şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda gözlemlediğim durum.

sanırım başkanlık sisteminin buglarını fark edemediklerinden ve ekonominin sarpa sarmasından kaynaklı olsa gerek.

%50+1 durumunun oluşturduğu stres,
    mecliste çoğunluğu kaybetme stresi,
    ekonominin artık yamama ile kapatılamıyor oluşu,
    tabanı konsolide edecek malzeme ve mağduriyet kalmamış olması.

bunlar ilk aklıma gelen sebepler ki bunlardan dolayı adamlar ittifak ortaklarına oy verecekleri fitne olarak görmeye başladı.

bununla birlikte normal bir seçim durumunda rakip belliydi her zaman ve hedefte belliydi. chp'ye yüklen, oyları topla, meclisi al bitti gitti. şu an sanırım kim kime, nereye vuracak, nereye yüklenecek kafalar karışmış durumda.

dört koldan sahaya inecek olan muhalefet, kendine oy devşiremese dahi, söylemleri ile 3-5 kişiye acaba dedirtip ittifak ortağına çalışabilir

rakipleri rte'ye yüklenirken rte chp'den başka nereye yüklense ters tepecek.

saadete yüklense saadet seçmenini tamamen kaçıracak, iyilere fetöcü dese kendi fetö geçmişleri yüzlerine vurulacak ve iyilerin reklamını yapacak.

zaten cumhur ittifakı ve mhp ile seçime girmiş olmasından dolayı kritik rol oynayan kürt seçmende yuvadan uçtu uçacak.

kafalar çok karışık. bu seçimde hiç olmadığı kadar değişken ve kaos var gibi geliyor bana. sanırım hiç bir seçimde olmadığı kadar sandığa gitmeye ve sahip çıkmaya ihtiyaç var. benim çıkarabildiğim sonuç bu kadar.

eyyorlamam bu kadar.
  • sonuna kadar katılıyorum.

referandumda mhp ile ortaklık yoktu yani kürt seçmen kaybedilmemişti. iyi parti yoktu. saadet partisi yoktu. ekonominin kötü olması bu kadar kendini hissettirmemişti. khklı ve ohalden etkilenen bu kadar insan yoktu. bu şartlarda bile çeşitli yöntemlerle 51 i zor buldular.

o yüzden kardeşim hiç aktrollerin moral bozmasına bakma. kendi safında görünen gizli aktrollerin "her seçim böyle yine iktidar olacaklar, kaybedeceği seçime gitmez vs." sözlerine de kanma.

git aslanlar gibi oyunu kullan. sandığına sahip çık. umudunu yitiren zaten kaybetmiştir.

edit: referandumda mhp ortaklığı yoktu derken milletvekili seçimleri olmadığından kürt seçmenin akp den kopuşu yoktu demek istedim. bir de mhp tabanı o zaman kendi partisindeydi. şu an büyük kopuş var. bunları kastetmek istedim. yani şimdi hem kürt seçmen akp den uzaklaştı hem de mhp tabanı mhp den uzaklaştı.
  • bu seçimde bizlere çok iş düşüyor. gerekirse aç susuz kalıp o sandıkları hileden korumalıyız arkadaşlar. geçen seferki hileleri tekrarlamalarına izin vermemeliyiz.
  • malum kişinin son kandırılışı olacak gibi duruyor. mecliste milletvekili çoğunluğunu sağlamanın tek sebebi barajı geçemeyen partilerken (parlamenter sistem) şimdi sandıklardaki oylardan çoğunluk beklemek nasıl bir mantık ürünü? hiçbir zaman çoğunluğa hitap etmedin ki, şimdi ne bekliyorsun? üstelik erken seçim ile? güzel kandırıldın, bakalım elindeki sınırsız yetkiyi kime devredeceksin.