şükela:  tümü | bugün soru sor
  • daha öncede sürekli eski türkiye şöyle kötüydü böyle kötüydü geyiği yaprlardı ama seçim arefesinde gelecek vaadlerinden de bahsederlerdi.

    bu seçim arefesinde artık para kalmadığı ve ekonomik bombok (evet bombok) olduğu için gelecekten pek bahsetmeyip sürekli eski türkiye’nin kötü olmasından dem vuruyorlar. çektikleri reklam filminde bile eski türkiye geyiği var.
  • negatif kampanya örneğidir. kendi seçmenini konsolide etmek amaçlı bir iletişim stratejisidir. yani diğer seçmene ulaşma gibi bir amaç taşımaz.
  • 24 haziran'da 1 milyon 585 bin seçmen ilk kez oy kullanacak. 30 yaş altı seçmenler ise tüm seçmenlerin neredeyse %25'i kadar. hükümet iktidara geldiğinde bu insanların hepsi 2-14 yaşları arasındaydı. neyin eski türkiye'si? gençlik artık gelecekle alakalı bir şeyler duymak istiyor. geçmişi anlatan masalları 16 sene kadar dinledik.

    bu insanların bir diğer özelliği de internetle büyümeleri. bir bilgiye ulaşmak istediklerinde çok rahat erişebiliyorlar. iktidar sağolsun hepimiz vpn kullanmakta dns değiştirmekte ustalaştık. yani elinize mikrofon alıp gerçekleri çarpıtmak eskisi gibi para etmiyor.

    seçim sonuçlarını kestiremesem de akp'nin ciddi miktarda oy kaybedeceği açık. 16 yıldır onlara seçim kazandıran taktiklerin değişen seçmen kitlesinde işe yaramadığı da net. bu taktiklerde ısrar ettikçe daha da başarısız olacaklar. 2019'da 2 milyon yeni seçmen daha geliyor. internetle yetişen bir kuşağı bedava kekle, eski türkiye hikayeleriyle, betona yapılan yatırımlarla ikna edemezsiniz. değişim kaçınılmaz.