şükela:  tümü | bugün
 • güzide ülkemin,buram buram anadolu insanından kendi prens ve prensesleri için yaptıkları eylem !
  aksaray mehmetçik ilkokulu'nda otizmli çocuklarla aynı okulda eğitim gören diğer çocukların velileri otizmli çocuklara karşı eylem yaptı.
  veliler, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktı. okul müdürünün bu eylemi desteklediği, otizmli çocuklara kumpas kurulduğu, velilerin yanlış bilgilendirilip yönlendirildiği iddia ediliyor.

  velilere okulun tamamen engellilere tahsis edileceği, diğer öğrencilerin başka okullara gönderileceğinin söylendi
  [https://www.google.com/…ara-karsi-eylem-h18737.html

  hatta otizmli çocuklar okuldan çıkar iken veliler toplanıp çocukları yuhalamış

  [https://twitter.com/…tatus/1192144757809700871?s=19

  edit:
  konu ile ilgili cok az kaynak ve haber var fakat türkiye otizm meclisi önlem alınması için gerekli girişimlerin başlatılacağını duyurmuş.

  https://t24.com.tr/…mli-ogrencileri-yuhaladi,847053
 • okul müdürünün de eylemi desteklemesi şaşırtmadı aslında.
  eğitimsiz eğitimciler...
 • kendine veya çevreye zarar verecek düzeyde olan otizmli çocuklar zaten kaynaştırma ve özel eğitim adı altında okulda eğitim görmüyor diye biliyorum. erken duyar kasmak istemem ama baya mantıklı bir sebebi yoksa büyük rezalettir. ki eylem yapılması zaten rezalettir. her şeyin insanları, aileleri kırıp dökmeden anlatmanın usulü var.
  edit:yazıyı sonradan bir daha okudum. “normal çocukları” başka okula gönderecekler diye gaza getirmişler velileri. yine de rezalet.
  bir de şunu anlamıyorum insanlara sizin de otizmli olsaydı falan demek yanlış. bir insan kendi başına gelmeyecek olsa bile zor bir duruma saygı göstermelidir.
 • rezalettir.
  otizmli çocukların ne yazık ki en çok çektiği şey diğer çocukların ebeveynleri. bu ebeveynlerin gözden kaçırdığı şey ise şu; kendi çocukları da otizmli olabilirdi.

  çocuğa karşı eylem olmaz!
 • çok vicdansızlık gördükte böyle kolektif orospu çocukluğuna pek rastlanmadı.
 • çok sıkıntılı bir durum bu. bazı otizmli çocukların ciddi davranış problemleri olabiliyor. kendilerine ve diğer çocuklara zarar verebiliyorlar. kaynaştırma uygulamasına uygun olmayan çocukların ısrarla normal gelişim gösteren akranlarıyla eğitim görmesine uğraşmak diğer çocukların zarar görmesine neden olabilir. veliler de bu yüzden isyan etmiş galiba. diğer yandan kaynaştırma otizmli çocukların en temel hakkı. burada karşılıklı fayda gözeterek uzmanların karar vermesi gerek. ama şu anda ram(otizmli cocukların eğitsel değerlendirmelerini ve yönlendirilmesini yapan kurumdur) veli okul üçgeninde sistem kesinlikle doğru işlemiyor. sonra da böyle üzücü olaylar yaşanıyor.
 • mevcutlar yirmi kişiyi geçmese bu sorunların hiçbiri yaşanmayacak. öğretmen kaynaştırma öğrencilerine de vakit ayırabilecek.ancak yeni okullar açmayıp, tüm okulları zorla tekli eğitime geçirip hem sınıfları bilinçli olarak kalabalıklaştırıyorlar hem de daha az öğretmen istihdam ediyorlar.
 • otizmli cocuk orani 59da 1e yukselmis durumda. her 59 cocuktan 1i otizmli.
  kaynak
  bu su an gercekten buyuk bir oran ve giderek yukseliyor.
  anlamiyorum. gercekten anlam veremiyorum. bizim veliler de geliyor bazen "hocam, cocugumun kaynastirma olmasini istemiyorlar, yazi toplamislar. ozel alt sinifa gonderecekler, sinifin duzenini bozuyormus"
  burada suc velide degil aslinda. suc, o sinifin ogretmeninde ve idarecisinde. suc, o sinifin ogretmenine "kaynastirma" ne demek, ogretemeyen akademide.
  suc o ogretmenin kendisinde.
 • nasıl bir pisliğe bulaştık biz böyle?ne ara bu kadar vicdansız olduk ülkece?nefes almak bile zor geliyor bu ülkede insan gibi yaşamaya çalışana.yeter lan bi rahat bırakın bir tek siz yoksunuz koca dünyada birtek sizin prens ve prensesleriniz yok bu dünyada herşey siz ve çoçuklarınız için değil!hergün daha kötüye gidermiyiz acaba diye soruyorum kendime ve gün geçtikçe boka batıyoruz resmen.yani bu olanlar bu yapılanlar cehalet desen cahilliğe hakaret oluyor.çomarlık desen yine değil.ülkece bencilleştik,kendisi dışında kimse kimseyi tanımıyacak bu gidişle.
 • "problemli" olduğu öne sürülen, "hastalık" atfedilen çocuklar zaten kendilerine ayrılan özel sınıflarda eğitim alıyorlar.

  varsayalım bu çocuklar "psikopatlık" ölçüsünde sorunlu olsunlar. zaten diğer çocuklara zarar verme eğilimleri hesaplanarak, davranışlarındaki "anomali" saptanarak eğitime tabi tutuluyorlar, üzerlerine düşülüyor. peki ya sen bokunda boncuk görmüş insan müsveddesi? neyine güvenip de yuh korosuna katıldın? senin norm bellediğin, "normal" dediğin hangi davranışının psikiyatri bilimince %100 mantıklı bir karşılığı var da, bu çocuklara nefretini kusuyorsun?

  şu konunun kesinlikle çözülmesi lazım. eğer mesele "zarar vermek", "güvenlik kaygısı" başlıkları altında tartışılıyorsa, ulan senin zaten güvende olduğun bir ülke değil burası. toplumsal, siyasal, iktisadi ve çevre faktörlerinin ezici çarkında gördüğün zarar, fiziki/doğrudan "varsaydığın" nice paranoyadan daha baskın, her zaman ipi göğüsleyen tarafta.

  trafikte tartışsan ölürsün, halde tartışsan ölürsün, iş çıkışında kavganın ortasında kalsan ölürsün; zamları protesto edecek, ucu cumhurun reisine dokunacak bir hareketin fark edilse ölmez sürünürsün. her şartta zarardasın. çocuklara gelene kadar birey olarak senin herhangi bir güvencen yok. ölüsün, yürüyen cesetsin.

  bu protestolar beni korkutuyor. inancımı, insanlara olan tavrımı daha keskin ve acımasız hale getiriyor. potansiyel bir kıyım aranacaksa bu insan müsveddelerine bakılmalı.