şükela:  tümü | bugün
  • çünkü başka sosyal aktivitelere harcayacak paraları yok.
  • çünkü fakirler akrabalar yardım eder diye düşünür , zenginler se para ister diye
  • çok basit bir gözlemle fark edilebilecek gerçek. aslında tespit yetersiz. akrabalık ilişkileri cahillerde daha iyi olması. sakın yanlış anlaşılmasın iyi derken şöyle yani "yeğenim ben dayın, bana senin arabayı ver de takılayım haftasonu" tarzında. tamamen çıkar ilişkisi üzerine iyi tutulur akrabalık ilişkileri. yer gelir kayinçon borç ister, yeri gelir kayınpeder evine yardım edilmesini ister. hattâ borçlar ödenmeye gelince "akraba değil miyiz canım şunun şurasında, üç beş kuruşun lafı mı olur." denilip sizi dolandırırlar. sülük gibilerdir akrabalar. insanın kanını son damlamasına kadar emmeye çalışırlar.

ancak asıl trajedi bu cahillerin/fakirlerin arasından herhangi biri zincirlerini kırıp okuyup entelektüel /zengin olduğu zaman başlar. bütün bu kan emici akrabalar tek tek aforoz ederler, kendi aralarında toplanıp beddua ayinleri düzenlerler. "parayı buldu, bizi unuttu." "adamlığı bu kadarmış." şeklinde sözler gelir kulağına. eğer trajediyi daha acıklı hale getirmek isterse yeniden aralarında yer bulmak ister. akrabalarının aralarına bir girdi mi tokat manyağı olur. bir ordan gelir tokat bir burdan ama daha durun trajedimiz henüz zirveye ulaşmamıştır. bir de kendinden bir alt sınıftaki biriyle evlenip yeni akrabalar edinir de onlarla vıcık vıcık bir ilişkinin içine düşerse ya intihar eder, ya delirir. üçüncü bir şık yok ve perde.

ek: zengin ya da entelektüel insan (farklı şeyler ama) kan bağı gibi ilkel bir etiketle yaşamını düzenlemez. benzer ilgi ve bilgi birikimine sahip insanlarla olmayı tercih ederler. örneğin oturup izlediği bir film üzerinde tartışabileceği, içtiği bir şaraptan bahsedebileceği, gezdiği bir avrupa ülkesini birlikte yorumlayabileceği ve hattâ birlikte gezi planları yapabileceği, giyinmeyi yaşamayı bilen, tek derdi bim'den unu diğer markete göre 50 kuruş daha ucuza alıp bunu kendi arasında vereceği bir kısır partisinde kutlamak olmayan insanlardan kurulu bir çevre edinmeye çalışır.
  • dar gelirli insanlardaki akrabalık ilişkileri, birbirlerinden ekonomik anlamda yararlanımlarının minimum olmasından dolayı "daha güçlü" görünmektedir.

biraz parayı bulan, makam elde eden taraf, eş dost akrabadan uzaklaşır. çünkü fukara taraf, kendi hakkının da olduğunu düşündüğü kazanımlara ortak olacaktır.

(bkz: şark kültürü)
  • birlikten kuvvet doğar sözünün canlı örneğidirler ama aralarında pek de birlik yoktur aslında. bu iyi görünme! sadece bir çeşit görünme, gerçek biraz farklı.