şükela:  tümü | bugün
  • 2001 krizi ile birçok insanın canı yandı. demirel gibi başbakanların popülist politikaları ile yıllarca yanlış yönetilen ülke ekonomisi marmara depreminin de körüklemesi ile 2001 de patladı.ceremesini halk ta ecevit'te çekti.

ecevit, kendi siyasi yok oluşuna neden olacağını bile bile, 1974 kıbrıs barış harekatında olduğu gibi cesur davrandı ve ülkenin ekonomik çıkmazdan kurtulabilmesi için gerekli tüm acı önlemleri aldı. sonuçta ecevit siyaset sahnesinden silindi.

ekonominin en dip noktasında alınan kararlardan sonra, boşa akan musluklar kapatılmış ve ülke ekonomik açıdan nefes alabilecek bir yöne doğru gitmeye başlamıştı.

o sırada ortaya yine devlet bahçeli çıkmış ve süreç sonunda akp iktidar olmuş, iktidarı günümüze kadar sürmüştür.

akp hükümeti nispeten tüm riskleri göğüslenmiş kararların üzerine bir de sıcak paranın ve alınan bol, fütursuz kredilerin bulunabildiği bir döneme denk gelmiş, ülke üretim ekonomisi yerine tüketim ve betona yatırım ekonomisi ile günümüze kadar gelmiştir.

akp hükümeti ecevit'in verdiği krediyi artık bitirmiştir. 1.30 liralardan devralınan dolar 6.50' ye kadar çıktı. yıllardır dünyanın en ağır vergileri alındığı, cumhuriyet kazanımı pek çok işletme satıldığı halde ülke ekonomisi bir türlü düzlüğe çıkamadı. çünkü ecevit'in hazırladığı zemin üzerine üretim ekonomisi değil yine popülist, bir sonraki seçimde yine ve yine ve yine kazanmak amacı ile tüketim ekonomisi uygulanmış, eğitimli, üreten insanlar yerine dindar, kindar ve biat eden insan yetiştirilmesi için ellerinden ne geliyorsa yapılmıştır.

beni hiçbir allahın kulu akp hükümetleri ekonomide başarılı olmuştur diye ikna edemez. bir miras devraldılar, üzerine cumhuriyetin kendilerine bahşettiği mirası da eklediler ve sırf kendi ihtiraslarını tatmin etmek için bu mirası har vurup harman savurdular.

işin en acı tarafı halk bu duruma hep destek verdi. ekonomide dibe doğru freni boşalmış kamyon gibi gidiyoruz. dibi görünce ortada akp diye bir parti kalmayacak, olan ülkenin heba olan yıllarına olacak.

tek tesellim ve dayanak noktam atatürk'ün "cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır." sözüdür.