• tabii ki karşısında chp gibi arkaik bir muhalefet partisinin olmasıdır.
  • (bkz: devlet bahçeli)
    (bkz: deniz baykal)
    (bkz: yaşar büyükanıt)

bu üçü yeter de artar, listeyi uzatmanın anlamı yok.
  • 2000'li yılların başında iktidara gelmesidir.
    2000'lerin özellikle ilk 10 yılında dünyada neredeyse büyümeyen ülke yoktu. global olarak hem ekonomik hem finansal büyümeden türkiye de nasibini aldı. bir nevi su yükseldi bizim tekne de yükseldi. 2008 küresel finans krizi ile bu büyüme tüm dünyada biraz yavaşladı ise de özellikle gelişmekte olan ülkelerden akıllı davrananlar büyümelerini devam ettirdi. biz ise 2008 rakamlarıyla aynı seviyedeyiz. hatta dövize göre düzeltme yapıldığında azalmıştır bile ama hesaplamalar üzerinde oynayınca sabit kaldı gözüküyor.

eğer akp 90'larda olsaydı diğer hükümetlerden çok farklı olmaycaktı.
    eğer koalisyonlar 2000'lerde olsaydı ekonomik olarak 2010'a kadar yine fark olmayacaktı. 2010 sonrası ise gerek ekonomik gerek özgürlük anlamında daha iyi konumda olabilirdik.
  • 40 yılda bir olan parasal genişlemenin onların zamanı gerçekleşmesi bu akpnin ömrünü uzattı normalde sanıyorum 2012de başlayacak daralma şuanki zaman kaydı.abd 2015te parasal genişlemeyi kapatınca borca ve rahat para harcamaya meyilli ülkeler battı arjantinde buna benzer ama geleceğine yatırım yapan ülkeler ekonomisini korudu sen ise 500 milyar borç tüketime alışmış bir halkla ortada kaldın.

çoğu şeyini dışardan temin ediyorsun.ülkedeki üreticileri gerek maliyet gerek benzer şeylerle küstürdün.en kötü kendine yetebilen bir ülke olman lazımdı.
  • cehape
  • internet çağına ve amerika krizine denk gelmiş olmaları. kemal derviş reformlarinin üstüne yatmalarini saymıyorum bile.

edit: internet çağına denk gelmek parti propagandası olarak anlaşılmış, buradaki kastım burokrasilerde kolaylıklar getirmeleriydi. elden yapilmasi gereken çoğu işlem internet üzerinden yapılabilmesi gibi.
  • cahil halk.
  • muhalefet partilerinin rezalet durumda oldugu bir dönemde ortaya çıkıp insanlarda mükemmel bunlar algısı oluşturmuş olmaları zamanında
  • akademisyenlerin bile büyücü falcılara inandığı dönemde yönetimde bulunmaları.
hesabın var mı? giriş yap