şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dogru olabilir ama su an halen gitmemis olmasi bunun ispati degildir.

  unutmayalim ki akp, oyu dusmus olmasina ragmen son secimleri de acik ara kazanmistir.
 • bir iddia. doğruluk payı büyük olmakla beraber seçimde oy kullanmamaya bahane olmamalıdır. birinciliği kaybeden ya da iki partinin milletvekili toplamı kendi milletvekili sayısını geçecek bir akp'nin işi çok daha zor olacaktır.
 • bugün almış olduğu %41 oyla elbette gitmez, çünkü karşısında parça parça bir muhalefet var ve akp'nin almış olduğu oy partiyi meclisin en güçlü gurubu yapıyor. halk kasım seçimlerinde akp dışında bir partiye açık destek verirse veya muhalet partileri bir orta yol bulup bir araya gelirlerse kasım ayında geldikleri gibi giderler.
 • şu yazıyı okuyunca içim karardı anasını satayım https://www.evrensel.net/…3965/akp-secimle-gider-mi
 • "sayısız otoriter rejim, acı sonla burun buruna gelene kadar hakikati görmemiş, soğuk gerçekle karşılaşıp geri adım atmaya, “hatalarını düzelteceği” yönündeki vaatleri dillendirmeye başladığında ise artık çok geç kalmıştır.

  tuhaf ama, ezilenlerin de en büyük yanılgısı, iktidarların bu bariz körlüğüne öğrenilmiş çaresizliğin etkisiyle inanamayıp harekete geçmekten imtina etmeleridir. bu yüzden yıllarca kendilerini boyunduruk altında tutmuş olan “haşmetli” iktidarın son nefesindeki özgüveninin bir “bilgiye” veya saklı bir güce dayandığı yanılgısı içinde debelenip dururlar.

  daha önce defalarca sendelediği halde yıkılmamayı başarmış iktidarların son kozu da budur: toplumda, “yine gitmeyeceğiz” duygusunu hâkim kılmak. "

  irfan aktan
  https://www.gazeteduvar.com.tr/…meyecekler-duygusu/
 • karımın kızımın namusudur, okunan ezanın garantörüdür diye kandırılan bir halk söz konusu oldukça geçerlidir. sorarlar adama ey ulan deyyus, akp yokken, ülkenin hangi kasabasında köyünde ezan okunamadı da akp senin ezanının garantörü oldu?
 • hiçbir diktatör seçimle gitmez. demokrasi diktatörlerin en büyük silahıdır. hele hele ellerinden böyle kan ve suç akan parti ülkeyi cayır cayır yakarda yine gitmez. bunu 8 kasım 2015 den beri tecrübe ediyoruz. referandumda da çok net gördük. kaybettikleri referanduma gözümüze soka soka kendilerine çevirdiler muhalefette bir bok yiyemedi.

  ama ülkede nedense çoğunluk farkında değil gibi görünüyor. her seçim döneminde olduğu gibi ıslak rüyalar peşinde.
 • bugün olası bir iktidarı kaybetme durumunda -en azından kendi kıstasları nazarında bunun netleşmesi halinde- neler olabilir diye düşünüyordum.
  - tekrar patlamalar yaşanır mı?
  - silahlı çatışmalar mı olur?
  - insanlar güvenlik kuvvetleri nezdinde tehdit mi edilir?

  seçimlere bu kadar az kalmışken bunlardan çok azı, en azından basına yansıyan kadarıyla bazı bölgelerde cereyan etti. ancak öyle bir arsızlık söz konusu ki aklım bu sözüm ona görece sakinliği almıyor. oy günü ya da hemen öncesinde mi bir şeyler olacak acaba diye içim içimi kemiriyor?

  - ayaklanma mı çıkaracaksınız? zira silahlı militanlarınızın olduğu artık gizli bir konu da değil.
  - savaşa mı sokacaksınız ülkeyi? "gerekirse suriye'ye dört adam gönderirim. türkiye'ye 8 füze attırır savaş gerekçesi üretirim" söylemleriniz hala araştırılmamış, aksi kanıtlanmamış ve hala taze iken...
  - o günlerde olacak bir afet haberi mi aldınız, nedir?

  ne olacak arkadaş, ne yapacaksınız? insan gibi gideceğinizi, medeni bir şekilde görevlerinizi teslim edeceğinizi kesinlikle düşünmüyorum. tabiatınıza aykırı!

  --

  17 yılda insanları, zihinleri getirdikleri duruma bak! nasıl bir kötülüksünüz ki bir insanın yarından şüphe duymasına neden oluyor ve vicdan azabı yaşamıyorsunuz.

  bu düşüncelerin akabinde bu kaçıncı 'kırmızı pazartesi'? başlıklı yazıya denk geldim, bir ben değilim zihni bulanan. belki amaç sonrasıdır, seçimleri kazanana kadar tekrarlamaktır! emin değilim, bu bile naif bir tutum kalıyor sıfatlarını aklıma getirdiğimde.

  edit: yazım
 • ince %50+1'i alınca götlerini tuta-kapata gideceklerdir.
 • neyle gidiyorlarsa onunla göndeririz.