şükela:  tümü | bugün soru sor
  • önceki entrylerde de dile getirdiğim gibi, akpnin aynı sene olacak seçimleri bile, yıllara yayarak kendi kitlesini aktif tutma siyaseti gütmesi olayı.

seçim olmayan yıllarda da toplumun kanayan yaralarıymış gibi kritik konularda, sanki çok acelesi varmış gibi referandum şeklinde ara seçimler ara kutuplaşmalar getirmesi.

1990 yılları seçimlerinde de insanlar yine bu şekildeydi. ama bu kutuplaşmalar sadece secim arifelerinde görülürdü. o zaman shp vardı ve pkk destekçisi olarak görülürdü/gosterilirdi. bugün chp ye ne yapılıyorsa.

2010 referandumunu hatırlayın meclisten geçmediği için (şuan hatırlamıyorum fakat akpnin oy çokluğu sağlayamamış olması nasıl olmuş acaba) bazi sistem duzenlemeleri yapildi. bunlardan en önemlisi askeri personellerin yargılanmasının önünü açan düzenlemeler. yine askeri yargı yargıda çift başlılık sicmiklari. bir torba hazırlandı ve sistem üzerinde yapılabilecek ne varsa yapıldı.

hatırlayalım anayasa mahkemesinin yapısının değiştirilmesi, hsyk üyelerinin sayilarinin 7den 22ye arttirilmasi(bunu sorucam bu sayiya dikkat), hsyk daire sayilarinin 1den 3e çıkarılmasi, yine bu uyelerin kimler tarafından seçileceği..

2010 referandum maddeleri

2017 referandumunda ne yapildi peki? temelinde başkanlık sistemi için yapıldı referandum.

peki torbanın içinde başka ne var?daha çok cumhurbaşkanı yetkileri ile milletvekili sayılarının değişikliği vs.

sonra? hsyk nin kimler tarafından seçileceği tekrar değiştiriliyor.

başka? hsyk üye sayısı 12 ye düşüyor. peki neden 2010da hsyk üye sayısını 7den 22 ye yükseltmiştiniz?haliyle daire sayısı da düşüyor. 3ten 2ye.

2017 referandum maddeleri

ekranda herkes cumhurbaşkanlığı sistemi diye görürken, arka planda başka işler başka planlar. hatta bir önce yaptıklarının başarısız olması sonucu tekrar sayı düşürülüyor.

secmen nerde peki? secmen kömür kuyruğunda, mitinglere taşınıyor. mitinglerde chp li kemal kılıçdaroğlu yuhalaniyor buna oy veren insanların inançları sorgulanıyor.

ınanın bu tipler 1990larda yapılan seçimlerde de böyleydi. değişmeyecekte. seçmem tam dolar krizi patlarken secim ile tekrar kutuplastiriliyor. tam kafasını kaldıracak milliyetçi duyguları arttıracak haberler.

bu ulkenin mit baskani degil miydi suriyeden iki füze atarız diyen.

akp kurnazlığı nasıl bertaraf edilir? ya muslum babanin dedigi gibi dünyayı yakarsa garipler yakacak. 25kurusluk poşetlere inancim tam.

ya da yasa çıkarırken öyle teknik bir hata yapacaklar ki, kendi kendilerini imha edecekler. bunu yapabilecek zeka ve kabiliyette olduklarını ispata gerek duymuyorum.

edit : imla