şükela:  tümü | bugün
 • nakba eylemleri ile bir kez daha görülmüş olan bakıştır.

  akp neden mısır, suriye ve filistin dışında gerçekleşen müslüman katliamlarına karşı yumuşak davranıyor? kınama, arada bela okuma vs. gerçekleşiyor, ihh ve sair islamcı kuruluşlar eliyle insani yardım toplanıyor ancak hiçbiri bir islam davasıymışçasına ele alınmıyor.

  mısır ihvanı arap baharı, iktidarı ve sisi darbesi ile türkiye'nin gündemini epeyce işgal etti. akp buradan siyasi simgeler ve sloganlar devşirdi, hamaset sembolizmini inşa etti.

  suriye iç savaşı boyunca, gerek öso'nun oluşturulması, gerekse de suk'un oluşturulması sırasında, suriye ihvanı'nın hükümet tarafından nasıl el üstünde tutulduğunu ve savaş süresince, ihvan dışındaki müslüman grupların bu bağlamda türkiye'yi nasıl eleştirdiğini biliyoruz. ihvan deraa'da, hama'da başlayan barışçıl eylemleri örgütlü bir silahlı mücadeleye çevirdiği günden beridir, türkiye'nin suriye politikası değişti. aylarca müzakere yürüten türk hükümeti, bir anda, "rejimin gitmesi kırmızı çizgidir" görüşünü dayatmaya başladı.

  israil'in el fetih'ten arta kalanlara ya da fhkc'ye yaptığı operasyonlar hiçbir zaman haber olmuyor türkiye'de. işkence ve ölümler burada da yaşanıyor ancak hamas'la ilgisi bulunmayan hiçbir süreçte, hükümet ve erdoğan sert açıklamalar yapmıyor. mısır ihvanı'nın filistin şubesi olduğunu bildiğimiz hamas ismi duyulduğu anda, kudüs ve mescid-i aksa hükümetin aklına geliyor. birinci intifada kadar eski bir örgüt olan hamas'ın idari bir entite olarak ortaya çıkışı sonrasında güce kavuşması ile birlikte, 2008-2009 civarı, akp israil meselesinde tonunu tamamen değiştirdi.

  bunlar ihvan'ın kuvvetli olduğu yerler. peki müslümanlar bu kadar mı dünyada?

  1- nato'nun ne işi var libya'da dedikten üç-dört hafta sonra, libya tezkeresi'ni geçirip, nato operasyonlarına bizzat katılıp, müslüman kanı dökmedik mi?

  2- filipinler'de moro halkı olarak adlandırılan müslümanlar, halen, camiye kapatılıp yakılarak, bir günde 1.500 kişi infaz edilerek katlediliyor. sorun halen tam anlamıyla çözülmüş değil. ölüm, katliam, buradaki müslümanları da bırakmıyor.

  3- hiç çin'e şöyle kallavi salladığını görmedik erdoğan'ın. uygurlar için miting yaptığını da görmedik ateşli şekilde. uygurlar senelerdir katlediliyor ve distopik filmlerde ancak karşılaşabileceğimiz yöntemlerle asimile edilmeye çalışılıyor.

  4- afrika'nın müslümanların çoğunluk olmadığı her bir köşesinde, sürekli katliamlar yaşanıyor. çok yakın zamanda orta afrika cumhuriyeti'ndeki müslümanlar -mecazen değil- yok edildi. müslüman nüfus silindi. ses duyan var mı erdoğan'dan?

  5- hindistan, bengal, gücerat, pradeş gibi yerlerdeki müslümanlara hem ölümle, hem de baskı ile yaklaşıyor. asimilasyon müslümanlara bir hayatta kalma seçeneği olarak sunuluyor, onbinlerce müslüman cezaevinde, bir günde 2.000 kişinin öldürüldüğü katliamlar olabiliyor ama hükümetten yine ses yok...

  örnekler çoğaltılabilir. dünyanın her yerinde, komşumuz ırak'ta, afganistan'da milyonlarca müslüman ölüm tehdidi ile burun buruna yaşıyor. seçmeni samimi şekilde tüm müslümanlara üzülen ve ölümlerine hiddetlenen bir parti, ihvancılar dışındakilere neden yardım kolisi göndermek dışında bir yaklaşımda bulunmuyor?

  akp merkez partisi olma iddiası ile çıktığı bu yolda, asıl ideolojik referanslarının nereye dayandığını bu şekilde gösteriyor.

  - akp'nin derdi mısır halkının ikbali değil, mısır ihvanı'nın istikbalidir.

  - akp'nin derdi suriye halkının ikbali değil, suriye ihvan'ının istikbalidir.

  - akp'nin derdi filistin halkının ikbali, bağımsızlığı, özgürlüğü değil, hamas'ın/filistin ihvanı'nın istikbalidir.

  - akp'nin derdi ümmetin ikbali değil, koltuklarındaki istikballeridir.

  kudüs ise mesele, mescid-i aksa kadar önemli olmasa da, hem milli hem de dini önemi olan süleyman şah türbesi krizinde, bir devletten de değil bir terör örgütünden çekinerek, müdahale etmedik. sanki vatan toprağı taşınabilirmiş gibi, "türbeyi taşıdık" dedik. süleyman şah türbesi önemli değil miydi?

  rak'ta bulunan sahabelere, peygamber'in (sav) soyuna, evliyaya ilişkin anıtlar, türbeler ve sair yapılar önemli değil miydi, abd yıkarken arkasından dua ettik amerikan askerlerinin?

  tasavvufun önemli isimlerine yuva olmuş, birçok islam yapısı bulunduran afganistan önemli değil miydi? afgan müslümanlar önemli değil miydi?

  yarım yamalak da olsa ingilizcesi olanlar, oturup ihvan ve benzeri oluşumlar dışında yer alan müslümanların türkiye'ye nasıl baktığını incelesin. atıp tutmaktan başka hiçbir şey yapmadığı söylenen, caydırıcılığı kalmamış bir ülke olduk...

  vatana, millete, ümmete ve ihvan'a hayırlı olsun...