şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elle tutulmuyo olabilir ama göte güzel giriyor. oohh aksaray
 • adamlar 12 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, elle tutulur proje nedir lan? tamam bende akp ye muhalif biriyim de, muhalif olmanın da bir mantığı olur. beğenirsin beğenmezsin, yılda 300 milyar lira civarında bir vergiyi harcıyor bu insanlar. işleri güçleri yolsuzluk bile olsa bu paranın yüzde birinden daha fazlasını kaçıramazlar milletten. sonuçta bugün hayatımızın her yerine nüfuz etmiş bir çok standart uygulama ile bu adamlar döneminde tanıştı bu millet. eğitimden sağlığa hukuktan ticarete her yerde bunların imzası var.

  bunlar akp'ye oy vermeyi gerektirir mi yada haklı çıkarır mı? o ayrı konu. yıl olmuş 2014; yök'ün, %10 barajının ve zorunlu askerliğin kalkmadığı ve işçi ölümlerinin gelişmiş ülkelerle aynı seviyeye gerilemediği bir türkiye'de akp'ye oy vermek kişinin kendine ihanet etmesidir, ama bunu insanlara anlatmak için gerçekleri örtbas etmeye de gerek yok.
 • akp ilk doneminde ekonomik olarak enkaza donmus bir ekonomiyi aldi. buna ragmen yuzde yedilik bir buyume meydana geldi.

  --- spoiler ---

  özelleştirmenin amaçları

  1. ekonomik amaçlar

  a. verimliliği ve etkinliği arttırma kamu kuruluşlarının kar amacı gütmemesi, genel olarak rekabetten uzak olması kuruluşun, ekonominin kıt kaynaklarını kullanması ise ekonomideki verimliliği azaltmaktadır.

  b. piyasa ekonomisini güçlendirmek dünyada şuanda kabul gören ekonomik görüş, liberal piyasa ekonomisidir. piyasa ekonomisi globalleşmeyle birlikte hızla yayılmakta, dış ticarete açık olan ülkeleri kendi kurallarına uymaya zorlamaktadır. rekabet koşullarının düzeltilmesi güçlü bir özel sektör, devletin ekonomiden elini çekmesi gibi politikalar serbest piyasa ekonomisinin öncelikli koşullarıdır.

  c. sermaye piyasasını geliştirmek sermaye piyasası derin ve sağlam olan ülkeler, krizden çok daha rahat çıkabilmektedir. sermayenin tabana yayılmasında en önemli araçlardan biri olan sermaye piyasaları, liberal piyasa ekonomisinin en önemli faktörlerinden birini oluşmaktadır.

  d. döviz gelirlerini arttırmak kit’lerin yabancı şirketlere satılması, ülkeye yapılan yatırımları arttırmakta, hazineye döviz girmesini sağlamaktadır.

  2. mali amaçlar

  kit’lerin satılmasından elde edilen kaynaklarla, iç(vergi) ve dış(borç) finansman kaynaklarına alternatif sağlanır. ayrıca devlet bütçesi üzerindeki kit finansman yükü azalır.

  a. hazinenin kit’lere sağladığı mali desteğin asgariye indirilmesi
  b. devlete gelir sağlamak
  c. yabancı sermayenin teşvik edilmesi
  d. modern teknoloji ve yönetim tekniklerinin cezbedilmesi
  --- spoiler ---

  her ne kadar solcu yoldaslar karsi ciksa da hes yatirimlari oldu. bir turlu biririlemeyen karadeniz sahil yolu bir cirpida bitirildi. ücretli falan da degil. yine su anda silvan baraji yapiliyor ve bitirildiginde turkiyenin en buyuk ikinci baraji olacak sanirim. yine artvin yusufeliye bir baraj daha yapiliyor bu da dunyanin sayili barajlarindan olacak.

  ucuncu havalimani kac yuz yilligina degil 25 yilligina kiralandi hem de rekor fiyata "22 milyar euro" sanirim. biz 2001 krizinde imfden "19 milyar dolar" kredi almistik.

  edit: başlık başa kalmış. açan arkadaş ergendi galiba.
 • direkt kendi projeleri olmasa da ülkeyi ateşe atacak ve liderlerini projenin eşbaşkanı yapacak kadar sahip çıktıklarını düşünürsek;

  (bkz: büyük ortadoğu projesi)
 • elle tutulur bir projesi olmasa da bir şekilde tutturduğu için önem teşkil etmeyen durum.
 • projeleri var, marmaray falan. ama bunların hiçbiri ülkeye para getirecek, eğitimin kalitesini arttıracak, kısacası ülkeye yarar sağlayacak bir yatırım değil. trafik için bile değil yahu.

  hakkını yemeyim, turizmde güzel projeleri oldu geçmişte, ama gerçekten 12 sene içinde başka bir şey hatırlamıyorum. o kadarını hangi parti iktidara gelirse gelsin yapardı zaten. belediyeciliklerindeki çalışmaları bile chp'li belediyelerden alınmış. örnek: bazı duraklara ufak kütüphane yapmak. yapan ilk chp.
 • (bkz: şimdi sakin ol ve o at gözlüğünü yavaşça yere bırak)