1. yapma tırnak cinsidir.

  ayrıca genellikle bebek eşyası örmek için kullanılan sentetiği bol yün cinsidir.
 2. akroleinin oksitlenmesi ile elde edilen ch2=ch - co2h formülündeki etilenik asit. akrilik asit, sirke asidi gibi kokan, suya karışan ve 141 derecede kaynayan bir sıvıdır. esterleri polimerleştirerek örgensel(organik) camlar verir. akrilik yapıların yüzlerini kaplamakta yararlanılan sıvı kaplamaların (bkz: akrilik boya) yapımında da kullanılır.
 3. yüksek performanslı akrilik esaslı boya veya su-bazlı boyalarda kullanılan sentetik polimerdir. boyanın bağlayıcısı gibi,akrilik reçineler, kaplamanın kimyasallara dayanmasına ve ışık haslığı nedeniyle renginin kalıcı olmasına olanak sağlar.
 4. dişhekimliğinde yapılan total, parsiyel protezlerin anamaddesi.
 5. uzun sure solunmasi zararli olan polimerdir.
 6. aslen; prosesin şartlarına bağlı olarak, sert ve saydam, yumuşak ve esnek katılar veya yapışkan, koyu kıvamlı sıvı ürünler elde edilebilen bileşik türünün genel adıdır. sentez yoluyla elde edilirler.

  kalıplanmış yapı malzemeleri, optik gereçler, mücevherat, yapıştırıcılar, kaplama malzemeleri ve dokuma elyafı gibi çeşitli bileşiklerin hammaddesi akrilik bileşiklerdir. mesela orlon ve akrilan, akrilik ipliklerin, pleksiglas da cam benzeri akrilik maddelerin ticari adıdır.

  son dönemde klasik ağaç yerine davul yapımında kullanımı yaygınlaşmış olması da kendisini şahsen ilgi alanım haline getirmiştir.
 7. protez ödevlerimizi yaparken aileden biri olan şirin mi şirin(!) pembe bir polimer

akrilik hakkında bilgi verin