şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tanım: akp'nin toplumu ilgilendiren kaza, afet gibi olaylarda takındığı tavır.

  --- spoiler ---
  akp’nin toplu katliamlarda olayın hemen ardından yayın yasağı getirerek ve ölü sayısını zamana yayarak açıklamasının tepkileri engellemek açısından bir taktik olarak kullanıldığı biliniyor.
  ...
  çöken binanın ardından yaralıların kaldırıldığı kartal lütfi kırdar eğitim ve araştırma hastanesi’ne dün giden çevre ve şehircilik bakanı murat kurum, enkaz altında kalanların sayısını bildiklerini belirterek “enkazda kaç kişi olduğu biliniyor ama şu an gereksiz sayı vermenin kimseye bir faydası yok” dedi. içişleri bakanı süleyman soylu da önceki gece, çöken binanın bulunduğu bölgede yaptığı açıklamada, enkazda kaç kişinin olduğuna dair ellerinde bir sayı olduğunu ancak açıklamayacaklarını söylemişti.
  --- spoiler ---
  link01

  (bkz: her büyük kaza ve afetlere yayın yasağı)
  (bkz: kartal'da çöken bina için yayın yasağı gelmesi)
  (bkz: palu ailesi soruşturmasına yayın yasağı)

  28 kasım 2018’de 3 işçinin yaşamını yitirdiği kuzey marmara otoyolu’ndaki viyadük çökmesi ile ilgili olarak (bkz: viyadük faciasına yayın yasağı)

  (bkz: adana'daki yurt yangınına yayın yasağı)
 • amaçlananın aksine farkındalığı arttırır.
 • hitlerin propaganda bakını joseph goebbels denemiş ve başarılıda olmuştur. yayın organlarını elinizde tutarsanız güç sadece sizde olur. lehine olanları yayınlatır, aleyhinde olanlara yayın yasağı, konuşma yasağı, düşünme yasağı vs vs vs bilumum tüm yasakları getirir!!
 • amaçlananın aksine farkındalığı arttırmaz. amaçlandığı gibi olayı bastırır.

  streisand effect her defasında geçerli olacak diye bir kaide yok. evet belki sözlükte daha fazla entry fazla girilir, ancak akp spesifik bir kitleyi hedefliyor. bu kitle de ana haberde belli başlı kanalları izleyeceği için onların haber alma şansı doğrudan azalır.

  not: bu entryde pi 3, türk kanalları da bu haberi yasak olmasa verecek kadar karakterli alınmıştır. zannetmiyorum ama.