şükela:  tümü | bugün
 • istanbul seçimlerinin sürekli oyalanmasının yegane sebebidir. seçenekler enine boyuna dikine çaprazına masaya yatırıldı bir çıkış yolu aranıyor.

  1) istanbul seçimlerinin sonucunu tanınmayarak yeni bir hamle arayışı, seçim yeniletme .
  sonuçları: doğacak halk nezdinde ki tepki. aynı zamanda ekonominin freni patlak kamyon gibi gidişatı. ikisi birleşince de nur topu gibi bir erken seçim ve iktidarın riske girmesi

  2) istanbul seçimlerini kaybettiklerini kabul etmek
  sonuçları: bu kez de şimdiye kadar söylenenlerin altında kalmak. parti için önemli isimlerin mecburen partiden uzaklaştırılmaları. ( binali yıldırım gibi)

  parti , tahmin edileceği üzere ikisinden birini seçmek istemiyor ve süreç iyice lastik gibi uzatılıyor. son bir kaç günde gelinen noktada ise akp 2. seçeneğe daha yakın. seçimi kaybettiğini kabul et, ancak seçim üzerinde şaibe bırakacak argümanlar sun. ve yenilgiyi mağdura yatarak kabul et. karşılığında ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu argümanları kullanmak. fakat bu seçeneğin yine de karşılık bulup bulmayacağından emin değiller. ellerinde bununla ilgili veri olmadığı için de bir maltepe bir büyükçekmece oyalanıyorlar.

  son tahlilde ya istanbul kaybedilecek ya da bir sonraki seçim riske girecek. ikisi birden kazanılmaya çalışılır ise herkesin malumu bir atasözü vardır;
  (bkz: dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak)

  edit:imla