şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin sonu hazırlandı.

  şu anda basın ve diğer ortamlarda "akp'nin oyları düşüyor şeklinde haberlerle sonun hazırlanmaya başlandığını gösteren işaretleri veriyor.

  daha önceki seçimlerde bir sene öncesinden şu an yaşanan şekil bir yaklaşım hiç olmamıştı.

  şimdi olacaklar şudur: güçlü bir muhalefet ve hükümet partisinin kirli çamaşırlarının ortaya serilmesi -ki bunlardan çok var- ve alternatif bir ılımlı sağ partinin arenaya çıkması ya da parti içinden yükselecek bir muhalefet.

  daha önceki seçimlerde allem kullem elde edilen oylar gelecek seçimlerde olmayacak. terör ve uydurma göstergelerle iyi gibi kaktırılan berbat durumdaki ekonomi nedeniyle düşen refah seviyesi yüzünden halk isyanda. körü körüne inanmış ve "artiz"likleri nedeniyle akp liderine hayran olmuş vatandaş oyunu yine verecek akp'ye. ancak "kötünün iyisi" diye düşünüp oy verenler farklı alternatiflere kayacak.

  akp'den türk siyaseti çok şey öğrendi, öğrenmiş olması gerekiyor. zira öncesinde özal, demirel, erbakan, ecevit, çiller, yılmaz gibi adamlardan çok daha farklı ve agresif bir yol izledi erdoğan. icraatları için kendisine saldırabilecek herkesi, her hangi bir yapmış olsun olmasın abartarak ya da saptırarak önceden hedef gösterdi ve sindirdi. önce muhalefet liderleri, sonra basın, sonra asker... bir nevi tiranlık sürüyor şu anda. ancak elindeki tüm kaynakları tükettiği için ve sermaye yandaşı olduğu için, sömürdüğü halk üzerinde samimiyetini kaybeden hareketlerde bulundu. sabit geliri olmayanlardan kesilen sağlık sigortası, sağlık sigortası bulunan çalışanlardan bile muayene ücreti kesilmesi, kıdem tazminatı ile ilgili negatif girişimler, bir türlü azalmayan vergiler ve en önemlisi enflasyonu düşük gösterip memura ve işçiye koklatılarak verilen zamlar.

  arkasından uluslar arası arenada saçmalamalar baş gösterdi. önce bir davos atar'ı geldi. milletin çok hoşuna gitti. o atar yüzünden neler kaybettiğimizi biz bilemiyoruz ya da o atar olmasaydı neler kaybederdik onu da bilemiyoruz... ama sonrasında mavi marmara olayı geldi, hesabı hala sorulacak, koltuktan "daha da gelmem" diyerek kalkarken israil'li bir şey demedi bile ama sonra yapacağını yaptı.

  yetmedi jetimizi düşürdüler. "kaza" dediler. biz de yedik. suriye'deki özgürlükçülere destek verdik, suriye iç işlerine karıştığımızı öne sürerek sürekli pkk terörüne destek vermekle tehdit ediyor. kılımızı kıpırdatmıyoruz çünkü araplara olan yakınlık ve ılımlı gösterilen aşırı islamcılık bizim insanımıza söküyor, hoşuna gidiyor ancak avrupalı o kadar saf değil, erdoğan'ın amacını gören türkiye'nin lobi çalışmalarına destek olmayı bırakın köstek oluyor. islam birliği avrupalının doğal olarak istemediği bir şey.

  sonuç olarak şu aşamada gözlenen ve beklenen "kötünün iyisi" diyerek oy verenlerin oy tercihini değiştirmesi. ardından "sempati" duyanların çekince göstermeye başlaması ve son olarak da çok da köklü olmayan parti tabanının yalnız kalması, beklenen durum bana göre budur. tahminim bu seçimlerde olmasa bile bir sonraki seçimlerde akp oy oranı şu anda mhp'nin oy oranı seviyelerinin biraz daha üstüne kadar düşecek.

  8 sene sonrası için bu durumdan en karlı çıkmasını beklediğim parti mhp. eğer kılıçdaroğlu adam gibi muhalefet yapabilirse ya da yerine daha aktif bir lider gelirse chp'de ikinci parti olmaya devam edebilir.

  ancak şöyle bir sıkıntı var. akp eğer kesin gidiş olarak görürse partinin durumunu gelecek koalisyon ya da tek partili hükümetin altını şimdiden kazmaya başlayabilir ve gelecek seçimlerde seçilecek başbakanla koalisyona yanaşmaz. vatanın iyiliğini düşündüklerine hiç bir zaman inanmadığım için böyle bir şeyi yapmakta sakınca göreceklerini sanmıyorum. aynı şekilde işçi ve emekçiyi de güttükleri koyun olarak gördüklerinden tahminim hızlı bir şekilde kadrolaşıp -ki onu zaten yapıyorlar- ardından sermaye sahibi yandaşlarına avantalar dağıtma -rant amaçlı satılacak orman ve devlet arazilerinden kalanlar, çeşitli sektörlere sağlanacak vergi indirimi ve teşvikler vs vs- yoluna gidecektir. bunların örnekleri yakın tarihimizde de var zaten.

  bu iki türlü akp'ye geri dönüş sağlayacaktır. gelecek hükümet ne kadar suçlasa da muhalefet konusunda başarılı olan akp yönetimi, elde ettiği sermaye avantajı ile saptırmalarla ve yandaş medya ile savuşturacak ve konu değiştirerek ekonomi konusunda kendi bıraktığı açıklar için o günkü hükümeti suçlayabilecek ve dolayısı ile saf koyun oy potansiyelini sürekli canlı tutabilecek. ayrıca ekonomik olarak elde edeceği gelirler ile de partiyi sürekli ayakta tutabilecektir.

  çözünme noktasında ben parti içinden partiye kazık atacak bir kaç kişi bekliyorum. aklımda isim yok. en beklenmedik üst düzeyinden alt kademelere kadar bir çok kişiden gelebilir. önemli olan o çözünme aşamasında basının uyutulmaması ve muhalefetin bunları iyi değerlendirebilmesi.

  şahsen ülkemizdeki politikanın muhalefet ve hükümet dahil dışarıdan yönetildiğini düşünen bir komplo teorisyeni olarak -isteğim bu yönde olmasa da- mhp başına getirilecek güçlü lider kimliği olan birisininin çıkışını bekliyorum. türkiye'de aşırı ve ılımlı sol partilerin tekrar birinci parti haline gelmesi için 15-20 yıl arası bir zaman öngörüyorum.

  bu anlattıklarım tamamen ön görü. 2 sene sonra bunları konuşuyor olabiliriz ya da ben çok pis göt olup akp'ye oy veriyor olabilirim. belki uslu durursam bir gün şirinleri bile görebilirim
 • abd'nin ortadoğu'da elinin ayağının kesilmesine bağlı olan hadise. zira akp, abd'nin siyasi laboratuvarında üretilmiş bir partidir. islamcı elitlerin içinden anti-israil ve anti-abd unsurların ayıklanması ile oluşturulmuş, erbakan'ın aksine milli ekonomiye cepheden düşman bir partidir. abd yanlısı sağ kesimlerin bir araya toplandığı bir kolaj çalışmasıdır. abd'nin ve israil'in bölgedeki askeri çıkarlarına tam uyum göstermektedir. komşu müslüman ülkelerle savaşacak kadar amerikan çıkarlarına bağımlıdır çünkü sıcak paraya muhtaçtır. sıcak parayla ayakta duran akp'nin ekonomik politikası, abd politikalarından ayrıldığı anda tepetaklak olacak, bir günden kısa sürede ülke krize girecektir. islamcı geleneğe ihanet ederek faizle barışan akp, faizle gelen spekülatif finansal sermaye olmasa 1 gün bile ayakta kalamaz.
 • halka savaş açmış hiçbir lider ayakta kalamaz, çünkü o lideri halk yaratmıştır zaten. o meydanlarda akp ye oy vermiş hiç mi insan yok ...
 • bu kadar naif bir talep için başbakanın inat etmesi nedendir. sadece kuru inat mı? yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi dönüyor...
 • kirli çamaşırların ortaya serilmeye başlamasıyla ve ekipten ilk hakan şükür'ün istifası ile fitili ateşlenen maytap.
 • ilk defa bir filmin sonundan izlemeye başlamanın keyfine vardırır.

  gerçi sadece sonunu izleyip, cast akmadan kapatmak gerekir, bütün hikaye dayanılacak gibi değil
 • hicbir zaman hakli gerekcelerle olmayacaktir.

  nitekim hirsizliktan ilk hirsizin haberi olur, haliyle kilifi da ilk o diker.
  yine yalandan ilk yalancinin haberi olur, ortaya cikma ihtimaline karsi ilk onlemi o alir.
  yine zulumden ilk zalimin haberi olur, daha zulmetmeden once bahaneleri ortaya cikar.

  dolayisiyla akp'nin yaptigi herbir kotulugun kilifi daha kimsenin ruhu duymadan hazirlanmistir. kimsenin ruhunun da duymasi imkansizdir. zira bir sey ortaya cikmadan onu bilemezsiniz, bilseniz bile bu durumda komplocu olursunuz.

  ama bu kilif dikme mekanizmasi hepimizde vardir. bazen daha osurmadan once, bazense osurur osurmaz "kim osurdu lan!?" diye basariz yaygarayi. bu icimizdedir ister kullaniriz, ister kullanmayiz ama vardir bu savunma mekanizmasi.

  kisacasi, akp'yi akp'nin yaptigi seylerle zayif dusumeye calismak, aciz birakmaya calismak, kaset/belge ortaya cikarmak bos bir cabadan baska bir sey degildir. daha henuz hicbirimizin haberinin olmadigi seylerin suclu tarafinda hazir bekleyen kiliflari vardir.

  ancak ve ancak ne zaman acimasiz bir iftira atilir, ne zaman herkes tutar da o iftiraya sasirir, ama kimse de sasirmaz ve o iftira akp'nin uzerine yapisip kalir; akp ise tipki simdiki gibi saldirmak yerine acemi yakalanip hakkaten masumiyet karinesi altinda aciklama yapmaya calisir, iste o zaman olaylar patlar. akp'nin tek hazirsiz oldugu seydir aslinda iftiralar. hatta oyle hazirliksizlardir ki kendi iclerine bile suphe dusurecektir bu iftira. tipki gezicilerin terorist olmamasi, tipki icerideki "cogu" askerin darbeyle alakasinin olmamasi, cemaatin vatan haini olmamasi gibi.

  ama iste size boylesine agir ama boylesine alakali bir iftira atilirsa siz masum oldugunuzdan dolayi telas yapip masumiyetinizi kanitlamaya calisirsiniz. bu kanitlamanin icindeyse acemilik vardir. ne diyeceginizi sasirirsiniz, kelimeler bir turlu agziniza gelmez. ne desem de inandirsam diye kara kara dusunursunuz. diyelim ki bir muhasebecisiniz ve size yolsuzluk yaptiginiz soylendi, diyelim bir ogretmensiniz ve ogrenciniz kendisini istismar ettiginizi iddia etti. buradaki durum ilk olarak olayin mumkun olmasidir ve disaridan gayet mantikli olarak algilanmasidir. cunku butun bu suclar bir nevi gorevinizle eslesmistir ve siz de bunun farkindasinizdir. hayir yapmadim diyemezsiniz. zaten deseniz de bu sizi korumaz. iste tam bu sirada aciklama yapmaya calisirsiniz. bakin tam su anda bizim yaptigimiz gibi dil dokmeye akil anlatmaya baslarsiniz. bak guzel kardesim ben aslinda suradaydim, ben aslinda boyle yapiyordum demeye calisirsiniz ama nafile. o camur bir kere uzerinize yapismistir, o iftiranin acimasizligi size bir acemilik vermis ve o acemilik sizi bir anda haksiz duruma dusurmustur. bu da insanin dogal mekanizmalarindan biridir.

  evet kusura bakmayin ama tek bir kasete dair montaj iddiasi ispatlanamamasina ragmen o kasetler montaj olarak kalacak. hatta bu bile kaseti vatani kurtariyorum anlayisiyla ortaya cikaran kisiyi aciz birakiyor. ne montaji diyoruz, insan sesi montaj edilemez bu mumkun degil diyoruz. bilimsel makale paylasiyoruz. o olmazsa bunu gostereyim diyoruz. cunku bir masumiyet karinesi var. ve boylece dezavantajli duruma dusuyoruz. evet yine kusura bakmayin ama milyonlarca polis siddeti temali video kaydi da olsa o polis gene kahraman olacak. surulen savcilar tertemiz insanlar dahi olsalar cemaatci savcilar olacak.

  ama gun gelecek, nerden geldigi belli olmayan cok pis bir iftira atilacak akp'nin uzerine. feleklerini sasiracaklar. nereye donseler hesap bekleyen bir cift goz gorecekler. kendi iclerine supheler dusecek. iste o zaman akp'nin sonu gelecek. nitekim kendilerine dusman ettiklerinin sayisi o kadar buyudu ki, kimse gozunun yasina bakmayacak. masumiyet karinesi diye agizlarina sakiz ettikleri sey icin hep birlikte "birakin masumiyeti bize masal anlatmayin" diyecegiz. belki bilerek, belki iftiraya kanarak. cunku bu hep boyle geldi, bu hep boyle gidecek. ve biz o pis iftirayi atanlari alip basimiza getirecegiz, ve hersey bastan baslayacak...
 • tayyip erdoğan'ın yeni parti kurması durumunda olabilir.
 • akp ile olacak gibi görünmektedir.