şükela:  tümü | bugün
 • en çok kanıma dokunan faaliyetleridir.

  öncelikle bu zihniyetin köklerini görmek isteyenler talibanın 1500 yıllık ve 55 metre boyundaki canım budha heykelini bombalayışını şurdan izleyebilirler.

  tarihin içinde bir toz parçasından farkı olmayan bir iktidar bozuntusunun tarihe meydan okuyuşunu, medeniyet düşmanlığını, binlerce yıllık eserleri yerleşim yerlerini yokedişini içim parçalana parçalana izliyorum.

  hiç mi vicdanınız yok lan sizin:

  (bkz: 5 bin yıllık höyüğe törenle beton dökmek)

  (bkz: kocaeli'de yıkılan roma dönemine ait mezar)

  (bkz: allianoi diye bir yer yoktur)

  (bkz: işte toki'nin yeni hasankeyf'i)

  (bkz: hasankeyf batmasın)

  (bkz: çanak çömlek bizi durduramaz)

  tarihi süryani köyü yok edildi

  haliçte tarihi tünel yok edildi

  yedikule bostanlarına 3 farklı proje

  mudanya'da mryleia antik kentinin üzerine avm

  beyşehir'de asırlık tarihi konaklar yıkılıyor

  fatih'te 200 tarihi eser yeni imar planında yok

  çifte minareli medresenin kalıntılarının üzeri kapatıldı

  erdoğan bayraktar aile kabristanı için tarihi katletti

  kastamonu'da 550 yıllık hamam kaderine terkedildi

  silivri'de tarihi rum köyünün üzerine rüzgar gülü

  tarihi küçüksu mesire alanına otopark

  karabiga'da doğa ve tarih katliamı

  60 milyon yıllık kapadokya'da tarih katliamı

  toki tarihi surları yıktı

  samsun saathane projesi ile tarih yok edildi

  bingöl'de bin yıllık tarih baraj altında kalıyor

  taş ocakları tarihi yok ediyor

  yak,yık, tarihi yok et üzerine rezidansı dik

  şu da durumu özetleyen güzel bir yazı olmuş.

  edit: linkler güncellendi.
 • akp türkiye cumhuriyetini , orduyu, polisi katletti.siksinler tarihi eserleri
 • (bkz: chp)
 • bunun bir üst versiyonu ışid'in müze basıp heykelleri kırması, talibanın binlerce yıllık eserleri bombalamasıdır.

  ama gerçek islam bu değil tabi.
 • ılısu barajı bu yıl sonunda bitecek diyorlar. hasankeyf gün sayıyor, bu yıl sonuna yetişmese bile oldukça yakın bir zamanda yok olacak. vedalaşmak isteyenlere duyurulur.

  http://www.dw.de/hasankeyf-gün-sayıyor/a-17762898
 • bilmiyorsanız öğrenin efendim. "3. köprü yolu çed raporundan muaf tutulmuştur". bkz

  yani köprü yolunda efes kalıntıları gibi muazzam öneme sahip, mevcut yazılı tarihi değiştirecek kadar ciddi kalıntılar çıksa ve akp bu kalınıtıları yok etse hiçkimsenin akp'ye hesap sorma hakkı yok!

  akp'nin önündeki tek engel ise proje için yurtdışındaki "gevurlardan" kredi isterken o "gavurlar" 77 milyon müslümanın aklına gelmeyeni soruyor: çed raporun nerede? bu doğrultuda bir amerikan firması* tarafından bir rapor hazırlanmış.

  özetle, ışid kafalı yezidler 3. köprü ile kuzey marmara otobanı uğruna tarihi ve doğayı katletmeye devam ediyor. iddialara göre hafriyatta çıkan tarihi eserler proje gecikmesin diye anında imha ediliyor. ayrıca kimsenin haberi olmadan yok edilenlerin yanısıra bir de projenin güzergahı üzerinde 8 adet sit alanı var, bu herkes tarafından bilinen tarihi eserlerin akibetinin ne olacağı belli değil, güya tarih kurulu olaya el atmış . bu sit alanlarında bulunan tarihi eserler:

  1-çatalca ve silivri: inceğiz mağaraları, maltepe antik nekropolü ve yerleşim alanı (1. derece arkeolojik sit)

  2-silivri: anastasius surları (arkeolojik sit alanı).

  3-gaziosmanpaşa ve sultangazi: kırkçeşme su galerisi hattı

  4-avcılar: ıspartakule spradon antik kenti (1. ve 3. derece arkeolojik sit alanı).

  5-arnavutköy: şamlar köyü dutlar mevkii kayaya oyulmuş mezar yapısı.

  6-çatalca iğneağzı: kartepe (umurtepe) mağara ve antik taş ocağı (1. derece doğal ve 2. derece arkeolojik sit).

  7-arnavutköy: sazlıbosna filiboz örenyeri (1. derece arkeolojik sit)

  8-silivri: küçükkılıçlı köyü antik yerleşim alanı (1. derece arkeolojik sit).

  --- alıntı ---

  3. köprü güzergâhından 'hazine' çıktı ama bakın ne yaptılar.
  3'üncü köprünün güzergâhında osmanlı’dan roma dönemine uzanan çok sayıda tarihi eser bulunduğu ancak inşaatın marmaray gibi uzamaması için istanbul arkeoloji müzesi’ne kasıtlı olarak haber verilmediği ve bu şekilde yasaların çiğnendiği ortaya çıktı.
  29 mayıs 2014
  3. köprü güzergâhında ‘ilk bakışta’ görünen arkeolojik buluntular şaşırttı. ancak uluslararası finans kurumlarından kredi bulmak amacıyla hazırlanan çed raporunda belirlenen kültür varlıklarından ne istanbul arkeoloji müzesi’nin ne de koruma kurullarının haberi var. marmaray projesi sırasında yenikapı’da müze tarafından yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda tarihi eser ortaya çıkmış ve proje 7 yıl uzamıştı. bu projenin de uzamasından korkulduğu için müze devre dışı bırakıldı.
  2 günde 26.5 kilometre yürüdüler ve...
  radikal gazetesinden ömer erbil'in haberine göre, 3. köprü ve güzergâhı çed raporundan muaf tutuldu. ancak inşaatı yapan ıca konsorsiyumu’nun uluslararası finans kurumlarından kredi bulabilmesi için göstermelik de olsa bir çed raporuna ihtiyacı var. uluslararası danışmanlık ve mühendislik firması aecom tarafından hazırlanan raporun 13’üncü bölümü arkeoloji ve kültürel miras başlığını taşıyor.
  bu bölüm regio kültürel miras ve danışmanlık şirketi tarafından hazırlanmış. arkeolog gökhan mustafaoğlu ve uğur dağ 2 gün boyunca yaklaşık 26.5 km yol yürüyerek yaptıkları gözlemlerde çarpıcı arkeolojik verilere rastladı. güzergâhın büyük bir kısmının ormanlık arazi, çalılık alan olmasından dolayı güzergâhın tamamında yürüme şansları olmadı. yürüdükleri alanlarla ilgili ise ön inceleme raporunun sonuç bölümünde ise şu öneride bulundu:
  ‘‘bölge koruma kurulları’nın işbirliği içinde inşaat alanlarının ormansızlaştırılmasından sonra yoğun bir saha incelemesi yapılmalı, bölgenin arkeolojik potansiyeli göz önüne alındığında, fiziksel müdahaleyi de kapsayan tüm faaliyetlerin deneyimli arkeologların gözetimi altında yerine getirilmesi zorunludur.’’
  raporun sonuç bölümündeki öneriye rağmen kuzey marmara otoyol güzergâhındaki çalışmalarından istanbul arkeoloji müzesi’nin haberi bile yok. müze yetkilileri kendilerine yapılan bir başvuru olmadığını belirtiyor. oysa 2863 sayılı yasa gereği, inşaai faaliyet sırasında herhangi bir kültür varlığına rastlandığında inşaatın derhal durdurularak en yakın müzeye haber verilmesi zorunluluğu var. ancak müteahhit firmalar proje uzar, başlarına iş açılır gerekçesiyle, kültür varlıklarını tahrip etme yoluna gidiyor. bu nedenle de istanbul arkeoloji müzesi’nin yetkisini kullanarak yol çalışmalarını denetlemesi gerekir. yol güzergâhı istanbul’da 4 ayrı koruma kurulunun yetki alanlarından geçiyor. kurullarda bu çalışmalar için ‘‘müze denetiminde yapılmalı’’ kararı alabilir.
  1 no’lu kurul’un 8 bölgede 8 eser olduğunu daha önce 25 mart tarihinde duyurulmuştu.
  çatalca ve silivri: inceğiz mağaraları, maltepe antik nekropolü ve yerleşim alanı (1. derece arkeolojik sit)
  silivri: anastasius surları (arkeolojik sit alanı).
  gaziosmanpaşa ve sultangazi: kırkçeşme su galerisi hattı.
  avcılar: ıspartakule spradon antik kenti (1. ve 3. derece arkeolojik sit alanı).
  arnavutköy: şamlar köyü dutlar mevkii kayaya oyulmuş mezar yapısı.
  çatalca iğneağzı: kartepe (umurtepe) mağara ve antik taş ocağı (1. derece doğal ve 2. derece arkeolojik sit).
  arnavutköy: sazlıbosna filiboz örenyeri (1. derece arkeolojik sit)
  silivri: küçükkılıçlı köyü antik yerleşim alanı (1. derece arkeolojik sit).
  ‘yüzeyde’ bulunanlar
  ‘‘kuzey marmara otoyolu güzergâhının sınırlı kısımlarında saha yürüyüşü gerçekleştirilmiş. 200 metrelik bir aralık incelemeye tabi tutulmuştur. saha yürüyüşü, altyapı inşaatı projelerinde kültürel miras konusunda kapsamlı bilgi ve deneyime sahip 2 kıdemli arkeolog tarafından yapılmıştır. saha yürüyüşü sırasında bölgenin jeolojik ve arkeolojik özellikleri dikkate alınarak zemin üzerindeki görünür arkeolojik izler, seramik parçaları, mimari kalıntılar, mezarlar, mezar izleri, tümsekler ve höyükler gözlemlenmiş, kaydedilmiştir.’’
  ‘‘köprü ayaklarının inşa edileceği alanlar aynı zamanda tarihi varlıklar açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. literatürde bu alanlarda çok sayıda tarihi yerleşim bölgesinini varlığından bahsedilmektedir, fakat bu yerleşim bölgeleri henüz keşfedilmemiştir. anadolukavağı ve poyrazköy arasındaki tepelerden birisi üzerinde bulunduğu varsayılan zeus ourios tapınağı da bunlar arasındadır. literatürde aynı zamanda kibele tapınağından da söz ediliyor. yenikapı kazıları sırasında kibele’ye adanan bir sunak keşfedilmiştir. bu bilgiler ışığında tarihte kilit rol oynamış olan istanbul’da tarihi veya mimari varlıklarla karşılaşılması kaçınılmazdır.’’
  ‘‘proje güzergâhı ve etki alanları üzerindeki çok sayıda mimari yapı ve arkeolojik taşınmaz varlıklar, toprak altında kalmış veya bitki örtüsüyle kaplanmış olabilir. bundan dolayı proje güzergâhının ormansızlaştırma aşamasından sonra proje bölgesinin ormanlık arazileri ve çalılık alanlar üzerinde deneyimli arkeolojik ekipler tarafından sistematik bir saha incelemesi yürütülmelidir. incelemenin sonuçlarına bağlı olarak daha fazla araştırma veya arkeolojik varlıkların korunması için arkeolojik test çukurları veya kurtarma kazıları gerekli olabilir.’’
  ‘‘garipçe inşaat şantiyesi ile garipçe köyü arasındaki yol kenarında bazı çömlek parçaları ve kiremitler gözlemlenmiştir. köyün ve boğaz’ın gözetlenmesinde kullanılan bir kule ya da karakol olabileceği düşünülmektedir. yüzey buluntuları bizans ve osmanlı dönemine aittir.’’
  ‘‘uskumru köy’ün yaklaşık 2.5 km batısında inşaat etki alanı üzerinde, tabya tepe ile mandıra tepe arasındaki bayırlarda muhtemelen mimari bir yapıya ait seramikler ve taş bloklar keşfedilmiştir. bulunan seramikler arasında yeşil sırlı çömlekler olduğu gözlemlemiştir.’’
  “‘inşaat koridorunun 1 km batısında bulunan zirve tepe’nin tepe ucunda diktörtgen şeklinde bir binaya ait temel kalıntıları bulunmuştur. temel doğal taştan bina edilmiş olup, dış cephesi horosan harcı ile kaplanmıştır.’’
  ‘başakşehir’de büyük olasılıkla insan eliyle yapılmış olduğu düşünülen kubbeli bir tünel keşfedilmiştir. l şeklindeki kalıntılara bir merdiven vasıtasıyla inilmektedir. yapının ebatları 0.65 x 10.30 metre olarak belirlenmiş olup çok büyük olasılıkla bir lahit odası olduğu düşünülmektedir.’’
  ****
  üçüncü köprü yoluna müze el koydu.
  dünkü haberlerin ardından müze arkeologları 3. köprü güzergâhına gitti. güzergâh didik didik aranacak ve hafriyat çalışmaları arkeologlarca denetlenecek. kültür varlığına rastlanılması halinde kurul kararı doğrultusunda yenikapı'daki gibi kazı başlayacak. elde edilecek bulgulara göre belli noktalarda güzergâh değişikliği de olabilir.
  30 mayıs 2014
  radikal’in dün duyurduğu kuzey marmara otobanı ve 3. köprü projesi ile ilgili 2 günlük yüzey araştırmasında çıkan eserlerin sahipsiz bırakılması büyük yankı uyandırdı. uluslararası finans kurumlarından kredi bulmak amacıyla hazırlanan çed raporunda belirlenen kültür varlıklarından istanbul arkeoloji müzesi’nin ve koruma kurullarının haberinin olmadığını, yenikapı’da arkeolojik kazılarında olduğu gibi projenin uzaması riskine karşılık müzenin devre dışı bırakıldığını duyurmuştuk. 2 günlük yüzey araştırmasında bile çok sayıda paleolitik dönem, bizans ve osmanlı dönemlerine ait eserler bulunduğuna dikkat çekmiştik.
  haberimizi ihbar kabul eden istanbul arkeoloji müzesi köprü güzergâhının yapıldığı alana 3 kişilik arkeolog ekibi gönderdi. kültür ve turizm bakanlığı’nın da onayı alınarak başlatılan incelemede güzergâh boyunca bağlantı yolları ve moloz döküm sahalarında arkeologlar yüzey araştırması yapacak. aynı zamanda hafriyat yapılan alanları da inceleyecek olan arkeologlar kültür varlığı tespit edilen yerlerde iş makinelerini durdurup gelinen noktayı bir rapor halinde ilgili kültür varlıkları koruma kuruluna bildirecekler. yüzey araştırması sırasında tespit edilen mimari yapı ya da kültür varlıklarında yine ilgili koruma kurulunun vereceği karar doğrultusun da sondaj kazılarına başlanılacak. bilimsel arkeolojik kazı durumu ise koruma kurulununun vereceği karar ile yapılabilecek. güzergâhın 1 ve 3. derece sit alanlarından geçen bölgeleri ile etki alanındaki araziler de incelemeye tabi tutulacak.
  ne yapılacak?
  1. derece sit alanı olan güzergâhının silivri ve çatalca hattında inceğiz mağaraları, maltepe antik nekropolü ve yerleşim alanı ile anastasius surları ekibin ilk inceleme yapacağı alanlar olacak. ıspartakule spradon antik kenti (1. ve 3. derece arkeolojik sit alanı içinde güzergâhın geçtiği noktalar belirlenecek ve burada kurulun vereceği karar doğrultusunda sondaj kazıları gerçekleşecek. yine çatalca iğneağzı, 1. derece doğal ve 2. derece arkeolojik sit alanı içinde kalan kartepe (umurtepe) mağara ve antik taş ocağı da arkeologların incelemesi gereken önemli alanlar olacak. 1. derece arkeolojik sit olan arnavutköy’deki filiboz antik kentinin de incelemeye tabi tutulacak önemli yerlerden biri olduğu belirtiliyor.
  inşaat durur mu?
  yaklaşık 114 km’lik güzergâh üzerinde çok sayıda sit alanı olduğu biliniyor. aynı zamanda 2 günlük yüzey araştırmasında bile dudak uçuklatan cinsten arkeolojik veriler elde edildiği gerçeğine bakarak inşaatın duracağını söylemek yanıltıcı olur. bazı noktalarda belki de güzergâh değişikliğine gidilebilir. çünkü müze arkeologlarının 2863 sayılı yasa kapsamında bir kültür varlığına rastlaması durumunda bu durumu ilgili koruma kuruluna bildirecekler. kurul önüne gelen rapor doğrultusunda kararın verecek.
  bu tür hallerde kurullar bazen sondajın derinleştirilmesini ve alanda daha fazla sayıda sondaj açılmasını istedikleri oluyor. çıkacak kültür varlığının niteliği ölçüsünde bilimsel kazılara devam ya da tamam kararı yine kurullarca verilecek. arkeologların bu çalışmaları bazen haftalar hatta aylar alabilir. saha bilimsel çalışmalar tamamlandıktan sonra inşaat yapan firmaya terk edilir. henüz müze arkeologları sahaya yeni gitmişken, inşaat duracak ya da yavaşlayacak gibi bir tahminde bulunmak zor. arkeologların çalışmadığı güzergâhta yol çalışmaları devam ederken, arkeologların işlerini bitirdikten sonra o alanlara girilmesi de çalışma süresine etki etmeyebilir. ancak ek maliyet getireceği kesin.
  ‘dudak uçuklatan’ liste tbmm’de
  chp istanbul milletvekili ali özgündüz kültür ve turizm bakanı ömer çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi. işte o sorular:
  önergeye konu olan iddialar doğru mudur? bakanlığınız bu konuda bir araştırma yapacak mıdır?
  3. boğaz köprüsü inşaatı başlamadan önce, bölgede olabilecek tarihi eserlere ilişkin herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? yapılmamış ise istanbul gibi dünyanın en önemli ve tarihi metropollerinden birinde bu çalışma neden yapılmamıştır? yapılmış ise sonuçları nelerdir?
  bakanlığınızın veya herhangi bir biriminin, köprü inşaatını yapan firmanın aldığı raporun ‘arkeoloji ve kültürel miras’ başlıklı kısmında yazanlardan haberi var mıdır? varsa ne yapılmaktadır?
  iddialar üzerine herhangi bir araştırma yaptırdınız mı? yaptırdıysanız sonuçları nelerdir?
  eserlerle ilgili, en yakın müze veya koruma kuruluna haber vermeyerek inşaata devam eden firmayla ilgili ne gibi yaptırımlar uygulanacaktır?
  müzeye haber verilmemesi durumunda, koruma kurullarının harekete geçebileceği gerçeğinden hareketle koruma kurulları köprü inşaatının olduğu güzergâhta bulunan tarihi eserlerle ilgili çalışma yapacak mıdır?
  dünyanın herhangi bir gelişmiş ülkesinde, böyle bir olay yaşandığında gündem değişir, sorumlular gereğini yapar. bu işte sorumluluğu olanlarla ilgili ne gibi işlemler yapılacaktır?
  --- alıntı ---
 • antalya kemer'in 16 km batısındaki m.ö 6. yüzyılda rodoslular tarafından kurulmuş phalesis antik kentinin olduğu bölgede bir arazi yeşil sermayeden rixos oteller zinciri sahibi fettah tamince'ye tahsis edildi ve yine aynı mağara adamı yöntemiyle "çed gerekli değildir" kararı verildi. duyarlı vatandaşlarca açılan dava ile"çed gerekli değildir"raporu iptal edildi.

  sözde çed raporu gerekmeyen phaselis’ten tarih fışkırıyor

  sürecin bundan sonra nasıl işleyeceğini göreceğiz. akp'nin katlettiği tarihi eserler listesine girecek mi yoksa girmeyecek mi burası?

  biz sahip çıkmazsak akp binlerce yıllık medeniyetlerden izler taşıyan anadolu topraklarını sanatsız, tarihsiz, tarihi esersiz, heykelsiz, antik şehir kalıntılarının tümü yok edilmiş, "islami olmayan tüm antik tapınak, kilise ve sinagoglarının" kalıntıları bile yakılmış suudi arabistan çöllerine çevirecek.
 • kaz dağlarının çanakkale tarafında bulunan neandreia antik kenti yok edilecek!

  altın madeni firmalarına tahsis edilen bölge için hazırlanmış çevresel etki değerlendirme (çed) raporunda neandreia antik kenti yok sayıldı. bunların medeniyetin zerresine saygıları da tahammülleri de yok.

  altın madeni talanı antik kente dayandı

  oysa milattan önce 4-5-6. yüzyıllarda bu bölgede yaşayan neandreia halkının o devirde kullandığı paralara bir bakın: http://www.asiaminorcoins.com/…mbnails.php?album=85

  işte bu eserlerin hala toprağın altında bulunan büyük kısmını altın madeni için ezecek ve un ufak edecekler! toz haline getirecekler! yok edecekler! medeniyete tahammülleri yok! bunların medeniyet algısı denha, nefud ve necef çöllerindeki kum tanelerinden ibaret!

  barbar et yığını böcekler!