şükela:  tümü | bugün
 • hala ne oldugunu cozemedigim strateji. mesela, gecen referandumda, stratejileri basitce "tum teroristler hayir diyor, teroristlerle bir olma, evet de" idi, avrupa'ya meydan okumalar falan da vardi tabi; ama bu secimlerde oyle akilda kalici bir soylemleri yok gordugum kadar. ondan oncesinde de "istikrar icin evet" idi,

  ee peki simdi ekonomi de bu haldeyken, neye guveniyorlar?
 • bence artık kafayı yediler, milleti de iyice delirtmeden gitmek istemiyorlar.

  yeni bir başlangıç mı, devam mı?

  bunun ötesinde hayli fantastik biz şunu yaptık, bunu getirdik beyanları var. ulan her şeyin içine ettiniz nasıl ovunebiliyorsunuz utanmadan?
 • her zamanki gibi yine din sömürüsüdür, ekstra bir eyleme ne çapları yeter ne de kafaları basar.
 • akp artık çok eleştirdiği eski türkiye halini aldı. siyaseti tabandan değil tepeden kurgulamaya başladı. medya manipülasyonu, bürokratik baskı
  ve siyasi baskıyla oy istemeye başladı. en basitinden 90'ların karanlık yılları diye bahsederler ama o karanlık yılların temsilcilerinden bir kişinin oğlunu aday yaptı.
  89 yerel seçimlerinden önce aynı anap'ta bu şekilde oy istedi. eli kolu bağlı bir belediye başkanı ister misiniz diye propaganda yapmışlardı. akp'ye seçim kazandıran tek etken artık toplumun korkularına hitap etmek. biz gidersek ülke bölünür, biz gidersek ortalık karışır, biz gidersek ekonomik kriz olur. başka söylemleri yok. ama görüldü ki akp kalsa da ekonomik kriz oluyor.

  bir de akp artık devlet oldu diye propaganda yapıyorlar. artık bürokrasinin büyük çoğunluğunun akp'li olduğunu yayarak biz gitsek bile gelecek olan iş yapamaz demeye getiriyorlar ki bu da külliyen yalan.memur zihniyeti iktidar kimse ondan yana görünmeyi sever. eskiden şov olsun diye atatürkçülük pozu atan bürokratlar vardı şimdi şov olsun diye dindar görünen bürokratlar var. chp iktidara gelsin o memurların hepsi biz zaten deden chp'liydik siyasi baskıdan dolayı böyle davrandık derler.
 • seçim gününde vurgun yapmak.

  her seçimde farklı ve yaratıcı bir başka yöntemle oy çalmayı başarıyorlar. merak ediyorum 24 haziran için ne gibi zihnisinir yöntemler buldular acaba...
 • her zamanki stratejidir...

  "yavuz hırsız ev sahibini bastırır..."
 • televizyon reklamlarına ve mitinglerine bakarak görülebilir. 16 yıldır kullandıklarıyla aynı stratejidir aslında ama bugüne kadar yanına hep bir şeyler daha koyarlardı bu sefer o açıdan eksikler. işte o strateji:

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  chp camileri ahır yaptı

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  şey var tabi bir de türbanla okula gidemiyordunuz. ki nereden baksan bugün 10 yaşında çocuklara türban dağıtılmasından, kadınlara yönelik taciz ve tecavüz olaylarının 10larca kat artmasından, kadının ikinci sınıf vatandaş haline gelmesinden, okul müdürlerinin açık kızlara baskı yapmasından daha kötü değil bu amk, neyse. şunlar da var: istanbul'da çöpler vardı. hastanede sıra bekliyordunuz. bunlar iktidara gelirse her şeyi yıkmak istiyorlar. tabi biri de çıkıp şunu demiyor: istanbul 24 yıldır sizde ankara 24 yıldır sizde ülke 16 yıldır sizde. bu cumhuriyetin 4te 1'ine tekabul ediyor. bu süreçte internet diye bir şey çıktı. övündüğünüz şey hastanede sıra beklememek ve metrobüs mü? zor aldığımız benzinle parasını ödeyemeyip geçemediğimiz, hazineye zarar ettiren japon mühendislerin elinden çıkan köprüler mi? kişi başına düşen milli gelirden kadın erkek eşitliğine; basın özgürlüğünden insani gelişmişliğe kadar bütün sıralamalarda neden geriye gidiyoruz? alım gücümüz neden düşüyor?

  her şeyin temelinde şu var aslında: siz 16 yıldır beyaz türkler diyerek nefret etiğiniz kesime karşı bir oyunuzla muzaffer oldunuz, bizi temsilciniz olarak başa getirdiniz biz de onların özgürlük alanlarını daralttık, çeşitli toplum baskıları ve parasızlık nedeniyle sizin yaşayamadığınız özgürlükleri artık onlar da rahatça yaşayamıyor. sizden biri var her koltukta. ülkenin nasıl yönetildiğini önemli değil, biz gidersek bu kazanımlarınız kaybolur. 4 yılda bir verdiğiniz bir oyla anlamlandırdığınız hayatlarınız yine anlamsızlaşır. evet acı, ama gerçek.
 • önce şu referandum-cb seçimi karşılaştırması anketini koyalım:

  http://www.strawpoll.me/15846259

  akp seçim stratejisini referandumda hayır diyenleri ikna etmek üzerine kurgulaması gerekirken, tam tersine evet diyenleri ikna etme üzerine kurguluyor. yeni hiçbişey söylemiyor, hiçbir heyecan duyduran vaadi yok. birçok problem olduğunu kabul ediyor ve bu problemleri seçim sonrasında çözeceğini iddia ediyor, ama nasıl çözeceğiyle ilgili hiçbir ipucu vermiyor, zira kendisi de bilmiyor. varsa yoksa istikrar.

  işler iktidar için hiç iyi gitmiyor.
 • seçime az kala bir kandil operasyonu başlar. ekonomik vaadler veremezler. yine milli duygulara oynayacaklar.
 • olmaz ya, hani olur da ikinci tura kalırsa bu işler, o ihtimale karşı ince'yi parlatmak.. ki ikinci turu rt kazansın. ince'nin bu kadar medyaya çıkmasına izin verilmesi masum değil.

  ikinci tura meral kalırsa, rt'nin ciddi ciddi kazanamama ihtimali var çünkü. aynı sahada oynuyorlar zira. karşılıklı bir maç var ortada.

  ince ise farklı bir sahada top koşturuyor. ne kadar iyi koştursa da, ne kadar beğensem de, aynı sahada oynamıyorlar reis ve meral ile. tek başına top sürüyor. ince rakip değil rt'ye, çünkü elmalar ve portakallar kadar farklılar, ve çünkü türk halkı netice itibarıyla sağcıdır.