şükela:  tümü | bugün
 • akp bu gune kadarki tum secimleri sunni müslüman, sosyo-kültürel seviyesi orta-alt olan %60'lık kesime bekaa algisi oluşturularak kazandı. ancak yeni nesilin internetle haşır neşir olmasi ve eskilerin ölmeye baslamasi! yüzdeleri git gide değiştiriyor.. artık devir değişiyor, algı oyunlarını yiyen kalabalık giderek azalıyor. akp seçmeni bile sosyal medyadan alternatif kaynakları takip etmeyi öğrendi. eskiden twitter'da en ilgi gören twitler 10k like civarı alırdı,şimdi 100 k kişinin likeladığı twitler var.canlı yayın izleme oranları da 10 katına çıktı. youtube'da aynı şekilde.. bunları izleyen vicdanlı akp'liler,'tamam türk'üz, müslümanız ama bu kadar da olmaz' demeye başladı. akp çok acil taktik değiştirmeli yoksa gidişi çok hızlı olacak diye düşünüyorum..
 • krizin artık ak partililer tarafından sabır şükürle aşılamayacağını farkedilmesidir. ekonomi gerçekten iyi olsaydı bizim vatan "hayin"liğimiz cezasız kalmazdı. ota boka terörist, vatan haini oluyoruz yıllardır. kriz olmasa ayrıştırmacılığın ekmeğini yemeye devam ederlerdi tepedekiler hala.
 • elf gözlerin başka neler görüyor legolas?
 • vay arkadaş! şurada kendi işine ve fikrine gelmeyen bütün fikirlerin sahiplerini çomar idi, troll idi, koyun idi aşağılayıp "engelle, engelle, her şeyini engelle" tavırları sergileyenler, kalkmış "ayrıştırma taktiği tutmuyor" diyorlar.

  sizinki iyi tutuyor ama merak etmeyin. engelleye engellete adam bırakmadınız buralarda. dogmatik faşistler.
 • ideolojik açıdan bakarsak;

  isterse yükselte yükselte ideolojik ayrıştırmaya gider. bunun tarihsel kökü de var zaten.

  yanlız şu sıkıntı var. bizim akplilerin birçoğu milliye sınıfındandır. dedeleri mustafa kemal'in ordusunda savaşmış olan.

  bunların akıl adamları, püsküllü kadir ise; çerkes ethem'in dahi kafasına çakacağı adam.

  kemalistleri geç. iyi partili merkez sağ, milliyetçi sınıftan insan "biz düşman kuvvet değiliz" dediğinde bunun akpli kardeşimde alıcısı var. mhp'li kardeşimde alıcısı var.

  ayrıştırmayı ancak bir yere kadar yükseltir.
 • tutmamasının sebebi ekonomidir. esasında insanlar bu seçimde kutuplaşmaya hayır falan demedi. sadece tamam artık kutuplaştık, ayrıştık, karşı tarafın mensupları iğrenç insanlar bunda sıkıntı yok ama artık bundan bahsetme çünkü karnımız aç, biraz da bundan bahset dediler.

  yoksa bizim insanımız ayrışmaya bayılır. her fırsatta kendini avrupalıdan ayrıştırır, hristiyandan ayrıştırır, kendisi menemeni soğansız sevdiği için soğanlı sevenden ayrıştırır. bayılırız böyle şeylere biz ve her zaman da prim veririz.
 • ozellikle rahip brunson'un serbest bırakılması sonucu uyanmaya başladılar. karizma o olay sonrası fena çizildi.

  akparti tabanı eriyor. ekonomik sebeplermiş, başka sebeplermiş artık pek önemli değil. akparti kurmayları bile olayın farkında ve ellerinden fazla bir şey gelmiyor.

  burada asıl sorulması gereken; akparti tabanını kim kapacak? eğer yelpazenin solundaki laiklik yanlısı partiler bu tabanın hepsine olmasa da bir kısmına taliplerse geçmiş politikalarını değiştirmeleri lazım ki bunun başlangıcını mahalli seçimlerde gördük. eski politikaları nasıldı; toplumun alt kesimini hor gören, tepeden bakan bir anlayıştı. ayrıca şimdiki iktidar ne kadar dayatmacı ise eski türkiye erkleri de buna yakın dayatmacı idi ( akparti'nin bu kadar teveccüh görmesinin nedeni de bu eski dayatmacı politikalardı).

  son mahalli seçimlerde ise topluma dokunan, halkın arasına giren bir laik sol anlayış gördük. eğer bundan sonra da aynı politika devam ettirilirse gerçek dindarı olsun, muhafazakar işçisi olsun laik sol partilere yönelecektir ki 1977 seçimleri bunun örneğidir.

  zaten olay da toplumun her kesimini bir araya getirmektir. toplum bir olursa kalkınma olur. şimdiki politikalar gibi: " sen başörtülüsün aramızda yerin yok, sen köylüsün gelme yanımıza vs." söylemlerle birlik olunmaz. mareşal tito gibi halkın bir araya getirilmesini bilmek lazım. zaten insanlara göbeğini kaşıyan adam diyip de aynı adamdan destek istemek, oy istemek de bir garip olay.

  ha bu bir araya getirmeyi laik sol partiler yaptı yaptı. yapmazsa abdullah gül ve arkadaşları doğru anı bekliyor. bu tabanın tamamını kaparlar ve aynı politikalar devam eder.