şükela:  tümü | bugün
  • akp'nin sürekli "bize darbe yapıcaklardı yeaaa" argümanı, politik manevralarından birisi. güncelden (ve gezi'den) gidersek;

1- akp'nin içindeki isimler çarşı'nın gerçekten darbe yapmaya çalıştığına inandığını sanmıyorum.
    2- aynı şekilde, çarşı'yı yargılamamanın kendi yollarında (bkz: yeni türkiye) bir engel teşkil edeceğini düşündüklerini de sanmıyorum.
    3- çarşı'yı geçtim, akp'nin en tepesindeki isimlerin dış mihrak, telekinetik güç geyiklerine inandıklarını da sanmıyorum.

niye bu dava açıldı peki? sebebi basit: kitleleri kontrol altında tutmak.

bundan evvel "bunlar çapulcu" dediği kişiler seviye atladılar. artık daha büyük bir tehditler. dış mihrak. lobiler. toplum psikolojisine göre nasıl ki kitleleri en iyi olası tehditlerle bir arada tutarsın, akp de kendi seçmenini yarattığı hayali düşmanla bir arada tutmayı sürdürüyor. bunu yaparken yeni türkiye, hedef 2071 gibi ucu belirsiz söylemlerle muhalefetin yapamadığı şeyi yapıyor: icraat. yani "bende icraat var ama yaptırmıyorlar yeeaa".

bugün çarşı grubu, yarın başkaları. hepsi kendi kitlesinin bilincini bir şeye bağlı tutmak için yem olacaklar. daha çok darbe söylemleri işiteceğiz. akp bir yandan hayali darbeciler yaratacak, bir yandan da davaları düşürerek "bakın, hani bana diktatör diyordunuz? nasıl da demokratiğim" diyerek seçmenere ölümü gösterip sıtmaya razı edecek. aynı şekilde dış ülkelere de "bakın gücüm var, dava açabiliyorum ve eğer demokratikse davayı düşürüyorum da, nasıl ama?" mesajı verecek. akp'nin darbe konusunu pişirip pişirip önümüze koymasının nedeni budur.

çarşı grubu darbe yapacak he? (bkz: yav he he)

(bkz: çarşı grubunun darbe suçlamasıyla yargılanması)