şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2011 yılından itibaren ülkemizde davetsiz misafir olarak konaklayan suriyelilerin burada bulunmasının asıl sebebidir.

  mevcut durumda ab böylesine bir darboğazdayken ülkelerinde kesinlikle suriyeli istemedikleri açık bir gerçek. bu konuda ellerini bağlayan taraf oldukları uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalar var. herhangi bir suriyeli ab topraklarına adım atarsa, ab kendisini tekrar ülkesine gönderemez. ayrıca savaş bitene kadar da ülkesinde misafir etmek zorunda. iş aş vermek topluma entegrasyon sağlamak zorunda. bunların büyük bir masraf kalemi olmasının yanında tüm ülkeler için büyük siyasi ve toplumsal sorun.

  ab bu kişileri gönderecek yer olarak türkiye'yi gözüne kestirmis durumda. bunu da hepimiz biliyoruz. daha iyi suriyelileri seçiyor işine yaramayanları türkiye'ye gönderiyor. bunu da tc vatandaşlarına ab sınırları içersinde serbest dolaşım hakkı vererek yapmak istiyor. yani bize anlatılan budur . fakat geri kabul anlaşması yapilali iki yılı geçti. ab'deki tüm suriyeliler türkiye'ye gönderilmeye devam etti ama hiç bir tc vatandaşı bu yasaya istinaden serbest dolaşım hakkı kazanamadı.

  mevcut durumda akp'li secmen de suriyelilerden şikayetçi. onlar da ülkeden ayrılmasını istiyorlar.

  akp suriye sınırında istediğini yapabilmek, ülkedeki diktatöryal baskıcı rejimi devam ettirebilmek ve ab'nin tüm bunlara ses çıkarmaması sağlamak için suriyelileri kullanıyor.

  ileride bir gün bu suriyeliler neden bu ülkede diye sorarlarsa vatansız ummetciler dersiniz. arap götü yalamak için sıraya girenler dersiniz .