oy vereceksiniz, yarın cebimizde bir kuruş para kalmayınca bile anlamayacak kadar mal mısınız? köyden şehire interneti olmayan mecra yok gibi, en azından telefonla herkes internete bağlı, iki kelime yazıp en doğru bilgiye bir şekilde ulaşabiliyor.

  hadi anladım demokrasiyi, cumhuriyeti, açık kadını, modern insanı sevmiyorsunuz, tamam da siz din ile geçiminizi mi sağlayacağınızı zannediyorsunuz, ekonomisi iflas etmiş bir ülkede dini yönetim olsa ne olur, padişah olsa ne olur, demokrasi olsa ne olur? senin hakkını koruyamayan ama toplumun yüzde 0.01'ni zengin eden sistemde senin hayatının ne olacağını, seni kimin umursayacağını düşünüyorsun. uzun uzun yazdım, daha yazacak çok şey var ama işte al sana, güvendiğin partinin en basit korkunç tutarsızlığı!

  edit: sözlük uyarısı ile bazı tabirlerimin biraz kaba gelmesi hukuki sorun yaratacağından ve konuyu saptırmaması için editlenmistir.

  edit2: ekonomik olarak çökerken, bir de ahlaki çöküşe karşı (bkz: eksi sozluk tecavuz yasasina hayir kampanyasi)
 • öngörülerin asla doğru sonuç vermeyeceğini herkes biliyor ama öngörüler böylesine yanlış sonuçlanmışken iyi senaryolar çizmek çok da mantıklı gelmiyor.

  bir yandan da durumumuz kötü açıklaması hükümetten gelirse bu sefer işler daha ciddiye biner. kredi notları düşer, yatırımcıda panik başlar falan filan.

  ama hiçbir şey olmamış gibi davranmak ağırıma gidiyor.

  edit: sabah yazmıştım şunu, şimdi oturdum baktım da memleket ne hale sokmuş lan beni. kafa karışıklığına baksana.
 • kağıt üzerinde bu ülke her zaman güllük gülistandır.rakamlarla oynamak bunları sağır kulaklara fısıldamak işin zaten pratik kısmı.ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulan bu yemeği yememe gibi lüksümüz yok malesef. geldiğimiz nokta bu zira.
  ama kaçırılan bir gerçek var o da; dolar 4te olsa 5te olsa sandık başında hiçbir şeyin değişmeyeceği. muhalefet kurumları kendi eliyle ayaklarına sıka sıka kendi kendilerini bitirdi. öngülecek muhalefeti ise hükümet kanadından ayrılmalarına baktık yıllarca ki hükümetin en sağlam adamları birer birer silinse bile bu durum gerçekleşmedi.
  artık geleceği bıraktık tamamen anı kurtarma odaklandık ve günden o kadar hızlı ve saçma değişiyor ki onda bile arıza çıkardık.önceden milli birliği kenetleyici etki yapan değerler bile artık ayrımın nedeni. (örneğin milli takım ya da milli bayramlarımız ya da mustafa kemal atatürk)
  unutmamak gerekiyor ki akp'nin bu kadar uzun süre hükümette kalmasının sebebi oynadığı mağduriyettir. ve kendileri mağduriyet kısmını geçmiş mağrur kısmına zirve yapmışlardır. önceki sistemlerde uygulanan başörtüsü, imam-hatip gibi baskıyı görüp sonrasında toplumunun can damarından vurup gövde gösterisi yaparak bu konuları kendi aleyhine çevirmiş, üstüne sıra bizde deyip işleri tersine çevirmiştir.
  şu bir gerçek ki eğer hükümeti şartsız koşulsuz amasız destekliyorsanız bilin ki mükafatınızı alırsınız.aksi taktirde bu ülkede sadece parazitsiniz ve ne yazık ki asimile olarak susturulup gidersiniz. hatta biraz konuşmaya kalksanız işinizden, malınızdan olursunuz üstüne vatan haini damgası yersiniz.
  sahi dolar kaç oldu?
 • (bkz: dolar öngörme)

  (bkz: gözde sonsırma)

  kabul, akp'nin öngörüsü kadar komik değil. zaten şu sıralar en komik şeyleri onlar söylüyorlar.

  mesela onlar fetö tarafından kandırıldıkları için masumlarmış. chp fetöyü bildiği için yargılanmalıymış falan.
 • baktım ne zaman o hedefe ulaşmışız diye, 21 ağustos 2013 usd kuru 1,9797tl'ymiş. akapeye teşekkürler, sayelerinde 5 yıllık hedefi 2 ayda tutturmuşuz.
 • güldürmüştür.
  o zamana kadar ortada çalışan bir firma kalırsa neden olmasın.
  (bkz: hayallerde yaşıyor bazı siyasetçiler)
 • akp'nin dolar tarafından kandırılması sonucunda gerçekleşmesi imkansız hale gelmiş olan öngörü.