şükela:  tümü | bugün
 • yandaş medyada yer bulmayacak, bulsa bile saniyeler içinde geçiştirilecek olaydır.
 • (bkz: malumun ilamı)
  akp'nin sadece mustafa kemal ile değil, türk dili ile, türk kültürü ile türk tarihi ile sorunu vardır.
  (bkz: siz hiç retczep'in türk dediğini duydunuz mu)
 • atatürk'de yer alan "türk" isminden dolayı olsa gerek.
 • beklenen ve olağan bir düşmanlıktır.
  öyle ki akp zihniyetinin istdiği, toplumu bir islam şemsiyesi altına sokmak ve onunla bir arada tutmak!
  bunun ne kadar işe yaradığı osmanlı devleti'nin yıkılması ile ortaya çıkmışken, hala neden bu kadar çok ısrarcı olunduğu ve bu ısrarın iyi niyetli bir ısrar mı yoksa kötü niyetli bir ısrar mı olduğu ortadadır.

  atatürk ümmeti millet yapan değerlerin savunucusu ve hatırlatıcısıydı.
  bu yüzdendir ki milleti önce bölüp sonra da ''ümmet'' yapmak için önce atatürk'ün değerlerinin silinmesi gerektiğini anlamak için çok da zeki olmaya gerek yoktur. bu nedenle akp'de bunu anlamaya yetecek zekası ve dünya görüşü ile atatürk'ü silmek çalışmalarına hızla devam etmektedir.

  bu durumu anlamak için çok zeka gerektirmediğinine değinmişken, işin önemli olanı ve ciddi zeka gerektireninin ise atatürk'ün yolunun doğruluğunu anlamak olduğu da ortadadır. yetersiz zeka, yetersiz dünya görüşü ve yetersiz ülke sevgisi ile bezenmiş kafaların atatürk'ü ve türk milleti anlayışını anlayamayacakalrı açıktır.
 • cumhuriyeti sazlı-sözlü çengi oynatmalı eğlence zanneden, dünyada yaşanan gelişmelere abd kaynaklı el cezire penceresinden bakan badem bıyıkların güttüğü düşmanlıktır. acı olan, artık atatürk'e ve onun kurumlarına yapılan saldırıların aleniyete dökülmesidir. bilinmesi gereken ise, bu ülkede %50'lik bir kesim atatürk düşmanıysa, atatürk'e düşman olan dinci* cenaha düşman %50'lik bir kesim vardır.

  1900'lü yıllarda emperyalizm ile savaşıp ayakta kalan kaç devlet vardır sorusuna verilecek cevap bugün söylemeye utandığınız türkiye cumhuriyeti'nden ileriye gitmez.

  tüm bu kara çalmalara, alçakca saldırılara rağmen 21. yy'da yaptıklarıyla ve içinde yaşadığınız* eserleriyle ulaşabilmiş kaç lider var diye sorsak, cevabı yine mustafa kemal'den öteye geçmez.

  şakirtlerin kendilerince verdikleri bu savaş, artık imamın abdest suyu kıvamını almıştır. boşuna dememişler komedi, üzerinden zaman geçmiş trajedidir diye.

  daha da komik olmadan badem yağı ticaretine başlayın da kendinizi kurtarın siz. olur da evdeki hesaplarınız çarşıya uymazsa gelip burada yakınmayın, "ne tanrıyı memnun etmiş ne de şeytanı" diye tanımlayabileceğimiz bir şekilde.
 • bence de böyle bir şey var. bir dolu örnek verilmiş, daha da verilebilir.

  yalnız bir şeye dikkat çekeceğim, burada bu tespitin karşısına dikilenlerin hatta utanıp sıkılmadan bunu ulusalcı dezenformasyonu addedenlerin istisnasız hepsinin atatürk düşmanı olması enteresan değil mi?
  merak edenler bunların "yazar hakkında"larına girip baksın. hoş, gerek de yok. ne mal olduklarını herkes biliyor.
 • --- spoiler ---
  atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumu, 1987 yılından beri atatürkçü düşünce, atatürk ilke ve inkılâpları, türk kültürü, türk tarihi ve türk dili gibi konularla ilgili yapılan araştırma, proje, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına fon sağlıyordu.
  --- spoiler ---

  kurum kapatılmıyor ama verilen desteklerin önüne geçiliyor. bazılarının anlamadığı, anlamak istemediği bir durum var ortada. bu kurum sadece atatürk düşüncelerini değil aynı zamanda da türk dilini ve tarihini araştıran, yaygınlaştıran bir oluşum.

  "türk"lüğü sindiremiyor bazı insanlar.
  yani düşman oldukları sadece atatürk değil, ismindeki "türk" kelimesi de buna dahil.
 • atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumu destekleme yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasina dair yönetmelikten yapılan bir çıkarımdır.

  bir liderin "manevi himayelerinde" ideoloji üreten bir kamu kurumunun varlığını savunan insan demokrasi karşıtıdır, totaliter rejimden yanadır. bunun tartışılacak bir tarafı da yok. zaten bu kurumların anlamları günümüzde işlevsel olmaktan çok sembolik. ne yani atatürk'ün 1931-1938 arası dış politikası kitabını alıp okuyup ordan çıkarım yapan entellektüel bir grup mu var? mesele şu, artık tarihsel olarak geride kalan ideolijiyi, sembolleri. törenleri tekrar tekrar üretip topluma zerk etmeye devam mı edeceğiz?

  artık laiklik mi, bağımsızlık mı, sosyal demokrasi mi, milliyetçilik mi, neyse idealiniz, bir halk için önemli tarihi kişilerin arkasına saklanarak sallayacağınıza bir siyasi proje olarak ortaya koyun siz de...
 • son zamanlarda sosyal medyada ve tv kanallarında kendini iyiden iyiye belli eden düşmanlıktır. atatürk hakkında eskiden söylenemeyen, söylenmekten çekinilen her şey artık açık açık söylenir olmuş. türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu'na ağza alınmayacak küfür ve hakaret edenlerin, atatürk'ü sevenlere putperest diyenlerin, recep tayyip erdoğan'a bizim atatürk'e olan sevgimizden daha çok bağlı olmaları hatta tapmaları ise ironik.

  an itibariyle twitter'da atatürk'e ağzına geleni saydıranların birer türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmalarına üzülmemek elde değil.

  herhangi birine atatürk'e bu düşmanlığın sebebi nedir diye sorduğunuzda ise "atatürk olmasaydı osmanlı imparatorluğu devam ederdi" diyecek kadar bile tarih bilgisi olmayan insanlarla karşılaşıyorsunuz. aynı kişilere bugüne dek kaç kitap okuduğunu sorsanız "mahallede bir abimiz söyledi" diye de cevap vermekten çekinmezler.

  ilgili hakaretlerin döndüğü hashtag
  #camiyiyakankankanızahıryapanatanız