şükela:  tümü | bugün
 • geri dönüşümlü eğitim sistemi. 'safları sıklaştıralım beyler'
 • imamlarin egitim bakanligina transferi ve ortaya cikan imam acigi ile özetlenebilecek bir politikadir bu.
 • bu politikanın sonucu bazı icraatla ilgili bazı konu başlıkları:

  - bakanlığa ilk beşir atalay'ın getirilmesi düşünüldü. cumhuriyet karşıtı olduğu gerekçesiyle yök tarafından görevinden alınmış bir eski akademisyenin bakan olması cumhurbaşkanınca engellendi.

  - bakanlığa erkan mumcu atandı. mumcu, gürüz kavgası erkan mumcu'yu bakanlıktan etti.

  - çantasız eğitim gündeme geldi. sonra gündemden çıktı.

  - bakanlığa hüseyin çelik getirildi.

  - hüseyin çelik'in tarikat bağlantıları gündeme geldi. gündemden çıktı.

  - çantasız eğitim gündeme geldi. gündemden çıktı.

  - ilköğretimde sınıfta kalma kaldırıldı. disiplin yönetmeliği kaldırıldı.

  - fen lisesi var neden sosyal lisesi yok sorusu soruldu. ve sosyal bilimler lisesi açıldı.

  - üniversitelerle kavga gündeme geldi. hala gündemde.

  - okullarda bedava kitaplar dağıtıldı. kitapların modern hayata aykırı içeriği ve başbakanın resmini taşıması tartışma yarattı.

  - ösym'nin, meb'e bağlanması istendi. gerçekleşmedi.

  - yurtdışına gönderilecek resmi-buslu öğrencilerin seçiminde mülakat getirildi. mülakat mahkemelik oldu. yargıdan döndü.

  - anadolu ve fen liselerine öğretmen atanmasında yüksek lisans ve doktoranın avantaj sağlaması kaldırıldı. mülakat getirildi.

  - milli eğitim şurası siyasal bir gösteriye dönüştürüldü. bilim camiası dışlandı.

  - yök'ün meb'e bağlanması için meb.gov.tr'de anket yapıldı.

  - aynı sitede üniversitelerde türbanı serbest bırakalım mı anketi yapıldı.

  - yeni açılacak üniversitelerin kurucu rektörlerinin atanmasının meb tarafından yapılması için hükümet harekete geçti. yök - meb kavgası alevlendi.

  - uzman ve baş öğretmenlik kavramları getirildi. uzman ve baş öğretmenlik için maliyenin belirlediği kadar kontenjan ayrıldı. bu kontenjanlara öğretmen yerleştirilmesi için kbys isimli bir sınav oluşturuldu. sınava önce 2 yıllık okul mezunu öğretmenler alınmadı. yargı kararı sonrasında onlar için ayrı bir sınav yapıldı. belli standartları sağlayan öğretmenler yerine sıralama ile uzman ve baş öğretmen seçilmesi tepkiler doğurdu.

  - liselerde uyuşturucu, cinsel istismar ve şiddet olaylarına dair videolar internete taşındı. bu konuda bakanlık, olayların önüne geçmek yerine, cep telefonlarını okullarda yasakladı. cep telefonu ile kayıt yapan öğrenciler hakkında örgün eğitimden uzaklaştırma gibi çok ağır cezalar getirildi. böylece akp iktidarı meb bünyesi içinde böyle olayların olmasını değil, yayınlanmasını engellemeyi seçti.

  - kpss'ye alan bilgisinin de girmesi söz konusu oldu. alan içeriğinin ne olduğu net olmadığı için öğretmen adayları arasında endişe yarattı. meb ösym'nin kpss sınavından başka bir de alan sınavı yapacağını açıkladı.

  - öğretmen atamalarının kpss puanlarıyla yapılacağı açıklandı. ancak, ösym merkezi atama yapmak üzereyken, atamaları meb'in yapacağı duyuruldu. birden fazla atama sırasında sorun çıktığı için atamalar tekrar edildi.

  - 35 civarında ülkenin katıldığı timms ve pirls fen ve matematik sınavlarında ülkemiz son sıralarda yer aldı. buna çözüm olarak bakanlık, bu iki sınavdan en yüksek puanları alan iki ülkeden eğitim programlarını ithal ederek, ilköğretimdeki tüm müfredatı değiştirdi. program değerlendirme çalışmaları yapılarak düzenlemeler yapılması bilimsel olarak uygunken, eski programı çöpe at, yeni sisteme başla mantığı esas alındı.

  - 100 temel eser belirlendi. bu konuda da kamuoyunda gerginlik yaşandı. eserlerin çevirilerinin dini ögeler taşıması tartışma yarattı. (bkz: dini bütün pinokyo)

  - milli eğitim bakanı 2009 yılında uygulanmak üzere (2007 kasımda seçim var) anadolu liselerine girişte oks'nin kullanılmayacağını duyurdu. bakana göre, öğrencilerin notları bu işte kullanılacak. öğretmenlerin not verirken ne ölçüde obtejtif ve güvenilir oldukları da göz önüne alınırsa, bu karar bir hayli tartışılacaktır. fen liselerine giriş için ise oks devam edecekmiş. yalnız sınavın biçimi değişecekmiş.

  - fen liselerine girişte kullanılacak oks sınavına giriş için ön koşul olarak, okul notlarına dayalı bir baraj uygulaması gündeme geldi. bu şekilde 800000 olan oks'ye başvuru sayısını 50000'e çekmek hedefleniyormuş. peki neden? her isteyen sınava girse ne olacak? şu olacak: çuvalla öğrenci sıfır çekecek. bakana eleştri yağacak. bu not barajına takılacak öğrencilerin sınava girmesi engellenirse, sıfır çeken sayısı çok azalacak ve görüntü daha iyi olacak.

  (kasaturasız rambo'ya katkıları için teşekkürler.)
 • yurt dışına gönderilecek lisans üstü burslu öğrencilerin seçimi ve gönderilmesi işlemlerinin durdurulmasının ardından, okul müdür ve müdür yardımcılarının atanması da yargı tarafından durduruldu. milli eğitim bakanı hüseyin çelik, izlediği akp politikası sonucunda, kararları ve uygulamaları en çok yargıdan dönen milli eğitim bakanı olarak tarihe geçmek üzere.

  okul yöneticilkerinin atanmasıyla ilgili olarak, bugünkü milliyet'te açıklandığına göre; "danıştay 2. dairesi, yürütmeyi durdurma kararına gerekçe olarak gösterdiği hukuka aykırılıkları bakın nasıl sıraladı:
  . yöneticiliğe aday kamu görevlilerinin atama yapılacağından haberdar edilmesine yönelik bir sistem kurulamamıştır. (bu konuda öylesine aceleci davranıldı ki adaylar daha başvurularını yapamadan, önceden belirlenen isimlerin atamaları gerçekleştirildi.)
  . atamalara ilişkin değerlendirmelerin, kariyer, liyakat sınav ve benzeri objektif kriterlere göre yapılmasını sağlayacak normatif yapı oluşturulmamıştır. "

  (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…/05/11/yazar/guclu.html)
  (bkz: kamu yonetiminde muhafazakar yönetici pervasızlığı)
 • yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçerken mülakatta "hadis nedir?" diye sormak, o an neye uğradığını şaşıran şahsın "hazreti muhammed'in sözlerinin alimlerce yorumlanmasıdır" diye yanıtlayıvermesi üzerine "hayır, bizzat peygamberimizin kendi sözleridir, çıkabilirsin!" diyerek eleme yapmaktır. bu soruyu doğru bilmeyen adam nasıl yurt dışına gidip türk çocuklarını yetiştirecek değil mi ya?
 • genelkurmay'ın muhtıra olarak nitelendirilen açıklamasında bazı ilköğretim okulu öğrencilerine türbanlı şekilde gösteri yaptırılması ve bazı dini kutlamalara okul müdürlerinden katılım sağlanmasının resmi yazı ile istenmesi eleştirildi. bu gelişmelerin ardından, milli eğitim bakanı hüseyin çelik genelkurmayı ziyaret ederek kendi ifadesine göre "son derece faydalı ve son derece medeni, insani sıcaklığı olan bir görüşme" yapmıştır. ancak, milli eğitim bakanı ile genel kurmay başkanı arasında geçen bu görüşmenin ne üzerine olduğuna dair somut bir açıklama yapılmamıştır. milli eğitim bakanı, genel kurmay başkanına hesap vermediğinği açıklamak gereği hissetmiştir.

  diğer bütün partilerin politikasında olduğu gibi hükümete oy kazandırması beklenmeyen, az oy kaybettirmesi beklenen bir politikadır. zira, milli eğitimi yönetmek zor iştir. hele kendi düşünceniz içindeki standart badem bıyıklı adamları her köşe başına yerleştirmeye çalışırsanız işiniz daha da zor olur.
 • bir okulda okul idaresi bir mescit kuruyor ve öğrencilerle beraber sınıf olarak kullanılması gereken yerde namaz kılıyor, kıldırıyor. olay medyaya yansıyınca il milli eğitim müdürü "ne var bunda?" diye itiraz ediyor. bir süre sonra ise çark ediyor. (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…/05/31/son/sontur40.asp)

  okullardan internete yansıyan garip videolar sonrasında milli eğitim bakanlığı yeni çıkardığı disiplin yönetmeliğinde, okulda görüntü almayı, örgün eğitimden tamamen uzaklaştırılmak (ki bu ceza eğitimde idam cezası demektir) kadar ağır bir ceza ile cezalandırma yolunu seçti. neden? çünkü okullarda neler döndüğünün görülmesini istemiyor.

  bazı dersanelerde, okul öncesi eğitim kurumlarında, özel öğretim kurumlarında canlı web kameraları vardır. her isteyen kimse internetten istediği anda o sınıfta, o kurumda ne yapıldığını izleyebilir ve kendilerine emanet ettiği çocuğunun ne durumda olduğunu görebilir. milli eğitim bakanlığı'nın yaklaşımı ile bu yaklaşım arasındaki fark akp'nin eğitim politikasıdır işte. badem bıyıklı tarikat insanlarının elinde yönetilen milli eğitimin varacağı nokta bu politika ile belirlenir.
 • 'ilkokul' kitaplarındaki "kutlu 10 kasım"lar (http://www.turkatak.gen.tr/…k=view&id=1696&itemid=2), zaman gazetesi reklamları ve milyonlarca örnek...
 • egitimin sorunlari akp oncesinde de cok kotu bir noktaya dogru gidiyordu. asagida yazdiklarim zaten daha onceden de egitimin gidisatiydi. ama akp iktidarinda gidisat ivmelendi. akp iktidari bir yandan okullara bedava kitap dagitarak goz boyarken, ote yandan recep tayyip erdogan tarafindan "biz istiyoruz ki, devlet yavaş yavaş eğitimden çekilsin, bu iş tamamen özel sektörde kalsın" sozleriyle dile getirilen ozellestirmeyi destekledi.
  http://www.milliyet.com.tr/…7/22/siyaset/siy02.html

  devlet okullarinin kalitesi dustukce ozel okullara ragbet artmaktadir. ozel okula para veren orta sinifin hayat kalitesi de dusmektedir. devlet okullari aynen amerika'daki gibi cetelerin eline kalirak tamamen gettolasirken bilimsel egitimin esamesi okunmamaktadir. zeki cocuklar fethullah gulen'e bagli okullarinin sefkatli kollarina birakilirken, zaten kitaplarda pek yer almayan evrim teorisinin yerini yaratilis almaktadir.

  ayrica milli egitim yurtdisi yuksek lisans burslarini kendi web sitesinden ufacik bir sekilde duyururken el altindan tarikatci ogrencilere duyurarak yurtdisina devlet parasiyla agirlikli olarak belli fikirdeki ogrencileri yollamaktadir. yok kendi sitesinden bu bursu daha cok duyurarak denge saglamaya calismaktadir. internette arayin, milli egitim bakanligi'nin 2005 ve 2006 yillarinda verdigi burslar icin bir duyuru goremeyeceksiniz. oysa ki 2004'e kadar bu burslar duyuruluyordu.

  recep tayyip erdogan'in "egitim tamamen ozellestirilmeli" sozlerinin uzerine sunu sormek gerek: bizden alinan vergileri nereye harcayacaksiniz? devlet egitim vermeyecek, saglik sigortasi vermeyecek, peki vergileri ne yapacak? egitim ve saglik sosyal devletin temelidir, vatandaslarini egitemeyen, onlari saglikli kilamayan bir sistemin kime ne faydasi olabilir?