şükela:  tümü | bugün
 • bugünlerde köylüye ve çiftçiye, il tarım müdürlüklerinden bir yazı gidiyor. yazıda 27 mayıs 2014 tarih ve 29012 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren çiftçi kayıt sistemi yönetmeliğince kurulan ilçe tahkim komisyonlarına atıfta bulunuluyor.

  bu komisyonun 27 temmuz 2017 tarihinde aldığı karara dayanarak başta trakya’daki çiftçi olmak üzere, köylüye suç isnat ediliyor. suçlama şu: 2004 – 2014 yılları arasında ekilebilir olmadığı belirlenen parsel alanlarından, haksız yere destek alındığı tespit ediliyor. bu zaman zarfında alınan desteklerin, “geri iade edilmesi” isteniyor.

  elimdeki belgede istenen rakam yuvarlak olarak 3 bin 150 tl. bu rakamın bin tl olanı da 4 bin tl’lere varanı da olduğu belirtiliyor. nasıl tespit etmişler? uydu görüntüleri üzerinden... böyle de bir kılıf uydurdun mu, benim köylüm ne yapsın? anlayamadığı bir konuda, piyango gibi çıkan, ama cep delik cepken delik durumdaki haliyle ödenmesi gereken alacağa bakıp duruyor.

  peki hangi ada, hangi parsel, hangi pafta ya da hangi sınırdaki tarlaya istinaden bu tespit ve fiyat belirlenmiş? işte orası muamma. fazla kurcalanmasın diye de uydu görüntülerine atıfta bulunulmuş. bu nasıl bir uydu görüntüsü imiş ki, 2014 yılına kadar uyumuş? bu nasıl bir uydu teknolojisiymiş ki, tespiti yaparken koordinatları ortaya koyup, tebligatı yapanların da zarfın içine koymasına sağlamamış?

  bu nasıl bir dolandırıcılık vakası imiş ki, 2014 yılına kadar herkes uyumuş? bu ne tür bir haksız kazanç elde edinimiymiş ki, bu konuda, yani 10 sene boyunca bu teşviklerin ödenmesine imza atan tek bir memur hakkında bu konuda soruşturma yapılmamış? faizi de cabası.

  türkçe bilmeyen sevgili memur arkadaşlarımız konuya ne kadar vakıf bilemiyorum ama, böyle tebligat ve suçlama olmaz. buna olsa olsa devlet paraya çok sıkıştı; sokaktaki adamın da canına ot tıkandı; bir de köylüde şansımızı deneyip salma çıkaralım taktiği derler. ama çiftçi de adama sorar: ne verdin ki; ne istiyorsun?

  kaynak
 • eğer gerçekten yapılıyorsa akpnin doğru yaptığı işlerden biridir. çiftçilerin teşvik alıp tarlalarını ekmedikleri teşviği cebe attıkları bilinen bir durum. senelerdir neden yapılmadığını merak eder dururdum. gerçekten başladılarsa bence takdire şayan bir durum. yok öyle ben tarlamı ekeceğim deyip teşviki cebe atmak.
 • zaten destek olunmayan ölüme terkedilmiş çiftçinin daha beter çiftçilikten soğutulması için yapılan çalışmalardır.
 • (bkz: devleti dolandırdım diye devletin ceza kesmesi)
  az bile yapmışlar. biraz üstüne düşüp dolandırıcılıktan dava bile açmalılar bence.
 • hayır bi de uygulama trakya'da başlamış çok ilginç. sadece diyarbakır'da dağa taşa verilen gübre desteklerini geri isteyin bakalım noluyo.
 • hangi uydu imiş o? earth mü :)))
 • yazdıklarımı bilen bilir, akp ve birçok politikasına şiddetle karşı dururum. bazı politikaları ise olması gerektiği gibi uygulanmasa da destekledim. şimdi bu uydu bazlı ekim alan tespiti konusu şiddetle arkasında durduğum ve olması gereken bir sistem. uygulanabilirliği tartışılır mı evet tartışılır.

  şimdi bu başlığı açan arkadaş belli olduğu üzere çiftçi falan değil
  “peki hangi ada, hangi parsel, hangi pafta ya da hangi sınırdaki tarlaya istinaden bu tespit ve fiyat belirlenmiş? işte orası muamma. fazla kurcalanmasın diye de uydu görüntülerine atıfta bulunulmuş. “

  bilal’e anlatır gibi anlatıyorum;
  2018 yılı ekim alanlarınızı ada, parsel belirterek muhtardan onayladığınız evrakları, ada pastanın krokisini de ekleyerek , ziraat odasına gerekli beyanda bulunduktan sonra imza ile il/ilçe tarım müdürlüğüne teslim edersiniz. hani bu arkadaş diyor ya neye göre diye işte senin beyanına göre biliyor bu devlet.
  sen devlete gelecek sene ben, 1 nolu parselde 100 dönüm ayçiçeği ekeceğim diyorsun. sene sonunda devlet sana o ayçiçeği ekim’inden kaynaklı ürün desteği veriyor. ( çok cüzii evet aldığının yanında verdiği devede kulak).
  şimdi bu arkadaş sen bir nolu parselde ayçiçeği ekimi yapmayıp buğday ekersen devlet bunu görür. ayçiçeğinin desteği kilo başına atıyorum 40 kuruşsa buğdayın 20 kuruş. sen beyandan farklı ekim yapmışsın. devleti dolandırmışsın gelde bunu yapmaya devam ediyorsun.

  bir suçun sürekliliği , sorgulanmaması o suçun ortadan kalkmasına neden mi teşkil ediyor ben bilmiyorum.