şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tadına doyum olmayan muhabbetlerdir.televizyon/bilgisayar gibi araçların kullanılamaması ve kim ne i$le uğra$ıyorsa bırakıp elektriğin gelmesini beklemesiyle ba$lar.mumlar yakılıp sağa sola konur.anne/baba daha önce zilyon kere dinlenen çocukluklarını ve gençliklerini anlatmaya ba$lar.ama bu sefer daha bir hevesle dinlenir zira yapacak ba$ka bir$ey yoktur.arada sırada camdan dı$arı arabaların ı$ığına ve insanlara bakılır.bu muhabbetlerin vazgeçilmez geyiklerinden biri de:"aaa bakın i$te hepimiz televizyona esir olmu$uz iki kelime konu$muyoruz,eskiden hep böyleymi$..".ancak biri iki saat sonra aniden gelen elektrikle gözler ovu$turulur,muhabbet güzeldir ancak msnde arkada$lar bekler denerek yeniden bilgisayar ba$ına oturulur.baba televizyonu acıp kanalları deği$tirmeye ba$lamı$tır bile..
 • anne 'bari su televizyonu acin da onun isiginda oturalim' der; butun bir gece bunun uzerine espri ve geyik yapilir.sonra anne cok kizar ve 'hadi yatin artik, gelmez bu isiklar' der. (bkz: ben bunu gordum)
 • ev değil de yatılı okuldaysanız, hele etütteyseniz, bir de hala çocuksanız, çılgınca çığlık atarsınız elektrikler kesilince. topluca yapılan bu eylem tarifsiz bir haz verir.
 • mum, kibrit veya cakmagin nerede oldugu uzerine donen sorulari iceren muhabbet.
 • annane evdeyse muhakkak çocukluk yıllarını anlatmasına neden olan hadise.

  -evladım biz çocukken elektrik yoktu ya işte hep beraber böyle oturur gaz lambası ışığında ödev yapar yemek yerdik karneyle ekmek alır çarıkla okula giderdik.

  şeklinde devam edilen ve elektrikler gelene kadar okul yıllarından savaş günlerine kadar bir çok eski hatıraları tarihsel bir dökümantasyon tadında anlatılan lezzetli flashbacklar yaşatırdı bize.
 • episode 1:

  -baba telefon aç ya tedaşa..
  +şu anda herkes arıyordur..

  episode 2:

  -baba telefon aç ya tedaşa..
  +namussuzlar telefona bakmamak için açık bırakıyorlar.. ulaşılamıyor.

  episode 3:

  -anne sular da mı gitti?
  +evet. apartmandaki su sistemi elektrikle çalışıyor.
  -iyi bok yiyor..
 • elektrikler kesilince aile fertleri arasindaki iletisim yollarinin da nasil kesilmis oldugu ortaya cikiverir bi anda.televizyon,radyo,müzik sesi olmadan bi muhabbet cikmaz evde.klasik 'elektrikler kesilince' geyigi döner durur."televizyon olmayinca ev ne kadar sessiz oluyomus","evde sanki cenaze var" gibi yorumlar yapilir.her ne kadar "aman iyi oldu,iki dakka kafamiz gözümüz dinlensin" dense de camdan disari bakilir diger mahalleler de elektrik kesilmis mi diye.hatta bizim camdan adalar gözükürdü,elektrik kesikliginin büyüklügü icin ölcü olarak orasi alinirdi.eger orda da elektrikler kesilmisse kolay kolay gelmez demekti,umutsuzluga kapilinirdi.en nihayetinde anne yatmaya gider,baba bi disari cikar,ergen kisi de bi otsbir patlatir.böyledir elektriksiz hayat memleketimde
 • sızlanmalarla başlar. zira, elektrik öyle ya da böyle önemlidir. ne zaman gelecek, daha ne kadar sürecek? gibi soruların yanıtları aranır. oflanır poflanır. ve belirli bir müddet sonra, karanlığın yanına sessizlik de eklenir, uyku moduna geçilir.

  asıl merak ettiğim ise, elektrik kesilince thomas alva edison'la nasıl bir muhabbet söz konusu olurdu acaba? ilginç olurdu herhalde.
 • yurtdisinda cok nadir görulen bir olaydir. ani bir elektrik kesintisi sadece evin icinde degil tum apartmanda ve sitede milletin saskinca sokaga cikip ne oldugunu ve neden oldugunu, sanki dunyanin sonu gelmiscesine hayretle birbirine sormasiyla olusan dialoglardir..