şükela:  tümü | bugün
 • türkiyedir.

  kaynak tüik

  --- spoiler ---

  eşi ile akraba olduğunu beyan eden bireylerin oranı %23,2 oldu

  aile yapısı araştırması, 2016 sonuçlarına göre; 15 ve üzeri yaşta olup evlilik deneyimi yaşamış bireylerin eşleri ile akraba olup olmadıkları incelendiğinde, bireylerin %23,2'sinin eşi ile akraba olduğu görüldü.

  istatistiki bölge birimleri sınıflaması (ibbs) 1. düzeye göre; akraba evliliklerinin en yaygın olduğu bölge %42,6 ile trc güneydoğu anadolu (gaziantep, adıyaman, kilis, şanlıurfa, diyarbakır, mardin, batman, şırnak, siirt) oldu. akraba evliliklerinin en düşük oranda görüldüğü bölge ise %8,9 ile tr2 batı marmara (tekirdağ, edirne, kırklareli, balıkesir, çanakkale) oldu.
  --- spoiler ---

  edit:
  (bkz: 25 haziran 2017 şerefli ensest yürüyüşü)
  (bkz: alperen ocakları)
  homofobik bir insanım diyebilirim ama bu başlıklarda yazılanları görünce, rahatsız oldum. kim kimle ne yapıyorsa yapsın ama 3. şahıslar devlet dahil belirli ahlak normlarının dışına çıkılmadığı sürece karışamaz (yani çocuğa istismara tabi ki cezalandırılması gereken iğrenç bir şey) tüik in verilerine bir bakayım dedimdi ve bu oranla karşılaştığım için açtığım başlıktır. sallarken dikkat edilmesi gereken konulara giriyor zannımca.
  bu oran gerçekte daha da yüksektir çünkü açıklamada "beyan edenler" deniliyor. beyan etmeyenler var bir de. ben bursalıyım bizim köylerde bi akraba vardır bir de hısım. akraba ile evlenmeyi kimse hoş karşılamaz ama hısımla evlenme olabilir. hısımdan kasıt 3. 4. derece akrabalık yani kuzenden sonrası. kuzenle evlenmek hoş karşılanmaz. zaten bizim köyün tamamı 93 harbi dolaylarından balkanlardan göçmüş yanlış hatırlamıyorsam 12 aile olarak gelip yerleşmişler. yani öyle ya da böyle bir kaç nesil sonra herkes birbirinin hısmı. şu an nüfusu 2000 üzerindedir heralde. herkes birbirini tanımıyor bile. ama küçük köylerde bu oranla karşılaşmak olası. hele ki doğuda.
 • bu istatistiği yorumlamaya benim gücüm kalmadı fakat kuzenlerinizi hatta sizden daha büyük akrabalarınızı aşermenizi, ortadoğu'nun kokuşmuş kültürel birikimine ve o çok gurur duyduğunuz "değer"lerinize (!) bağlıyorum.
 • akraba kavramı geniş bi ülkedir aynı zamanda. hani aralarından biriyle evlenmeyi düşünmüyorum ama yaklaşık 2 milyon akrabam var. takibini yapamıyorum.
 • çok normal. yengem kuzenimi bana kitlemeye çalışmıştı da "ne evlenmesi ulan manyak mısın" demiştim. başka bir kuzenimi de başka bir kuzenime kitlemeye çalışmışlardı. bizim nesil(80'lerin ortası-90'lar) akraba evliliği yapmadı hiç. daha bilinçli bir nesil var ortada.

  sadece benim ailemde akraba evliliği yapmış 6 çift var ve hepsi bizim üst nesil. bir tanesinin engelli bir kızı var. benimle yaşıt o kız da. hani her fırsatta "yeni nesil niye böyle yaaa" diye laf ediyorlar ya, o laf ettikleri nesil kadar beyinlerini kullanamamışlar o dönem. hâlâ kullanamıyorlar ki, bana kuzenimi teklif ediyor yengem.
 • bu oran aslında tespit edilenden çok daha fazla. neden mi?

  soruyu cevaplayanların %90'ı eminim birinci derecede kuzenlerini akraba diye nitelendirmiştir. yani amca oğlu, dayı kızı gibi kişilerle evli olanlar bunu "akraba evliliği yaptım" diye ifade etmiştir.

  bir de ikinci derece kuzenlerle (mesela babasının amca kızıyla) evli olanlar var ki bu vatandaşlar, eşlerini akraba gibi görmedikleri için konudan hiç bahsetmemişlerdir eminim. ama şu var; sen bahsetmesen de genetik bilimi bahsediyor.

  boşuna iq'muz yerlerde değil...

  bir de bende "ay bizim aile bağlarımız şöyle iyi, böyle güçlü" diye övünmeyelim abi. amcanın oğluyla evleniyorsun lan, bu nasıl "aile bağı"? aile olsan evlenebilir miydin?
  ee, amcan ailenden değilse, ailen kim senin? anan-baban mı sadece?

  edit: türk kültüründe yok demeyin gözünüzü seveyim; iç anadolu'ya, akdeniz'e gidin bir bakın şunu demeden önce... adanada nüfusun yarısı kuzeniyle evli lan; yozgat'ta, kayseri'de, mersin'de, çorum'da adamlar çatır çatır kuzen evliliği yapıyor! bu kadar at gözlüklü olmayın abi, ihaleyi doğuya yıkmakla bir şey elde edemezsiniz. biz bu boku yiyoruz; bu kadar!
 • babam hariç, diğer tüm kardeşleri (bir eli parmaklarından fazlalar) amca, dayı, hala kızları veya yakın akraba çevresinden evlenmişlerdir.

  görüntü itibariyle bir genetik sorun yok hiçbirinde, ancak gen havuzunun içine sıçtıkları da aşikar ki bunlardan birinin çocuğu da benzer bir taktikle yine amca kızı ile evlendi. yani baktığımızda gende havuz mavuz hak getire oldu.

  ülkem için üzücü.
 • kaynakta belirtilen akraba evliliğinin en düşük olduğu illerden birinde doğup büyümüş biri olarak bir kere olsun kuzenlerime kardeşten öte bakmış değilim.bu nasıl bir sapkınlıktır böyle.insan teyzesinin dayısının halasının kızına nasıl farklı gözle bakar lan?düşünsenize babanızla amcanıza gidiyorsunuz yeğeninizi istemeye.bunu yaparlar sonra bir de bize geniş derler.