şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yavaştan su yüzüne çıkan gerçek. akp, beklediği desteğin tabandaki ülkücülerden gelmemesinden rahatsız.

  (bkz: tuğrul türkeş'in ülkücülerin kafası karışık beyanı)

  kandil operasyonu belki etki eder diye düşünüldü ama asker canının seçime bu kadar alet edilmesi herkeste rahatsızlık yarattı. pkk’nın kandil’deki güçlerini çoktan sincar’a kaydırmış olduğu da söyleniyor. bu da ülkücü tabanı iknaya yetmedi.

  buna bir de kaybedilen kürt oyları eklenince şu an bir çözümsüzlük durumu hakim. evdeki hesabın çarşıya uymaması gibi bir durum var. her an yeni bir hamle gelebilir.
 • muharrem ince'nin diyarbakır'daki devasa mitinginden sonra iyice ayyuka çıkmıştır. "terörist başı demirtaş" ifadesi falan milliyetçilerin oyunu daha fazla almaktan çok, kürtlerin daha fazla ince'ye kaymasıyla sonuçlanacaktır.

  bilmem kaç seçimdir kazanan akp elbet bunu görüyordur ama artık çok geçtir.
 • şu saatten sonra artık elleri ayakları tutuştuğu için ne yapacaklarını şaşırdıklarından olsa gerek, ne yapsalar test tepecek, böyle bıraksalar tümden ters tepecek.
  en iyisi ittifakı bozalım, diyeceklerdir.

  bence pek de bir şey olmaz bozarlarsa bozsunlar.
  zaten ittifakın bozulma sebebi mhp'li ülkücü tabandan oy gelmemesi değil mi? şimdi de gelmiyor, bozarlarsa da gelmiyor.
  salak saçma davranıp ittifak yapmasalardı mhp meclise giremez, bu da akape'ye beş on fazladan vekil kazandırırdı.
  şimdi boşu boşuna mhp meclise girmiş olacak.
 • chp-ip-sp cephesindeki cıvıklığı gördükçe ak parti-mhp ittifakına daha da fazla seviniyorum. ak parti ile mhp'nin asgari müşterekleri sabittir. geri kalan her şey teferruat mesabesindedir, tartışmaya açıktır. tartışıldıkça ortak noktaya ulaşılır.

  tabii karşı tarafta partilerinin kurumsal, politik, ideolojik temellerini dahi yerle yeksan edecek derecede birbirileri arasında geçirgenlik yaşadıkları için kendilerine anormal geliyor bu. düşünün ki hitap ettikleri ana kitleler atatürkçü, islamcı, milliyetçi insanlar olan üç parti, teröriste özgürlük isteyecek kadar savrulabiliyorlar. tutarlılık onlara yabancı bir kavram. o yüzden de böyle aptalca şeylere bel bağlayıp ümitlerini diri tutmaya çalışıyorlar.
 • düz mantikla, %13-15’lik mhp oyunu blok halinde veya en azindan %10’unu kendine akacagini sanan partinin icnde bulundugu durumdur.

  akp’ye oy verebilecek mhp secmeni orani bellidir, kalanlarini kiyamet kopsa kendine ekleeyemezsin.

  mhp’nin cumhur ittifakina katkisi akp-mhp arasindaki gecisli oylar haricinde %2-3 belki vardir. yani oyle hayal edildigi gibi %60’lar degil cumhur.

  ayrica goturdukleri de cabasi.