şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mastife çok benzeseler de mastif ile ilişkisi olmayan yöresel çoban köpeği ırkı.
 • mastiftir. agresif olmasından mütevellit dövüş için de yetiştirilir. kangala nazaran acıya daha az dayanıklıdırlar.
 • aksaray malaklısı olarak geçiyormuş adları. türleri tükenmesin diye koruma altına alınmışlar.
 • iri ırkların hepsinde olduğu gibi heybet, güzellik gibi subjektif kıstaslardan çok önce sağlık açısından çok dikkatle yaklaşılması gereken bir ırk olmalı. adına arama yaptığımda çıkan fotoğraflarda yer alan hemen bütün köpeklerin arka bacaklarında ciddi şekilde ortopedik bozukluk bulunuyor. köpekten anladığını iddia edenin gözden kaçırması imkansız:
  https://www.google.com.tr/…i=xwodt8_jkplt4qtgvf2pdg

  bu resimlerdeki köpekleri, şu resimdeki bullmastiffin arka üyelerinin kas ve kemik yapısı ve basışı ile kıyaslarsanız ne dediğimi daha rahat anlarsınız.

  edit by -poturgilinpotur- aynen şu videoda da var durum, ilk linki tıkladım bu çıktı:
  bi tuhaf olduğum için tamamını bile izlemedim resmen sakat.

  ilave edit:
  bacakların görünüşü yeteri kadar da kas içermiyor kanımca ama asıl basışta ciddi problem var. okuyalım:

  "a dog with hip dysplasia has poorly formed joints on the hip. the "socket" portion of the joint, instead of being the rounded cup that it should be, has a flattened side, such that the "ball" end cannot sit properly in the joint. the result is that such a dog has a weakened joint and its legs may splay out as the ball of the joint searches for somewhere it can rotate."
  http://www.articlesbase.com/…available-3621370.html

  1) cow-hock "feci" boyuta ulaşmış görünüyor. bu kalça çıkığına işaret ede edebilir, başlıbaşına bir problemdir de aynı zamanda.

  2) sağ arka bacağı yüke bindiğinde patiyi istem dışı sıcağa basmış gibi yerden kesiyor. videonun 41'nci saniyesinde sıçrarken kalça çıkığının en bariz belirtilerinden biri olan tavşan sıçraması (bunny hop) var. bunlar da arka bacaklarda (özellikle sağ) kalça çıkığı olduğu izlenimini güçlendiriyor.
  http://www.5min.com/…ip-dysplasia-in-dogs-112892918
 • aksaray malaklısı olarak geçer , malak anadolu'da yanak , dudak anlamına gelir.
 • aksaray ilimizin sivas kangalı'na rakip çıkardığı köpek.

  bugün yakından inceleme fırsatım oldu... sanki benden önceki üç misafiri yemiş kadar cüsseli ve heybetliydi ama hareketleri ve yürüyüşü prostatdedeleri andırıyordu.

  belki de ilaç vermişlerdir garibime...
 • esasında adı aksaray'da yetiştiği için aksaray malaklısı olarak daha çok anılmakta olan köpek cinsidir. dev gibi bir cüssesi vardır.

  malak kelimesi aksaray yöresine ait bir terimdir ve anlamıda dudak demektir, bu köpeklere malaklı denmesinin ırkı aslında aynen kangal da olduğu gibi –anadolu çoban köpeğidir– zira aksaray ili ve çevresi anadolu nun tam göbeğindedir. bu bölgede yetişen ve bu bölgeye ait olan bu köpeklerde anadolunun köpeğidir, ancak isimleri daha yeni yeni halk arasında duyulmaya başlamıştır bunun en büyük sebebi bu üreticilerin malaklı yavrularını yıllardır kangal altında satışa çıkarmaları ve bu şekilde tanıtmalarıdır. bu sayede şu an dönyanın dört bir yanında insanlar köpeklerinin malaklı olduğunu bile bilmemektedir. her ne kadar malaklı da kangal gibi anadolu çoban köpeği olsada sivas yöresinin köpeği olan kangal dan bazı fiziksel farklılıklar gösterdiği için son zamanda yapılan kangal festivallerinde kangal üreticilerinin bir çoğu bu ırkın festivallerde ayrılmasını talep etmişlerdir. bu talepleri dikkate alınmaya başlanmıştır ve, artık irk kendi yöresel ismini taşıma yoluna gitmiştir. malaklı kangal a göre daha iri yapılıdır, özellikle kafa ve ayaklarda bu fark bariz belli olur dudakları (malakları) büyük ve sarkık olur, omuz yüksekliği erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65-85 cm dir. çok nadir olmakla birlikte 100 cm nin özerinde erkekler vardır.ağırlıkları erkeklerde 70-120 kg dişilerde 50- 80 kg. renkleri çoğunlukta boz karabaş ve sarı karabaştır, ancak akbaş ve ala renkte olan malaklı larda mevcuttur. vücutları çok kalındır bu yüzden dışarıdan bakıldığında hantal ve tembel gibi dururlar, ancak gerçekte çok seri ve hızlı köpeklerdir. karakteri genelinde serttir, yabancı ve kötü niyetli insanlara karşı son derece saldırgandır o yüzden koruma köpeği olarak mükemmel ırktır. diğer köpeklere karşı saldırgan olması, malaklı ırkının köpek dövüşlerinde kullanılması neredeyse sadece bu konuda büyük, şöhret kazanmalarına yol açmıştır.

  kaynak: [http://www.aksaraymalaklisi.com/ http://www.aksaraymalaklisi.com/]
 • anadolu'nun en iri köpeği, anadolu aslanı diye de tabir edilen aksaray malaklıaksaray vilayetinde yetiştiği, anavatanı bu bölge olduğu için aksaray malaklısı adını almıştır. yörede insanların en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır ve dolayısıyla çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan sürüleri bulunmaktadır.
  malak kelimesi aksaray yöresine ait bir terimdir ve anlamıda dudak demektir, bu köpeklere malaklı denmesinin ırkı aslında aynen kangal da olduğu gibi –anadolu çoban köpeğidir– zira aksaray ili ve çevresi anadolu nun tam göbeğindedir. bu bölgede yetişen ve bu bölgeye ait olan bu köpeklerde anadolunun köpeğidir, ancak isimleri daha yeni yeni halk arasında duyulmaya başlamıştır bunun en büyük sebebi bu üreticilerin malaklı yavrularını yıllardır kangal altında satışa çıkarmaları ve bu şekilde tanıtmalarıdır. bu sayede şu an dönyanın dört bir yanında insanlar köpeklerinin malaklı olduğunu bile bilmemektedir. her ne kadar malaklı da kangal gibi anadolu çoban köpeği olsada sivas yöresinin köpeği olan kangal dan bazı fiziksel farklılıklar gösterdiği için son zamanda yapılan kangal festivallerinde kangal üreticilerinin bir çoğu bu ırkın festivallerde ayrılmasını talep etmişlerdir. bu talepleri dikkate alınmaya başlanmıştır ve, artık ırk kendi yöresel ismini taşıma yoluna gitmiştir.
  malaklı kangala göre daha iri yapılıdır, özellikle kafa ve ayaklarda bu fark bariz belli olur dudakları (malakları) büyük ve sarkık olur.
  omuz yüksekliği erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65-85 cm dir. nadir olmakla birlikte 100 cm nin özerinde erkekler vardır.
  ağırlıkları erkeklerde 70-120 kg dişilerde 50- 80 kg. renkleri çoğunlukta boz karabaş ve sarı karabaştır, ancak akbaş ve ala renkte olan malaklı larda mevcuttur. vücutları çok kalındır bu yüzden dışarıdan bakıldığında hantal ve tembel gibi dururlar, ancak gerçekte çok seri ve hızlı köpeklerdir. karakteri genelinde serttir, yabancı ve kötü niyetli insanlara karşı son derece saldırgandır o yüzden koruma köpeği olarak mükemmel ırktır. diğer köpeklere karşı saldırgan olması, malaklı ırkının köpek dövüşlerinde kullanılması neredeyse sadece bu konuda büyük, şöhret kazanmalarına yol açmıştır.
 • kendi gecekonduda oturup, yine kendi parasıyla yapılan ve asla içine girmesine izin verilmeyeceğini bildiği sarayları öven bir cins.

  aksaray malaklısı, maddi durumu genelde kötü ancak bir gün yırtma, kaderini yenme giyi umutları taşır. yani her varoş, bu cinsi barındırmaz. sosyo ekonomik düşünce ve yapısı, nöbetleşe yoksulluk çalışmasında çok güzel irdelenmiştir.

  genel anlamda bencil ve çiftleşmeye düşkün bir türdür. dış görünümü kara, kaba ve kıllı olabileceği gibi, daha apak, temiz görünümlüleri epey fazladır. bu yüzden bazen kolay ayırt edilemeyebilir. ayırt etmek için, burnuna bir tutam kömür veya makarna tutmak yeterli olacaktır. arka ayaklarının üstüne durup, ön ayaklarını birbirine vurursa*, bu onun aksaray malaklısı olduğunu gösterir. uzmanlar bu durumun bir sevinç nidası olduğunu belirtirler.

  bu hareket aynı zamanda, onların çiftleşme dönemine hazır olduklarını belirten, hülooğğ sesleri ile perçinlenirse, malağın iyice erişkinliğe ulaştığını gösterir.

  bu tür oldukça saldırgan bir türdür. tanımadığı, kapasitesinin almadığı her şeye saldırırlar. saldırganlıklarını önlemek için, makarna ve kömür yine işe yarar. aslında makarna ve kömür genel olarak eğitimleri için yegâne şeydir...
 • evliya çelebi'nin ''anadoluda gezerken bir aslan gördüm'' sözüyle betimlediği bir köpek cinsi. evet o kadar iri ve cesur, kangal bile ufak tefek kalır yanında.