şükela:  tümü | bugün
 • bakın şimdi akp trolleri saldıracak ama şu tespitleriminden çok açık görebilirsiniz:

  tüm analizin anafikiri şu şekildedir, artık akp'de tükenmişlik sendromu görülüyor ve elini attıkları her konu ise ellerinde kalıyor. hatayı ya da kusuru örtmeyi başardıklarını sanıyorlar ama geçici örtbas sonrasında daha kötü bir şekilde karşılarına çıkıyor. başlıkları ve tespitleri inceleyelim:

  1- ekonomi:

  ekonomide kendilerince yaptıkları şovların geri tepmesi. mesala kendi atadıkları merkez bankası başkanı ile yaptıkları polemikler. para konusunda merkez bankası kararlarına direkt müdahaleler. bunun yanında yaptıkları şov açıklamalar "döviz alan yaya kalır" dolar düşecek tarzı çıkışlar. faiz konusundaki sabit fikirlilikleri gibi özetlenebilir.

  bu tip tüm ekonomik açıklamalar piyasadaki güveni ve iyi olabilecek beklentileri sarstı içerideki güvensizlik hem vatandaş hem de dış para sahipleri bakımından bir sürü fırtınalar yarattı. içeridekiler altın, dolar vs yatırımlara yöneldi piyasada azalan döviz ise artış etkisine uğradı güvensizlik arttı ve parasal faaliyetler savaş durumu gibi siper aldı. yabancılar içinde güvenilmez liman, neden para getirelime döndü eğer para verirsek yüksek faizli verelim ya da getirisi çok yüksek tahvilleri alalıma döndü bu da vadesi geldiğinde yabancılara daha çok faiz verelim veya daha çok kar verelime getirdi bizi ekonomiyi yönetemeyenler bugün dolar geldi diye sevindi ama yarın bunu ödediğinde ise nasıl öderiz terlemesinde olacaklar.
  --------
  liyakatsızlık örneğin damat berat paşamızın sanki joker gibi önce enerji bakanlığı sonra hazine ve maliye bakanlığına geçmesi bakın yeni sistemde iki bakanlık birleştirildi bile double porsiyon bakanlık yani. sen 82 milyonluk bir ülkede ekonominin tepesine harkülade bir cv'li kendisinin okudğu bazı okullar malum okullar idi getirirsen o kişi zaten bu yükü kaldıramaz. üstelik başka kimseyi bulmayaıp sanki ülkede yoktu bir anlayan damata kaldık gibi izlenim verirsen kimse buna güvenmez. saaten önceden haberlere çıktığı şekilde bakan geceleri ekonomi dersi alıyor haberleri vardı, yani stajyer olacak birisini sen kıdemli genel müdür gibi yaparsan bu makam kişiyi yer.

  ülke afrika kabile devleti gibi görülür. bak parasal işlerde kimseye güvenmiyor denir.
  ------------
  ekonomide o kadar çok başlık ve analizlerim varki. halka yansıması ülkeyi şu kadar büyüttük yok bu kadar geliştirdik, işsizliği azalttık, enflasyonu düşürdük diye tüik kurumuna bile bir sürü önce kovma sonra atamalar yaptılar kağıt üstünde herşey mükemmel gözüktü ama iş gerçekte çarşıda ve pazarda böyle değil.

  bugün herşeyin fiyatı hem satıcı tarafından artıyor çünkü girdiler pahallanıyor hemde vergi üstüne vergi, ya da çeşitli alım-satım ithalat zorlukları gibi kararlar alınıyor. ayrıca toptan, perkande, hal gibi alanlar regülatif olarak düzenlenmediği için halen 1960 döneminde gibi yönetildiği için çk yakında "sana yok" moduna da geçmiş olacağız.

  ülkenin biten tarımı politikaları sayesinde son 18 senede kendi kendine yeten bir ülke değil yetmeyen ithal mercimek, saman, nohut, patates, soğan ithal eden ülke onumuna düşüldü. dolayısıyla kalite düştü, fiyatlar yükseldi ve halk en temel ürünlere bile ulaşamaz oldu.

  üstelik eskiden tip kuyruğu vardı diye mitinglerde bağıranlar tanzim satış çıkardık diyede övünerek bağırdı. yani ellerinde kalan bu ekonomik durum ise vatandaşın tenceresinin daha boş etsiz, sütsüz kaynamasına neden oluyor.

  -------
  bakınız yatı olan için mazotta vergi yok ama çiftçinin mazotu için vergi kol gibi bir şekilde var. sorarsan hükümet yardım dağıtıyor dağıtan yardım zaten mazot gibi temel giderlere gidiyor yani verdiği yardımı zaten geri alıyor. samimi isen çiftçiye vergisini düşürüp versene, yapabilir misin hayır. onuda yaparsan rantların yürümez. rant konusuna kısaca gireyim zamanında unakıtan gillerin yumurta işine, tavuk işine, tohum işlerine girmesinde nasıl piyasa el değiştirdiyse bu tip birilerine yarayan işler yani dalavereler dönüyor.

  ekonomik yıkımı anlatmak saatler sürecektir bu kadar kısa özeti bile anlayan için yeterli diyorum ve diğer alanlara geçiyorum.
  ----------------------------------------------------------------------

  2. toplumsal çöküş.

  toplumda sürekli artan oranda bir kutuplaştırma var bu sayede kitleleri canlı tutuyordu ama artık kendi kitleleri yani akp kitlesi dahil bundan rahatsız oluyor çünkü yılan kendini de sokmaya başladı. burayı birazdan anlatacağım.

  öncelikle kutuplaştırmayı şöyle düşünün birisi şok geçirdi ayıltıldı, sonra yeniden şok geçirttirildi yani gerildi gerildi yeniden ayıltıldı sonra ise kişinin artık kalbi dayanamdı ve kişi öldü yani mazlum artık yok. yani huzur yerine huzursuzluk ile bir yere kadar devam edersin bir yerden sonra kimse kaldırmaz.

  bakın kendini sokma kısmına gelirsek akp yeni bir yapılanmaya başladı partide tutulan ama bakan yapılmayan mahir ünal gibi isimler üzerinden medya yapılanması başlatıldı yok yeşil top yok kırmızı ponpon falan diye trollere bir ayar çekmeye düzeltmeye kalkıştılar ama kendilerine bile dönen saldırılar ise adereslenmiş oldu çünkü akp yeşil topu olan tipler akp cenahaına saldırdı yani sürüyü gütmek isterken bile kontrol edemediklerini sürünün ne kadar vasıfsız olduğunu kendilerien bile dokunduklarını anladılar. yine ellerinde kaldı.

  yok kız mısın kadın mısın bilmem, ucube, bunlar gezici, bunlar monşer, bunlar şucu bunlar bucu demek ile artık tüm jokerlerini bitirdiler akıllı bir siyasette sürekli kutuplaştırma yapılmaz sadece partiye uygun ya da siysasi duruşlarına uygun 1-2 (2. bile riskli) konu üzerinden yerinde bir rüzgar yaratılır geçilir bunlar ise aynı sınırsız para basmak gibi bas gitsin bas gitsine döndürdüler işi ama sonuç basılanları yakmaya gidiyor idi.
  ---------------------------------------

  3. dış sorunlar:

  burasıda çok uzun bir konu. şimdi burada özel bir giriş yapılması gerekiyor. ülkelerin görsel olarak sorun varmış gibi gösterip halkı manipüle ettikleri yalandan yok uçak sorunu (kadın bir bakanlı) yok müslümanlara zulüm gündemleri gibi kolpaçinolar değil.

  kronik yanlış ve sorunları ele alacağım üsteki sorunlardan taraflar kar sağldı seçimlerde kullandı her ülke kendi içinde sağ ya da milliyetçi kesimleri yönlendirmiş oldu ve arkada ticaretler bizim ülke için peşkeş çekilmeler devam edildi.

  örneğin en sonut örnek "van minüt" hadisesi bu olayda biz israil posta koyduk diye kandırıldık ama derin israil'in başa gerçimek için uğraştığı kişiyi israil seçimlerinde seçilmesini sağladık nasıl mı şimon pereze koyduğun bu posta onun en büyük rakibi ve iktidara bir türlü geçemeyen netenyahuyu iktidar yaptı düşünün bakalım bu iktidar değişimin o dönemki bop için ne kadar önemli idi. bakın bugün netenyahu hükümeti kuramıyor ve politik olarak zorluklar yaşıyor ve dönemi sona eriyor ama diyorlar ki yeniden barışalım. işte posta koymak burada alkışlanmasından çok israilde bir kanatta alkışlandı asıl ama bunu çoğu kimse göremedi...

  asıl sorunlara gelirsek. ülkede siyasilerin çoğunda yetişmiş kadro olmadığı için çeşitli cemaatler ile ya da görüşler ile bu açıklarını kapattılar bakın siyasilerin kendi tabanından olmayan aslında olan ama siyasiden çok hoca moca şarlatanlara çalışanlar ile ilişkiler kurmak bizi 15 temmuz'a kadar getirdi. yani alttakilerin ne olduğu belli olmaması ya da gizli gündemlerinin olması ile ülke dışarıdaki tüm kararlarında yanlışlıklara sürüklendi.

  sıfır dost ile yola çıkılıp herkes ile kavga edilmesi budur. ayrıca bu sorunlarda istihbarat teşkilatları ajanları bile dışişlerde sorunlar yarattı düşünün bir emniyet personelinin rus büyükelçiyi öldürmesi gibi.

  tutuklanan yabancılar mesala amerikan papazı önce suçlu bulmamız eğer suçluysa neden iade ettin. iade edecektinse yani suçlu değilse neden tutuladın şeklindeki olaylar yani r vites hareketlerde abd ile orantısız güçlü olduğumuz için bizi bir sürü meselemizi zayıflattı ve geri adımlar atıncada zayıfladığına bile değmedi. madem zayıflayacaktı bari dik durulsa idi.

  bu tip dış sorunlar nedeniyle ne kaliteli turist gelir, ne yatırım gelir, nede 3.seviye üretici olduğun f35 gibi teknolojileri alabilirsin. (alalım doğru demiyorum, yani önceki yaptıklarının boşa gitmesi)

  bunu diğer ülkelerle anlatabilirim ama çok sürer diğer maddeye geçelim.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  4-seçimlere saygısızlık:

  bakın iktidar geziden bu yana en büyük 2. şokunu istanbul seçimlerinde yaşadı. artık ankara ne kadar kötü halde ise ankarayı tutamayacağını ise daha önce kabul etmişti bakınız 2014 ankara yerel seçiminde sonuç çok şaibeli şekilde değiştirilmişti.

  istanbul'a gelirsek demokrasi havarisi akp milli irade deyip durmasına rağmen 31 mart seçiminin sonuncunu tanımadı hatta öncesinde örtbas etmeye çalıştı. chp seçimi almasına rağmen belediyeyi akp almış şekilde afişler asıldı. balkon konuşması canlı yayın hazırlıkları yapıldı hatta eski başbakan, eski tbmm başkanı, eski bakan kişisi yetmedi belediye başkanı olmaya kadar işi küçülttü ve o gece konuşma metni hazırlayıp pozlar veriyordu ki anadolu ajansı kitlense bile oylardaki farkı düşüremediler.

  canlı yayın balkon komuşması ile cambaza bak cambaza derken şak diye sonuç saplandı.

  sonra yeniden seçime gidildi ve 800.000 fark ile al sana cevabını aldılar. sonra ise geziden sonraki en büyük 2. şoku yaşamış oldular.

  bunun acısını ise beledilerin kaynaklarını keserek onları yıpratarak hatta ekmek dağıtan bir belediyeyi bile durdurarak yaptılar amaç halka hizmetse ha mahmut ha ahmet ama amaç biz yaptık demekse ya da siz böyle yaparsanız biz zarar görürüz demekse bunlar 2. yi dediler. ama vatandaş beledilerin topladıkları yardım paralarına bile el konulmasını gördü bu belediyeler ise askıda fatura ile al sana dediler. yani akp övündüğü o dev belediyecikleri de ellerinde kaldı.

  bakın bu dev belediyecilik ile ankara anka park gibi bir ucubeye 2 milyar lira para harcadı düşünün 1 adet fidana 17.000 lira para ödemiş. anfa güvenlik şirketinin kameraları belediye bahçesinin özel mülküne bile şahsi olarak döşenmiş düşünün dönen rantın acısını.
  ---------------------------------------

  5- eğitim politikası:

  yok akıllı tahta, yok tablet projesi yok kitap bedava işleri ile ile sadece belirli iş adamları zengin edildii. en basit o bedeva basılan kitaplar basılmış olmak için basıldığı için içerik anlamında bomboş eğitim vermeye başladı.

  bakın 18 sene için 100 kez eğitim sistemi değişti, 4+3-2 gibi denklemlerden tutun harf bırakmadıkları sınav sistemlerine kadar. şu an yetişen çocuklar ileride ülkeyi yönetemeyecek şekilde vasıfsız bir eğitim alıyor. pisa vb tüm değerlendirmelerde ülkedeki çocuklar kendi dilinde bile zayıf puan alıyor ve eğitim kalitemiz yıl ve yıl geriye gidiyor.

  bakın milli eğitim bakanları çiçek soyadı bir bakan fetö için kargalar güler diyordu, çubukçu, yılmaz vs vs hiçbirisi öğretmen değil, akademisyen değil aile avukatı bile meb'i yönetti düşünün yani içerik ise boşaldı sonuç bügün fırsat bulan okuyabilmiş kesim anında yurtdışına kaçmak istiyor.

  eğitimde ellerinde kaldı. üstelik kitaplar bedava oldu sınav ücretleri kitap bedellerini bile aşar hale gedi.
  ------------------------------------

  6- parçalanma:

  kendilerine karşı bir olumlu fikir dile getirenleri bile sen şucusun sen bucusun diye dışladılar. anında sen kimsin ağamız ne derse olur sus hemen diye pıstırdılar ve son dakikaya kadar içlerinde kalıp zayıf anlarını kovalayan içlerindeki eskileri ise bugün yeni partiler kurdular.

  belki kayıkçı kavgası belki danışıklı dövüş ama birbirlerine sövmeye başladılar. düşünün artık parti eriyor.

  medyada kokuştular heryerde yıkama yağlama bir yere kadar oldu sosyal medya sayesinde halk başka şekilde gerçekleri daha çok görmeye başladı ve şu an internete bile tc kimlik no ile girme derdine düştüler ama bu da son hataları olacak çünkü sen bir şişeyi ne kadar sıkarsan o kadar hızlı patlayıp taşar.

  hatayı bile hata ile telafi etmeye çalışmak ekonomide yaptıkları borcu borçla kapatmanın diğer versiyonu.
  ---------------------------------------------------

  7- adalet:

  aslında en önemli konu adaleti yani kişi kamu güvenliğini sağlarsan ekonominde düzelir eğitiminde. düşünsene kimse vergi kaçıramıyor, adaletli şekilde vergilendiriliyor, ekonomik olarak giderler denetleniyor kişilerin parası, işi veya sermayesi yasal olarak güvence altında ve demokrasi tam işliyor seçimlere müdahale yok kişilere haksız yıpratmalar davalar yok....

  ne kadar güzeldi değilmi sabaha kadar gideceği için noktalar koydum.

  bugün adalet şu şekildedir. trafikte hamile kadına ait bir aracı tekmeleyen maganda a mahkemesi tarafından salınıyor adalet bu kişiyi salacak şekilde işliyor ama toplum baskısı ise adalet bu kişiyi yeniden tutuklayıp salamıyor içeri atıyor bir süre kadar düşünün adalet şimdi hangisi? 2. olması gereken adalet neden birincisi oldu.

  aynı şekilde bir sürü kişi bir yerden salınıyor başka biryerden yeniden alınıyor...

  tüm yasama yürütme ve yargıyı yöneten bir hükümet 18 senede neden bu sorunu düzeltemedi...
  ---------------------------------

  yani akp aklınıza gelen her alanda eriyor. çöküyor ve bitiyor. artık yapamıyorlar.
 • ne işe yarar?
  asker + yargı + başkanlık(yasama + yürütme) ellerinde.
  gerçekten birileri oy alacak erdogan da çekip gidecek düşüncesi biraz saçma kalıyor.
  ortadogudan ibret alınabilir.
 • akp nin erimesi-sönmesi hiç bir mana taşımaz.
  suyun içine atılmış bir kalıp tuz bile olsa ona oy verenler bunu görmüyorlar-görmek istemiyorlar.

  sorun akp değil zaten. o sisteme o kafaya oy verenler.

  bugün akp olur yarın bkp fark etmiyor.

  o topluluk hep var olacak.
 • eriyen akp değil; cüzdan, adalet, insan hakları, liyakat ve güzel olan herşey.
 • bakın gizli bir akp trolü bm778 hemen ne işe yarar diye algı yapmaya başlamıştır.
  sürekli babacan tarafını eleştiriyor ve eriyen akp'ye dokunmuyor.

  aman dikkat ey demokratlar algıya bakın burası orta doğu diyor. libya ve ırak düşünün orada da yasama yargı ve yürütme ellerindeydi hatta saddam da kaddafide eski askerdi peki ne oldu dikta yaptıkları için yıkıldılar. bugün dikta yapan sivilse o da devam edemez.

  kimse aklından çıkarmasın eriyen bir parti var ne kadar güçlü olmuş olsa bile eriyor artık bu aynı kutuplar gibi eskisi olmuyacak. yapılacaklara göre erime devam edecek ve çözülecekler.

  koltuğa çivi çakılmadı bu algıya dikkat.
 • güncel sistemde partinin bir önemi yok.

  bakış açınızı şöyle değiştireyim. erdoğan chp nin başına geçse chp iktidar oluyor.

  partilere takılmayın. başkan seçiyoruz. belki ileride abd gibi başkan yardımcısı da önemli olacak. trump/pence gibi.

  ileride başkan adayları yanlarına seçilebilmek adına iyi stratejist ya da ekonomist alacaktır.
 • bir de bu uzun analizi herhangi bir kamuoyu araştırması ile destekleyebilseydin muhteşem olurdu ama maalesefki chp'ye yakın anket şirketleri de dahil olmak üzere hiçkimse ak parti'nin oy oranında bir düşüş tespit edemiyor. belki o zaman bu uzun yazı biraz kıymetli olurdu, belki hatta o zaman okumayı bile deneyebilirdim ama hiçbir bilimsel veri ile desteklenmeyen sadece bir chp'li fantazisi olarak kaybolup gitmeye mahkum. keşke bunu yazana kadar harcadığın vakitte çekirdek falan citleseydin daha faydalı bir iş yapmış olurdun.

  her zaman olduğu gibi yine dayanaksız bir chp iddiası.
 • akp eleştirdik diye chp'li olduk ve "her zaman olduğu gibi yine dayanaksız bir chp iddiası. " diyebiliyorlar. düşünün kripto akpciler iş başında.

  veri diyor sana enflansyon verisi verelim ona inandığın gibi veri ya herşeye inan. şu an tüm anket şirketleri halka başka yaptıranlara başka sonuç açıklıyor. sen akp tarafında biraz gezin işin ne durumda olduğunu verilerle görürsün.

  ya da siyasete gir iyi bir il başkanı olursan yediğin fırçalardan anlarsın zaten....

  akp'nin oyları cayır cayır düşüyor. yan komşum binaya bina kadar akp bayrağı bulup asmak istedi asamadı ama neyse konu değil. şu an oy vereni siksinler diyor. başıma iş gelir diye parti üyeliğini silmiyorum diyor.

  hayallerde gezinin biraz daha düşüş daha sert olsun :)

  --------------------------------------
  uzun yazayımda salladığım falan demiş diğer akp devriyecisi algıya bak.

  özet lan bu özet daha bu özette olmayan ne var hangisi sallama ? cevap versene kısacık.

  -----------------------------------------------------------------
 • son gelişmeler ışığında erime hızlanmaktadır.