şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok da yakın bir akraba olmadığını gösterir. parasını enflasyondan öte kar amaçlı bile kullanmış sayılır. eğer borcun ödenme süresi 1 yıldan fazla ise türkiye'de yatırım sayılır. küçükken dolar borcu deyince pek anlamıyordum, ancak şimdi ailemin nasıl bir çevresi olduğunu anlıyorum. birisinden borç istediğimde bu borcu bana dolar olarak vermek istese reddedip o kişiyle pek yakın olmazdım.

  edit: akrabadan aldığımız borç faizsiz kar amacı gütmeden olmalı bence. yani enflasyon kadar üstüne para koyulabilir. ama dolar demek bildiğin kar demek.
 • ben akrabadan eşten dosttan borç alacaksam kesinlikle dolar euro altın 3 ortak paket yapar alırım. zaten borç alacaksan bunun vadesi 1 yıldan fazla olacak, ne diye adamın parasını pul edip geri verim
 • yapılması gereken mantıklı bir harekettir. bu devirde tl'nin bir değeri mi kaldı ki bir sonraki gün %10 daha düşmeyeceğinin garantisi yok. ayrıca doları bile mevduata yatırsan %4 faiz veriyor, adam size faizsiz dolar borcu veriyor bir de beğenmiyorsunuz.

  diğer bir borç türü de altın ile borçtur.
 • hayır için borç verilmiyorsa yapılması gerekendir.

  öncelikle (bkz: dolar yükselmiyor türk lirası düşüyor)

  dolar borç veren adam kar etmiyor. dolar borç vermek ekmek karşılığı borç vermek gibi. 5 ekmek verdim 5 ekmek geri istiyorum. bugün 5 tl borç versem karşılığında 5 ekmek alabiliyorsam, yarın 5 tl geri ödediğinde 3 ekmek alabiliyorsam ben sana ekmek hibe etmişim borç vermemişim ki.
 • mantıklı ve gerekli harekettir. 2011 yılında yaklaşık 9000 dolara karşılık gelen 15-16 bin lira borç verdim uzun vadeli, eline geçince öde dediğim. şu anda 15000 lira 3400 dolar ediyor. yani borcu dolar olarak verseydim zararım yoktu.

  tamam buradaki örnekte borç süresi uzamış ama aynı parayı mesela 2 sene önce vermiş olsam da yaklaşık 5400 dolar ediyordu. yine her türlü erimiş para.
 • almayın sakın, bel büker.
 • ne kadar borç verdiğiyle, ne kadar süreliğine verdiğiyle, hangi akrabaya verdiğiyle alakalıdır durum

  verdiği para tl ile 1000-2000 ile ise çok problem olmaz, ister dolarla versin ister yenle versin. mevzu bahis 15bin-20bin veya daha fazlası ise tl vermek her babayiğidin harcı olmaz. bu ekonomik koşullarda döviz sene bazında %25 veya daha fazla değer kazanıyorken, altın tüm piyasalarda düşerken yurt içi piyasalarda anlamsız yere artıyorken ne diye tl verip de parayı pul edesin ki.

  verdiği parayı 15-20 günlüğüne veriyorsa yine çok problem olmaz (yani çok konjonktürel bir durum olmadığı müddetçe) tabi 6 ay 1 seneliğine veriyorsa yine yukarıdaki durum geçerli

  verdiği parayı babaya, evlada veya ablaya abiye veriyorsa durum farklı, amca oğluna, dayı kızına veriyorsa durum farklı. aslında akrabalık derecesine göre değil de yakınlık/samimiyet derecesine göre değişir. kimisine göre kuzenler var babadan kıymetli, kimisine göre abla var anadan babadan yakın.