şükela:  tümü | bugün
 • her zaman önüne taş koyduğu, ayaklarına pranga olduğu için istiyor bunu..

  soner yalçın çok güzel özetlemiş..

  bodrum’da arkadaşımla ve konuyu bilen dostlarla yüksek yargının aldığı son yıllardaki kararları anımsamaya çalıştık.
  işte bizim hatırladıklarımız:

  erdemir: cumhuriyet tarihi boyunca bu nedenle devlet yatırımlarıyla demir-çelik tesisleri kurulmasına büyük önem verdi. türkiye 2005 yılına gelindiğinde avrupa’nın 5. dünyanın 13. büyük çelik üreticisi oldu.
  2005 yılında kurumun yüzde 46.12’si satışa çıkarıldı. danıştay 13. dairesi 2008 yılında özelleştirme kararını iptal etti.

  tüpraş: ülke vergi gelirinin yüzde 12’sini karşılayan tüpraş’ın cirosu 4 buçuk milyar dolar idi. 2004 yılında şirketin yüzde 65.76’sı 1.3 milyar dolara zorlu-efremov grubu’na satıldı. petrol-iş sendikası’nın açıklamasına göre bu para tüpraş’ın 2 yıllık karıydı. ankara 10. idaresi bu satışı durdurdu. danıştay da kararı onayınca şirketin satışı durduruldu.
  2005 yılında tüpraş hisselerinin yüzde 14.76’sı 569 milyon dolara israilli işadamı sami ofer’e satıldı. satış kamuya duyurulmadan gerçekleştirildiği gerekçesiyle ankara 12. idari mahkemesi tarafından iptal etti.
  tüpraş sonunda 2006 yılında hisselerinin yüzde 51’i koç-shell ortaklığına 4 milyar 140 milyon dolara satıldı. bu satış, 2 yıl öncesinin 4 katıydı.

  galataport: imar yetkisi olmamasına rağmen kültür ve turizm bakanlığı, istanbul karaköy iskelesi’nden mimar sinan üniversitesi’ne kadar olan en değerli sahil şeridini imara açtı. galataport projesi’ni sami ofer’in sahibi olduğu royal caribbean cruises ile mehmet kutman’ın sahibi olduğu global yatırım şirketi kazandı.
  danıştay, istanbul’un tarihine sahip çıkıp projeyi iptal etti.

  iett arazisi: imar planlarında kamu ve park alanı olarak görülen istanbul levent’te bulunan iett arazisi 2007 yılında istanbul büyükşehir belediyesi tarafından arazinin imar planını değiştirerek dubai şeyhi el maktum’a satıldı. ancak mimarlar odası, istanbul halkına ait olan bu arazi üzerindeki projenin durdurulması için istanbul 7. idari mahkemesi’ne başvurdu.
  olay mahkemeye taşınınca el maktum, ihalenin karşılığını ödemedi. bu durumda ihaleyi iptal etmesi gereken belediye, ihaleyi iptal etmeyerek arazinin şeyh maktum’un elinde kalmasına izin verdi. konuyu yargıya taşıyan chp’nin talebini danıştay kabul etti.

  eti alüminyum: 2007’de danıştay 13. dairesi, seydişehir eti alüminyum tesisleri’nin blok satış yöntemi ile ceka a.ş`ye 305 milyon dolara satışını onaylayan özelleştirme yüksek kurulu kararını iptal etti. danıştay 13. dairesi'nin iptal kararında, özelleştirme sırasında türkiye'nin alüminyum üretiminde dışa bağımlılığını azaltacak tedbirler öngörülmediği, sadece mevcut üretim seviyesinin üç yıl süreyle korunmasının taahhüt edildiği vurgulandı.

  şeker a.ş.: danıştay bu ihaleyi 15 ocak 2010 günü aldığı bir kararla iptal etti. iptal kararında, ihale şartnamesinde üretimin devamlılığının güvence altına alınmamış olması ve türk halkı için stratejik gıda maddesi sayılan şeker üretiminin, söz konusu satış sonrasında devam ettirilmemesi tehlikesinin doğmasıydı.

  izmir limanı: danıştay, 2008 yılında tcdd genel müdürlüğü'ne ait izmir limanı'nın özelleştirmesi amacıyla yapılan ihaleyi “kamu yararı gözetilmediği” gerekçesiyle iptal etti.

  mayınlı arazi: türkiye ile suriye arasında bulunan mayınlı araziler israilli firmalara 49 yıllığına verilmek istendi. anayasa mahkemesi bu kararı ülke güvenliği açısından sakıncalı bulup iptal etti.

  kreşler ve bakımevi kararı: sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu'na bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde verilen hizmet karşılığında alınacak para davalık oldu. danıştay 10. dairesi muhtaç çocukların bakımını sağlayan kurumun, kâr amacı gütmek suretiyle ücret tespit etmesinin yasal amaca aykırı olduğuna karar verdi.

  engelli yasası: danıştay 11. dairesi, engellilerin kamu görevine atanmalarına ilişkin, işe alınmamış olsalar bile, işe başladıkları tarihte iş gücü kayıplarının yasada öngörülen oranda olduğunu kabul edip engelliler lehine karar verdi.

  gdo’lu gıdalar: genetiği değiştirilmiş gıdaların ithaline izin veren bakanlık yönetmeliği danıştay 10. ve 13. dairelerince iptal edildi.

  tekel kararı: tekel fabrikalarının kapatılarak işçilerin 4/c statüsüne geçirilmesini danıştay, işçilerin rızaları dışında verilen 4/c statüsüne geçirilme ve böylece sosyal güvenceden yoksun bırakılma kararının yürütmesini durdurdu.

  fazla mesai kararı: danıştay 12’inci dairesi, 657 sayılı devlet memurları kanunu'nun 4/b maddesine göre çalışan sözleşmeli personelin, verilen işleri bitirene kadar normal çalışma saatleri dışında da çalıştırılması ve bunun karşılığında herhangi bir ek ücret ödenmemesine ilişkin hizmet sözleşmesindeki düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

  telefon dinlemeleri: adalet bakanlığı, 2007 yılında çıkardığı yönetmelikte telefon dinlemelerine yeni düzenlemeler getirdi. danıştay, adalet bakanlığı da dahil olmak üzere hiçbir idari makamın telefon dinlemeler için yönetmelik hazırlayamayacağına hükmetti.

  belediyelerde kadro kararı: bakanlar kurulu’nun belediyelerde norm kadro standardı getiren kararına karşı belediye-iş sendikası danıştay’da iptal davası açtı. binlerce belediye çalışanının işini kaybetmesine neden olacağı belirtilen kararname mahkeme tarafından iptal edildi.

  madencilik yasası: anayasa mahkemesi 2009 yılında verdiği kararla, madencilik faaliyetleri izin yönetmeliği'nin 65 maddesini iptal etti. maden arama gerekçesi ile çevrenin tahrip edilmesine izin veren uygulamalar böylece mahkemeden geri döndü.

  eczane kararı: danıştay, sosyal güvenlik kurumu ile türk eczacıları birliği arasındaki ilaç temini protokolünün feshine ilişkin sgk işlemi ve eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini durdurdu. bu fesih kararı eczacıların sgk ile örgütlü bir protokol yapmasını engelliyordu.

  hes iptali: doğu karadeniz başta olmak üzere pek çok doğal güzelliğin ortasına hidroelektrik santral yapma kararı yargıya takıldı. 138 hes projesinden 100’ü mahkemelik oldu. 26 tanesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi. diğer davalar devam ediyor.

  metrobüs zammı: istanbul büyükşehir belediyesi’nin enflasyon oranını aşan ulaşım zammı istanbul 10. idari mahkemesi tarafından belediyelerin halkın yararını gözetmesi gerektiği vurgulanarak iptal edildi.

  kuşkusuz yargının aldığı kararlar bunlarla sınırlı değil. bizim ilk aklımıza gelenler bunlardı.
  peki, yargı bu kararlarında haklı mı haksız mı?
  ya da yüksek yargı hükümetin ayağına dolanıyor mu, dolanmıyor mu?
  buna göre gidip sandıkta oy kullanacaksınız işte.

  soner yalçın
  odatv.com
 • (bkz: yetmez ama evet)

  düzeltme: (bkz: ironiyi anlamayan nesle aşina değilim) yada
  zoruna mı gitti.
 • (bkz: göt korkusu)
 • sınırların ötesine geçmiştir.

  "aihm yargıcı ışıl karakaş’ın 9 yıllık görev süresi geçen nisan ayı sonu itibarıyla sona erdi. türkiye’nin aihm’ye göstereceği aday listesi için çalışmalar geçen yılın aralık ayı sonu itibarıyla başladı. mevzuat gereği aihm yargıçlığı için ülkeler, en az biri kadın olmak üzere 3 aday gösteriyor. seçimi yapmaya yetkili organ olan akpm’de ön elemeyi, özel komisyon da denilen alt komisyon yapıyor. akpm genel kurulu, çok ekstrem bir durum olmadığı takdirde komisyonun önerdiği ismi seçiyor.

  türkiye, aralarında insan hakları daire başkanı dr. hacı ali açıkgül’ün de bulunduğu 3 adaydan oluşan ilk listeyi, 2016 aralık ayında akpm’ye iletti. ancak adayların seçimini incelemekle görevli olan komisyon, adayların yeterli kriteri taşımadıklarını belirtip “gözden geçirin” diyerek, listeyi geri çevirdi. bunun üzerine türkiye, ikinci kez isimleri belirleyerek, akpm’ye iletti. türkiye’nin ikinci listesinde, adalet bakanlığı müsteşar yardımcısı basri bağcı, başbakanlık müsteşar yardımcısı ergin ergül ile hollanda’da 2002’den bu yana avukatlık yapan fatma arslan aday olarak yer aldı. akpm, ikinci listeyi de resmi gerekçe olarak “gerekli koşulları taşımadıkları”nı savunarak geri çevirdi. kulislerde ikinci listenin de çevrilmesinin en önemli nedeninin hükümetin kendisine bağlı bürokratlar ile türbanı “siyasal simge” olarak nitelendiren ve kamusal alanda kullanılmasına karşıt kararlarıyla bilinen aihm’ye, türbanlı aday gösterme konusundaki ısrarı olduğu belirtiliyor. ikinci listenin de reddedilmesi nedeniyle ışıl karakaş, 2018 başına kadar görevini sürdürecek."

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…dan_geri_cevirdi.html