şükela:  tümü | bugün
 • gereksiz bir zorunlulukla size yakin oldugu dusunulen, sizin secemediginiz insan toplulugu
 • sizle genetik bagi olan ya da sizle genetik bagi olan biriyle genetik bag oldurmaya kasan insanlara verilen isim..
 • (bkz: sülale)
 • soyağacında ismini gördüklerimiz.
 • secilemeyen, ancak kan bagimiz bulundugu icin illa sevmek zorundaymi$iz gibi diretilen insan toplulugunun uyesi. bir cok akraba, sevilmeyi hakeden davranı$lar yapmaktansa sirf akraba oldugu icin sevilmeyi/sayilmayi falan bekler. kucukken sevilir falan da sonradan baglar zayıflar, kopar gider. ha aksi olmaz mi olur, olunrsa da ba$imizin ustunde yeri olur.

  bir de bunlarla ciftle$ildiginde meydana gelen organizmalarin salak olma ihtimali kat be kat fazladir.
 • anne ve baba tarafindan kan bagi olan, teyze, amca, dayi, kuzen, hala gibi statuleri olan, bayramdan bayrama kaynasilan insan topluluklaridir.
 • güzel türkçemizde ne de güzel bir tabir vardır:

  (bkz: ayak bağı)

  sırf ırsi tanıdıklar olduğu için üç günde bir beş günde bir görmek zorunda kaldığınız (siz gitmeseniz bile onlar gelir) paylaşacak ya da konuşacak hiç ama hiç bir şeyiniz olmadığı halde samimi görünmek zorunda olduğunuz, biraz umursamaz bir hal takındığınızda ya da karşı bir görüş ya da yaşam tarzına sahip olduğunuzda "götü kalkmış bu oğlanın" cevabını yapıştırıveren, insan ırkının yaşam evreleri boyunca hiç bir zike yaramamış ve de yaramayacak insan yığını.

  bir de yapıştı mı bırakmayan bir insan yığını elbette. asla sıyrılamayacağınız, üçünden beşinden kurtulsanız diğer üçüne beşine takılacağınız ömür törpüsü. kurtuluşu yok. onlar hayatınız boyunca size hep engel, size hep ayakbağı..
 • çok sevdiğimiz dostlarımızdan daha çok görmemiz gerekebilen gereksiz insan topluluğu. bu kişiler insan olarak gereksiz değildir, sadece akraba oldukları zaman gereksizdirler. oysa tanıyıp birşeyler paylaştığınız akrabaları çok sevebilirsiniz. onlar da dostunuz olarak vardır, akraba olarak değil. bakınız woody allen akraba konusunda ne güzel demiş:

  "bildiğimiz gibi, dünyanın en gelişmiş bilgisayarının beyni, bir karıcanın beyni kadar bile sofistike değildir. burada karınca yerine akrabalarımızın bir çoğunu da örnek verebiliriz; ama neyse zaten onlara da aile düğünleri ve bazı özel durumlar dışında katlanmak zorunda değiliz."

  (bkz: #7320760)