şükela:  tümü | bugün
 • şu an ankara'nın en yoğun hastanelerin birinden yazıyorum. çocuk kliniklerinde sıra bekleyen çocukların çoğu engelli veya kalıtsal hastalık taşıyıcısı. çocuğu getiren anne ve babaların sıfatlarına bakıyorum ikisi de aynı.

  dünyada milyon milyarda bilmem kaç olan hastalıklar ülkemizde sık görülüyor. devletin bu soruna acilen bir çözüm bulması şart. akraba olduğu tespit edilen kişilerin evlenmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.
 • niye yasal ki zaten ? neden geleceği zehirliyorsunuz yoksun özgüvenlerinizden dolayı ?
 • önce şunları bir çözelim de, o kalsa da olur:
  (bkz: kars'ta 12 yaşındaki yeğenine tecavüz eden amca)
 • hayata geçirilmesi durumunda imam nikahlı akraba patlamasına neden olacak uygulama önerisi.
  yasaklamayla bir yere varılamayacağını anlamak ne kadar zor olabilir çözemedim.
 • şimdi biraz düşünür isek geçmişi herkes bir arada yaşıyor aynı kabileden evleniyor yani arkadaşın bahsettiği kalıtsal hastalığın çoğu geçmiş oluyor bize sen ne kadar dışarıdan evlensen de çocuğununda illa böyle kalıtsal hastalıklar görünecek tabi %50 oranda oluyor dışarıdan evlenmede bu .şöylede bir şey var akraba olmayıp da evlenenlerde % 100 lük bir garanti yok hastalık bakımından . her doğacak birey risk ile dünyaya geliyor tahlilleri yaptırsalar bir nebze düzeltilebilir aşı vuruluyor .
 • başlığı açan arkadaşa katılıyorum ama hasta çocukların anne babalarının akraba olduğunu "sıfatlarına bakarak" mı anlamış yoksa kimliklerine de bakmış mı, onu merak ettim.
 • genetik hastalıkların yaşandığı her aile kendini bilir. eğer bir sülalede genetik hastalık geçmişi varsa; o sülalenin kendi içinden evlenmesi tabi ki de sakıncalı görülebilir. fakat yasaklamak? böyle bir evlilikten doğan çocukların genetik hastalık taşıyacağının kesin olduğunu gösterebilirseniz desteklerim ben de.

  ayrıca hiç bir akrabalığı olmadığı halde aynı genetik hastalığın taşıyıcısı olan kişilerin evlenmesi, genetik hastalığı olmayan bir ailedeki akraba evliliğinden daha sakıncalıdır belki de.

  yapılması gereken "onu yasaklayın", "buna mani olun" diye minik faşistlikler yapmak değil; evlenecek gençlerin evlenmeden önce genetik rahatsızlıklarıyla ve evlilik sonrası doğacak çocuklardaki riskle ilgili %100 bilgilendirilmeleridir.
 • engelli ya da kalıtsal hastalık taşıyan çocukların takip ve tedavileri genelde üniversite hastanesinde veya eğitim araştırma hastanesinde yapılacağı için bu yoğun ve büyük hastanelerden 'çocukların çoğu engelli veya kalıtsal hastalık taşıyor' oranını vermenin yanlış olduğunu düşünüyorum. kaldı ki akraba evliliği yapıp engelli veya kalıtsal problemi olmayan çocukları olan insanlar var. bunları hastahane koridorunda sıra beklerken görmemeniz normal.

  akraba evliliği tabi ki genetik defektler için büyük bir risk ama bunun önüne yasaklarla geçemezsiniz. artık her türlü sorunumuzda yasağa, sansüre başvurmayı normalleştirdik. eğitimli insanlar bile yasak istiyor artık. yasak bağımlısı mı olduk ne?

  akraba evliliği gibi problemlerin önüne ancak eğitimle geçebiliriz artık anlayalım bunu. her türlü riske rağmen de aklı başında reşit bireyler isterlerse birbirleriyle olabilir. buna da kimse karışamaz.
 • bak sen şu dinsiz mendebura. allah’ın emrine, muhammed’in sünnetine karşı mı geliyorsun diye ağzına kürekle vururlar. onlar evlenir ve doğururlar. ateist, evrimci bilim ve bilim insanları ise arkalarını toparlar.

  onlar için takdiri ilahi’dir bunun adı. bu çocuk varya bu çocuk; sırat köprüsünden bizi sırtlayıp karşıya geçirecek mottosuyla hayat normal akışında devam eder. şimdi o çenene kürek yemeden usulca sus ve akışa bırak kendini.
 • saçma istek. 18 yaşını geçmiş, akli dengesi yerinde olan her birey, herhangi bir zorlama olmadığı sürece istediği kişi ile evlenebilir. bunda bir sıkıntı yoktur. isterse kendi kız kardeşi ile de birlikte olur.
  yok arazi bölünmesin, miras dağılmasın, yok gelenek, seni kuzenine verelim gibi saçmalıkları yasaklarsanız ona onay veririm. ama iki kişinin özgür iradesi ile birlikte olmasını engellemek gereksizdir. zaten bu tarz insanlar çocuk yapmaz ya da çocuklarını doktor kontrolünde yaparlar.
  not:birlikte olduğum kadınla üniversitede tanıştım. akrabalarım ile de görüşmem.