şükela:  tümü | bugün soru sor
 • davulun sesinin uzaktan hoş gelmesinden mütevellit olabileceği gibi kendileri gibi zor şartlarda emekli olmayı sağlayan yönetime türkiye'yi terk etmekten duydukları üzüntüyü azalttığı için de olabilir, ya da gerçekten doğru olan onların yaptığıdır.
 • kendileri almaya'da sol partiye oy verir, modern dünyanın tüm nimetlerinden faydalanır, bizeyse burada tayyip'i ve arap kültürünü reva görürler.

  sizin adaletinizi zikeyim!

  (bkz: almanya'da sol türkiye'de sağ oy kullanan almancı)
 • davulun sesinin uzaktan hoş geldiğinin kanıtıdır.
 • gerekçeleri de "erdoğan türkiye'nin saygınlığı artırdı, ihracatımız güçlendi..."dir. gümrük kapısında portal var herhalde paralel evrene geçiliyor.
 • genel olarak ezik olduklarından, ezik olmadıkları osmanlı döneminin edebiyatını yapan herkese hayran olurlar.

  geçer herhalde birkaç seneye, avrupa ülkelerinin eğitim sistemi bunları bile insanlaştıracak yeterliliktedir.
 • yasadiklari ulkelerde hristiyan demokrat ve milliyetci partilerin gocmen karsiti politikalari ve islamofobisi karsisinda "ozgurluk, insan haklari uhuhuhu" diye aglarken turkiye'de en geleneksel, en dinci, en baskici partilere oy vermekten zerrece gocunmazlar. yasadiklari ulkenin kulturunden, tarihinden zirnik haberi olmayan bu cahil ve ikiyuzlu yaratiklari omurgasizliklarindan taniyabilirsiniz.
 • bir örneğiyle frankfurt'ta karşılağım insan grubu. oy verme sebebinin eskiye kıyasla türkiye'ye daha fazla uçuş olması ve ucuz olması olduğunu söyledi. "bu mudur yani tek sebebiniz? akp iktidarı sonrası yargının, sağlık sisteminin, eğitim sisteminin çürüdüğünü göremiyor musunuz? gezi'yi duymadınız mı?" diye sorduğumda türkiye'de yaşlıları hariç kimseleri kalmadığından çok gelip gitmediklerini fakat geldikleri zaman gitgide artan gökdelenlerden ve uçuş sayısının bolluğundan etkilendiklerini söyledi. gelmediğiniz, yaşamadığınız bir ülkenin kaderini kötü yönde etkilemekten hiç rahatsız olmuyor musunuz, siz almanya'da rahat yaşayıp tek derdiniz rahat uçmakken insanların her geçen gün daha da araplaşan bir ülkede özgürlük mücadelesi vermesi canınızı sıkmıyor mu diye sorduğumda cevap veremedi. zaten pek de zeki bir şey değildi.
 • memleketteki arsaları akp sayesinde çok değerlendiği için hak yiyemeyenlerdir.
 • acun abe ben almanyadan geliyom sizleri çok seviyom
 • dusseldorf'a gittigimde havalimanindan cikar cikmaz bir taksiye binerim ve genelde söför türk'tür. eksi ile karsilastirdiginda türklerin artik almanya'da daha iyi durumda olduklarini, bir cok türk markasinin gidip oralarda yer actigini farki ciddi sekilde hissettiklerini anlatiyorlar. bu insanlara orospu cocugu diyen mahluklari duydukca rte'yi daha da iyi anliyorlar. boyle devam edin.

  memleketine cok ucus olmasini garipseyenler var. halkin beklentisi basit gordugunuz gibi. 50 sene thy'ye zarar ettirmekle 10 senede thy'yi iyi bir yere getirmenin farkini anlamiyorsan, sordugunuz insanlar degil, sizing zekanizda problem var. gezi sizin umrunuzda olabilir, herkesin umrunda degil.

  tanim ; hep savundugunuz özgürlük haklarini kullanip, istedigini destekleyen ve özgürlükcu gezicilerden orospu cocugu yaftasi yiyen vatandaslarimizdir.