şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rte'nin çok uzun bir süre ışid'e terör örgütü bile diyemeyip yalnızca "unsur" diye bahsetmesi bile psikolojik bir destektir.

  suriye'ye muhalif gruplara gönderilen ve adana'da durdurulan tırların hangi muhalif gruba gittiği veya kağıt üzerinde hangi muhalif gruba gönderilmişken kimler tarafından teslim alındığı konusu meçhuldür. ve bu konunun aydınlatılması ısrarla engellenmektedir.

  terör gibi insanlığın başbelası bir konuda söz konusu ışid olunca bıçak kemiğe dayandığı güne dek ne rte'den ne de başka bir hükümet yetkilisinden ışid konusunda kayda değer bir negatif söz gelmemiştir. tersine ışid hep yumuşak laflarla geçiştirilmiş, oradaki kötülüğün ihalesi hep esad'a bırakılmıştır.

  ve gelelim kontra soruya;
  suriye apo'yu beslerken suriye'nin apo'yu beslediğine dair elimizde ne gibi bir delil vardı? resmi kanallardan ele geçirilmiş ve uluslararası arenada da rahatlıkla savunabileceğimiz bir şey yoktu ama bu suriye'nin apo'ya kol kanat gerdiği gerçeğini değiştirmiyordu.
 • insani malzeme diye silah götüren ve "paralelci"lerin açık ettiği silah dolu tırlar. reyhanlı saldırısının geleceği istihbarat raporlarında sabitken ve saldırının kimden geleceği biliniyorken failin esad olarak gösterilmesi. zamanında mülteci kampı diye oluşturulan hatay civarındaki kamplara giden chp'lilerin silahlı el-kaide ve ışid'cilerle karşılaşması. vekillerin kampa girişlerine izin verilmemesi.

  musul konsolosluğu meselesi. arap gazeteleri günlerdir ışid'in şehre yaklaştığını bas bas bağırıyorken, tüm şehir yerli yabancı demeden boşaltılıyorken konsolosluk çalışanları neye güvenerek orda kaldı? "ışid ile hasım değiliz" sözü neye dayanarak söylendi? hiç "destek olsaydık 49 kişiyi rehin almazlardı." denmesin. ışid'e yardım etmeniz onları etmeniz kontrol edebileceğiniz anlamına gelmez.

  istediğiniz kadar reddedebilirsiniz ama ışid'e ve faaliyetlerine göz yumulduğu algısı uluslararası alanda ve kürtlerin genelinde hakim. olayların sebebi de tam olarak bu.
 • silah, cephane falan gönderdiği iddiası saçmadır. çünkü faturası, irsaliyesi yoktur. dolayısı ile olmayan kanıtlardır.
 • 49 vatandaşını rehin aldığı devletten hala düşmanlık belirten herhangi bir tepki görmemeleri de direkt kanıt olur mu bilinmez. ama bir göstergedir.
 • sınırın kevgir gibi olduğunu kabul edip akp ye toz kondurmayan akpli beyanatı.

  sınırın neden kevgir gibi olduğunu araştırırsanız kendiniz akp nin verdiği desteği kolayca göreceksiniz.
 • (bkz: işid'den kaçan bir işid militanının itirafları)
  http://www.metronews.ru/…cam/tponjh---ynozrmmwclas/

  burada diyor ki

  --- spoiler ---

  iki arkadaşımla beraber ırak kürdistanı'ndan kaçtık. amacımız suriye muhalefetine katılmaktı.

  doğduğum kent olan halepçe'de, 2013 ekimi'nde birkaç kişinin bağlantı bilgilerini bulduk. islamcı bir kürt grubundandılar. bize özgür suriye ordusu'ndan oldukları söylenmişti.

  onlarla türkiye'de buluştuk. bizi kilis'te bir otele yerleştirdiler. sonra türkiye sınırında bir eğitim kampına gittik.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  önce yeni bir birliğe katılmak için türkiye sınırını geçtik. ışid ile türk gümrükçüleri arasında anlaşma vardı. ardından da serêkaniyê'ye gittik.
  --- spoiler ---

  bunun haricinde geri kalanlar klasik ışid kafası ve eserleri. ama kuzey ıraktaki adamın, türkiye girip, bu örgütlere katılabilmesi, sınırda eğitim alabilmesi, laylay yeni birliğe katılmak için sınırdan geçmesi, devletin göz yumması olmadan olabilecek bir şey değildir. oluyorsa, çok acaip bir istibaharat sıkıntımız var demektir.

  tabi bir de hükümetin her fırsatta savunması var.
  (bkz: ışid öldürüyor ama işkence yapmıyor)
  (bkz: şu anda kobane de düştü düşüyor)

  en bombası şu mesala
  (bkz: ahmet davutoğlu'nun ışid'i haklı gösterme çabası)

  --- spoiler ---

  "ışid dediğimiz yapı radikal, terörize gibi bir yapı olarak görülebilir. ama oraya katılanlar arasında türkler, araplar, kürtler vardır. oradaki yapı, daha önceki hoşnutsuzluklar öfkeler büyük bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu. eğer ırak’ta sünni araplar dışlanmamış olsaydı böyle bir öfke birikmesi olmazdı."
  --- spoiler ---

  bir de
  (bkz: ışid/@anarsist devlet memuru)

  bu liste uzar gider, ama boş muhabbet. sonuçta inanmak istemeyeni, ne yapsan kabul ettiremezsin.
 • amerikan filmlerinden bildiğimiz kadarıyla "ceset yoksa cinayette yoktur" kafasıyla konuya yaklaşıp! nerede kanıt? algısı yaratmaya çalışan trollere sesleniyorum;

  (bkz: vicdanınızı sikiyim)