• rock tarihi adli bir koseyi barindiran, megadeth, iron maiden, jimi hendrix, ray charles, the beatles gibi blues ve rock devlerini bu koseye konuk edebilmis ve megadeth konserini diger kanallar gibi bir magazin haberinden ziyade bir sanat haberi olarak verebilmis acaip saygi duydugum program. cogu ozel televizyonun ne kadar moron, ve benim bile zaman zaman dalga gectigim trt nin ne kadar akli basinda bir kanal oldugunu bana hatirlatan program. tabi cnbce bu ozel kanallarin tamamen disindadir. bu program hafta icleri trt 2 de 20:00 ve 20:30 arasi yayinlanmaktadir.
  • ilkokul yillarinda bu programin jenerik muzigi calinirdi, birden aksam oldugu hissi kaplardi bunyeyi
  • çok güzel bir ilhan berk şiiridir.

ey güzel harf güzel kağıt güzel kalem.

sana nehirlerden rüzgarlardan söz ediyorum
    benim için nehirleri eğit,su yolları aç.
    ben ki daha ağzı lekeli bir çocukken
    yürürken gördüm bir gün nehirleri
    nehirlerin rüzgarların sözü yaşar

ben ağzının yaprağıyım,bir yere yaz bunu.

ey güzel el yazısı güzel mürekkep güzel uç.

beni küçük su birikintileri büyüttü.
    beni anlamak için su birikintilerine sor
    su unutmaz:daireler çizerek dikkatle çalışır.
    benim için yapraklar topla,yatağını lekele.

ben bu akşam doğruyum,karıştır saçlarımı.
  • sağcı kafaların sonunda bitirdiği kültür programı. yerine eşsiz hümanist abdurrahman dilipak'ın "mahşere doğru" adlı programı yapması kuvvetli ihtimal dahilinde.
  • seynan levent'in masasındaki "kırmızı karanfil"i kimsenin anmaması şaşırtıcı. uğur mumcu'nun cenazesini hatırlayanlar türkiye'nin onu kırmızı karanfillerle uğurladığını bilir. seynan hanım, cenazeden sonra masasına ince bir vazo içinde bir tek kırmızı karafil koydu. yasımızla özdeşleşmiş kırmızı karanfil, akşama doğru yayından kalkıncaya kadar programın baş köşesinde her gün tazelenerek durdu. kırmızı karanfilin anlamını bilen bizler de hep sevgi, saygı ve rahmetle andık uğur mumcu'yu. hatırasına ve evlatlarına laf sokmaya çabalayan zavallılar nereden anlasınlar böyle incelikleri?
  • bu programda masada görülen karanfil uğur mumcu anısına oraya koyulmuştur.
  • 1993 yılında şöyle bir bölümü yayınlanmış program. sene 1993 ve işlenen konuya bakın.
    https://www.youtube.com/watch?v=o6buxcf2axev

2004 yılında ise (bkz: akşama doğru'nun yayından kaldırılması)

palindromik bir sayı hayatımızı kaydırdı.
  • internette gezinirken yıllar sonra karşıma çıkan türk televizyon tarihi'nin en güzel, en kaliteli programlarından.

jeneriği beni ağlatmaya yetti. resmen 90ların başına döndüm. ulan zaman ulan zaman senin ben taa... of be keşke hiç büyümeseydik.
  • seynan levent'in izleyicileriyle vedalastigi program.

sevgili akşama doğru izleyicileri,

her eylül, akşama doğru’nun yeni yayın döneminde, izleyicilerine “merhaba “ dediğini ve sizleri bu merhabaya her zaman ortak ettiğini biliyorsunuz.. “nerede kalmıştık” deyip, kaldığımız yerden sanatı, kültürü, aktarmaya, sevgi ve barış ortamını yansıtmaya devam etmiştik hep... bu kez eylül ayı akşama doğru’nun hasat mevsimi.. çünkü artık akşama doğru programı yok.. 15 yılını dolduran akşama doğru 10 eylül günü ekranlara veda ediyor.. ayrılık hüznü çağrıştırsa da, sorumluluk ve emek isteyen bir işin altından başarıyla kalkmış olmak, yüzümüzü ağartıyor.. hüznün yanı sıra, elinden geleni yapmış olmanın, bir programı sevgiyle yıllarca sürdürmüş olmanın huzurunu yaşıyoruz ekip olarak.. bu huzurda, bu onurda sizlerin de katkısı çok büyük.. şimdiye kadar verdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz.. sizin bilginizle, birikiminizle ve yüreğinizle daha da bir gönendi, donandı akşama doğru. biliyoruz ki bundan sonra da, türkiye’nin aydınlık ve güzel yarınları için ortak çabalarımız sürecek.. sevgiyle ve saygıyla.....

kaynak: http://groups.yahoo.com/group/aksamadogru/
  • umut sarıkaya sayesinde 80'lerdeki çocukluğumu nostaljik bir şekilde tekrar yaşarken, birdenbire jenerik müziği aklıma gelince anımsadığım program. oturma odasındaki sobanın önüne serilen bir yemek sofrası, tüm aile bireyleri, ve trt 2'de akşama doğru başlar... hissedilen saf huzur ve mutluluk...

şu anda sanki daha önce hiç yapılmamışcasına tekrar yayınlansa eminim herkes türk televizyonlarında zeka belirtisine rastlamak olarak nitelerdi. oysa geriye dönüp bakıldığında tv programları arasında uzak ara zamanının ötesinde bir yere sahipti. kate millet, samuel weems, ioanna kuçuradi gibi insanlara programda yer vererek seviyesini zaten kanıtlamış.

üstelik 15 yıl boyunca yayınlanması insanlarımız adına ne kadar büyük bir adımsa, bu zamanların benim çocukluk ve ergenlik dönemime denk gelmesi de benim için bir o kadar kayıptır.

unutmadan http://www.youtube.com/…from=pl&playnext=1&index=18
hesabın var mı? giriş yap