• bir arkadasim bana demisti ki "hic dusmanin yoksa akraban da mi yok?".
    ne zaman akrabalardan birine sinirlensem onun bu lafi gelir aklima.
    akrabanin akrabaya yaptigini dusmanin yapmaz.
    kucuklukten basliyolar sidik yarisina.
    eger sizle yasit cocuklari varsa bokunuzu bile kiyaslarlar o derece.
    ilk,orta,lise donemi boyunca karne notlari kiyaslanir,kim takdir kim tesekkur almis kim daha caliskan onun hesabi yapilir.
    universite donemi kim daha iyi universite kazanir sonra kim daha iyi is bulur hesabiyla sizi deli ederler.
    ise baslanir kim ilk once evlenicek bunun derdine duserler.
    evlenirsin kim ilk cocuga sahip olcak,sevismenizi bile kiyaslayama yetenegine sahiptirler.
    olene kadar kiyaslayacak bisi bulup,sizi kiyasladiklari akrabanizdan ve kendilerinden nefret etmenizi saglarlar.
    sonuc olarak cekirdek aile iyidir daha fazlasi sadece bas agrisi.
  • huzurdur.

şimdi giydirenler başlayacak, biliyorum. ama sevmiyorum kardeşim akrabalık denilen olayı. ne kadar uzak olsalar benden o kadar memnun olurum. ikinci derece akrabalara bile birkaç günden fazla tahammülüm yok benim. ha belki ailemdeki kişilerden kaynaklıdır ona lafım yok, ama akrabalarını seçememe durumu varken, en azından bu kopukluk şanstan öte, nimet benim ve benim gibi pek çok kişi için.
  • normalde yüzüne bakmayacagin adamla 1/16 ayni geni tasiyorsun diye iletisim kurman gerekmedigini bilecek kadar birey oldugunun farkinda olmaktandir. bu farkindalik genelde egitimle oldugu icin okumusluk arttikca aile baglari zayiflar.

buna uzulenler, birileri mecbur olsa da iki insan bizimle gorusse diye uzulmektedir, akrabalari taktigindan degil yani.
  • insanın başına gelebilecek en iyi şey.
    bir şeyi yapmak istediğinde, köküne kadar köstek olup; yaptıktan sonra kendileri sayesinde olmuş gibi poz kesen; yüzüne gülüp, arkandan su içişinden attığın adıma kadar her şeyin kötücül dedikodusunu yapan; aman da evladımızsın deyip kendi çocuğuna bi şunun kadar olamadın diyen; ölsen bir bardak su vermeyecek ama kendisi her sıkıntısında yüzsüzce destek isteyecek insan sürüsü.
    ulan 7 kat ellerle dost olup güvenebiliyorsun, düşman olsan da yapabileceklerinin seviyesini görebiliyorsun. bu canına yandıklarımın ne vakit kazık atacağı hiç belli olmuyor.
    cahil, kötücül akrabadansa zeki,kültürlü düşmanı tercih ederim arkadaş; hiç değilse yediğim kazıktan bir şey öğrenirim.
  • (bkz: ankara'nın bağlarının kopuk olması)

(bkz: yaran yanlış okumalar)

bir kaç saniye anlam vermeye çalışmadım değil.
  • normal olandır.

akrabalarımı sevmiyorum çünkü hiçbirini kendim seçmedim.

arkadaşlarımı seçerken bile kılı kırk yaran bi adamım ben. akrabalarımın yüzde 95'i bencil, şımarık, görgüsüz, ne oldum delisi ve sahip olduğu her bokla hava atma meraklısı. normalde yeni tanıştığım biri olsa, bu karakteri yüzünden aynı ortamda bile bulunmayacağım adamı neden sırf anamın-babamın bilmemnesi diye seveyim?

benden uzak allaha yakın olsunlar.
  • anne ve babanın sosyokulturel ve sonrasında da ekonomik olarak kendi ailelerinden farklı olmalarindan kaynaklanabilen durumdur.
    zaten karakter itibariyle de sosyal ilişkilerin "akrabalik" üzerine değil, akrabalik iliskilerinin "sosyal ilişkiler" gereklerine göre kurulmasindan yanayım.
  • annem de babam da tek kardeş olduklarından, babam kuzeni filan kimseyle görüşmediğinden ötürü bu bağlar hakkında hiçbir fikrim yok. işin kötü tarafı tek çocuğum ve bildiğin ileride çük gibi ortada kalacağım.

bana akraba olmak isteyenler yeşillendirsin :( bileklerimizi kesip tokuştururuz :(
  • dünyanın en güzel duygusu en büyük huzur... bayramlarda seyranlarda bile bir araya gelmiyoruz düğünlerde denk gelirsek geliyoruz neşeli güleryüzlü muhabbetli dakikalar geçirip yine uzun süreler görüşmüyoruz.

kesinlikle ailenin kültürel,ekonomik ve eğitim açısından özelliklerinin yansımasıdır aksini inkar eden köylüdür.
  • pek çoğunun gereksiz insanlar olmasındandır. çocukluğum boyunca ne çektiysem 2. kuşak akrabalardan çektim. kan bağı olarak ailemden sonra en yakınım onlar olacak güya. hiçbir başarınızı çekemez, başınıza gelen kötü olaylardan zevk alırlar.

bir de nasıl oluyorsa(!) her konuda benden daha başarılı bir akrabam olduğundan mütevellit, daima bir kıyaslanma söz konusu oldu ailem tarafından.

bu yüzden (bkz: kan bağları beni bağlamaz) önemli olan insanlık.
hesabın var mı? giriş yap