şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: aşağıda okuduğu yazıdan aktrol olduğumu anlayan einstein'ların gündemi okuyup anlamasını zaten hiç beklemiyorum...!

son gunlerde zuhur eden ve oldukça dikkat çeken sevgi, saygıdır.

özellikle chp seçmeni başta olmak üzere toplumun önemli bir kesimi tarafından atatürk ismini sistematik bir şekilde karalamaya çalıştığı düşünülen ve iddia edilen akp ve yandaşları son günlerde atatürk'e edilen hakaretlerin cezalandırılması gerektiği, atatürkün tüm ülkenin ortak değeri olduğu yönünde demeçler veriyor ve bununla ilgili gerçekçi aksiyonlar alıyor.

son referandumda iktidarı tümüyle elde ettikten sonra atatürk isminin ağızlara alınmasını bile rahatlıkla yasaklayabilecek güce ve kudrete sahip olanların bu sevgisi, hürmeti ve korumacı tavrına anlam veremiyorum.

acaba yıllardır atatürk düşmanı olduğu düşünülen kişiler hakkında ciddi şekilde yanıldık mı yoksa bunun altında da başka bir amaç mı var? kendime sormadan edemiyorum sözlük!

edit1:

bir arkadaş msj atmış 'inanma kardeş seni mikecek' diye.

tamam da neden böyle bir oyun oynama gereği duysunlar bunun cevabını bulamıyorum?

edit2:
    bir arkadaş dışarda hiç dostları kalmadı, o yuzden içerde daha fazla düşman istemiyorlar demiş. kısmen mantıklı, ben ikna oldum.
  • sevmesinler, seviyor gibi de yapmasınlar. bizim sevgimiz yeter. saygı duysunlar. duymaya çalışsınlar. yoksa kimin ne olduğunu herkes görebiliyor.
  • atatürk'e hakaret edenler, aşağılayanlar da onların tayfa. onlara yaptırtıp, sonra da, "aman efendim ayıp etmişler," deyip akıllarınca kendilerini atatürk sever ilân etmeye çalışıyorlar.
  • kurucu lideri atatürk diyemeyen bir partinin sahte, göstermelik sevgisidir.
    daha ayyaş lafını unutmadık unutturmayız.
    kendi kitlesi gibi değil atatürkçü insanlar, zira yemezler.
  • "...bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

mustafa kemal atatürk - 20 ekim 1927

bu kadar güzel ve isabetli tespitleri kendilerine tanıdık geldiği için mi sevgi(!) ve saygı(!) duyuyorlar?
  • evet, ilk başlarda bana da adalet ve kalkınma partisinin atatürk'e hakaretlere karşı fazla bir şey yapmayacağı düşüncesindeydim ancak son hareketler beni de şaşırttı. bunun iki sebebi olabilir;
    1-) toplumda atatürk sevgisi öyle ya da böyle yerleşmiştir. bazı kesimlerce düşünülen muhafazakar kesim atatürk'ü sevmez algısı aslında pek de doğru değil, evet atatürk'ü sevmeyen kesimlerin çok büyük bir çoğunluğu mutaassıplardandır, ancak muhafazakar kesimden olup da atatürk'ü seven ve ona hakareti kendisine sayan kesimleri de biliyoruz. sağcısı solcusu ile atatürk'ü seven herkesi kazanmayı amaçlamış olabilirler, malum referandum aslında çok da istendiği gibi gitmedi yani akp iddia ettiği gibi tüm kesimleri kucaklayan bir parti izlenimi veremedi.herkesi kucaklayacak mottolar üzerinde durmaya başlayabilirler, atatürk de bu durumda ilk sırada gelecektir.
    2-) atatürk'ün değerini anlamış olabilirler, evet muhafazakar kesime ters bir yaşam tarzı vardı ancak üstün zekası ve analitik düşünme kabiliyeti, bugün dahi atatürk'ün acımasızca eleştirildiği bir çok olayda ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur. atatürk'ün din adamlarını astığı vs. söylenirdi, oysa o asılanların şarlatan olduğu ve çok güvenilen bir keltoş imamın nasıl bir vatan haini olduğu ortaya çıktı. gerçekten de milli mücadele döneminde halkın dini duygularını istismar eden bir çok mason imam ortaya çıkmış bu imamlarla ingiliz mandası propagandası yapılmıştır. hatta ve hatta bazı imamlar komünizm propagandası yapmış, islam komünizm ile eştir, hz. ebubekir tüm malvarlığını halka bağışlayarak ilk komün hareketini başlatmıştır gibisinden propagandalarla halkı galeyana getirmişlerdir.(şaka gibi ama gerçek bunlar). demek ki bir adam imam diye iki kuran okudu konuştu diye adam olmuyor.
    ayrıca çok sevilen megri megri diye ağlanılan kesime "dersim'de katliam yapan cehape" diyerek ilk başlarda, dolaylı olarak atatürk'e de laf vururken, bir de bakıldı ki bunlar iflah olmuyor, tek anladıkları beynine bir mermi! eeeee nerde o megri megriler? bence bunun da etkisi büyük, katliam denilen vatan savunmasıydı, tıpkı güneydoğu'da, suriye ve kuzey ırak'ta olduğu gibi.
  • büyük atatürk, ömrü yettiğince islamcı siktiğinden aslında hiç olmayan sevgidir.
  • göstermeliktir.
  • hiç bir şey bilmiyorsun jon snow....
  • şu anda 51-49 gibi bıçak sırtı bir denge mevcut olduğundan laik kesimin tepkisini çekmek istememektedirler. rte başkan seçilsin hele bir, sen ondan sonra gör atatürk sevgi ve saygısını. dadından yinmez.