şükela:  tümü | bugün
  • gecenin bir vakti tartışma programlarından birinde, konumu, sıfatı ne olduğunu bilmediğim yaşlıca bir adamdan şuna benzer şeyler işittim: "o öğrencilerin tipleri nedir öyle uzun saçlı, bilmem nasıl küpeli. lenin menin okuyarak eksen kayması yaşıyorlar. biraz akıllı olsunlar devlet büyüklerini dinlesinler. sosyalizm, komünizm gibi kötü fikirlerin peşinde koşturmasınlar. hükümet ne güzel işler yapıyor ... vs"

şimdi sözlük ortamında çok farkında olunmayabilir ama sokaklar bu düşüncelerle dolu insanlarla dolup taşıyor. cahil, yeterli bilgi sahibi olmayan ama buna karşın hakkında hiç bir fikri olmadığı kavramlar karşısında kin/nefret taşıyan insanlar. kendi özgürlükleri konusunda haklı, geri kalanlar için tu kaka diyen büyük bir kalabalık. sosyalizmden nefret ediyor ve korkuyorlar. komik oluyor belki günümüz dünyası ve sosyalizmin değişen çehresini düşününce. komik oluyor kendisine sosyalist diyen insanların ülke nüfusunun %1'i bile olmaması karşısında. komik oluyor milliyetçiliğin hazzıyla ölen, sakat kalan, acı çeken insanların karşısında. komik olmuyor gittikçe. hiç komik olmuyor aslında. yakın tarihin "ortanın solu moskova yolu" mottolu liderlerinden bugüne uzanan bir bayrak yarışı gibi üstleniyor akp bu düşmanlığı.

başbakan sosyalist insanların bir araya gelmesini illegal olarak değerlendiriyor. düşman ilan ediyor. eziyor. ezebilecek bir şey kaldı mı bakmıyor bile. göstermelik şovlar yapıyor başbakan. ahmet kaya ile, idam edilecek sosyalist bir gencin son mektubu ile ağlıyor. dokunaklı olduğunu sanıyor. her şey birbirine karışıyor. anlamsızlaşıyor davranışlar ama sosyalizm korkusu bitmiyor.

"akıllı olsunlar" düşüncesi muhafazakar elementlerin sindiği bütün karakterlerden sızıyor dışarı. akıllı olmak anlamını yitiriyor. bu korku gerçeği yamuklaştırıyor.

programda bu sosyalizm düşmanı yaşlıca adamdan sonra bir genç aldı eline mikrofonu: "ben sosyalistim, bugüne kadar ülkem için bir tek kötü düşüncem olmadı, halkım için bir tek kötü düşüncem olmadı. neden bu kadar korkuyorsunuz bizden, seçimlerde %1 bile oy alacak kadar çok değiliz. neden korkuyorsunuz bizden" benzeri ve devamında bir kaç kelam daha söyledi.

kimse bu basit soruyu yanıtlayamadı.