şükela:  tümü | bugün
 • yine bir katakulliyle yalan olacak durumdur.
 • "dur daha fazla devam etme. sus. neden biliyor musun? çünkü inanırım." dedirten başlıktır.
 • hay ben o kararsızlara.. %30 olan kararsızların %25'i "kime oy vereceğiz sanki, kılışdarda liderlik vasfı yok, akşener fetöcü, hdp pkk yandaşı, mhp zaten akp'nin emir eri" diyerek yine akp'ye oy verecektir. benim umudum yok.
 • "korku büyüyor... akp anketlerinde büyük düşüş

  planlarını 2019 seçimini kazanmak üzerine kuran, ancak anket sonuçlarıyla hayal kırıklığı yaşayan akp, belediye başkanlarının istifa sürecini bu yüzden başlattı.

  planlarını 2019 seçimlerini kazanmak üzerine kuran akp, hem yerel yönetimler hem de genel oy oranıyla ilgili yapılan anket sonuçlarıyla büyük şok yaşadı.

  partinin genel oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34’lere düşerken, ankara ve istanbul başta olmak üzere belediyelerin oy oranı partinin oy oranının çok altında kaldı. mart 2019’daki yerel seçimlerde alınacak oy oranının bundan 7 ay sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminin işareti olacağını düşünen cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, cumhurbaşkanı seçilse bile partinin meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesinden korkuyor.

  erdoğan’ın anket sonuçları üzerine istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş’la başlayan istifa süreci için düğmeye bastığı kaydedildi. erdoğan, partinin afyon kampında “cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçimi arasında fark oluşmamalı. yoksa meclis’te sıkıntı çekeriz” diyerek parti açısından bu tehlikeye dikkat çekmişti. partinin oy oranındaki düşüklüğün yanı sıra partiyi endişelendiren bir başka nokta ise kararsızların yüzde 30’larda çıkması.

  bu durumu 2001 yılındaki tabloya benzeten akp kurmayları, seçmenin bütün partilere mesafe koyduğu, bunun da yeni oluşumlara zemin yaratacağı değerlendirmesini yapıyor. edinilen bilgiye göre, bir ankette partinin oy oranı, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 34, chp yüzde 20-25 arasında, mhp ve hdp ise baraj altı görünüyor. kararsızların oy oranının ise yüzde 30 dolayında olduğu belirtiliyor. ankette, ankara ve istanbul başta olmak üzere bazı belediyelerin partinin oy oranının çok altında kaldığı kaydedildi. en düşük oy oranı olarak partinin genel oy oranının yarısında kalan ankara’nın dikkat çektiği belirtiliyor."

  kaynak

  kaynak 2

  kaynak 3

  (bkz: akşener is coming)
 • kendileri de gayet iyi biliyorlar ki 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumunda son dakika 'da mühürsüz oy pusulalarının kabulü gerçekleşmiş olmasaydı seçimi kaybetmişlerdi.

  bu bağlamda oyların düşmesi şaşırtmaz.

  edit: (bkz: 16 nisan 2017 ysk açıklaması)

  (bkz: 16 nisan 2017 mühürsüz oy pusulalarının kabulü)

  önemli başlık : (bkz: suluovalı elif'e yardım kampanyası)
 • istediği kadar düşsün, oyların düştüğünü görünce, "mühürsüz zarflar ve pusulalar geçerli sayılacaktır," deyip kendileri ekleme çıkarma yaparlar, görüyoruz/biliyoruz. zaten bugünkü şartlarla hile hurda, hırsızlık olmadan iktidarlarını sürdürme imkânları yok.

  siz ülkenin hâlâ demokrasiyle, demokratik seçimlerle mi yönetildiğini düşünüyorsunuz?
 • dünyada seçimle gitmiş bir diktatör yoktur...
 • cumhuriyet'in algi manipulasyonu. soylenmis ama uzerinde durmakta yarar var. %34 kararsizlar dagitilmadan, %30 kararsiz. yani kararsizlari dagitinca akp %49.

  diger partilerin aldigi oy oranlarina bakinca is daha da komiklesiyor. akp %34 ama chp %20-25 arasinda... yani akp icin kesin rakam verebiliyoruz ama chp %5 oynar? nasil bir anket lan bu? mhp ve hdp'nin ise baraj altinda kaldigini soyleyip gecistirmisler % kac aldiklari ortada yok. yine hesaplarsak ortaya cikiyor gerci, ikisi birlikte %11-%16 arasinda. kararsizlari dagitirsak %15-%21 arasinda oluyor. yani ikisinden en az biri kararsizlar dagitilinca baraj ustunde! nasil bir anket bu diye tekrar soruyorum cunku anketi kimin yaptigina dair de bir bilgi yok, sadece "edinilen bilgiye göre, bir ankette" demisler. hersey muamma. cumhuriyete yakistiramadim diyecem ama bu yanlilik ilk marifetleri degil.

  tl;dr kaale almaya degmez.