şükela:  tümü | bugün
752 entry daha
  • burada en önemli adım oradaki müdür ve eğitimcilerin başta velileri eğitmesi olurdu.
    fakat ne yazık ki müdürün de velileri eğitmek ve doğruyu göstermek yerine velileri desteklendiği söylenmiş.

hepimiz, herkesin çocuğu bir engelli adayı, bir elin parmağı gibi hiçbirimiz aynı değiliz. ve eminim okullarda şiddet eğilimli, şiddete başvuran birçok çocuğa bakın, otizimli olmadıklarını göreceksiniz.

insanları rahatsızlığı nedeniyle dışlamak canice bir ruh hali bence.
  • bir toplumun kalitesi; engellilere, çocuklara, hastalara, yaşlılara, kadınlara ve doğaya yaklaşımları ile ölçülür. orada o çocukları değil, kendilerini yuhalamışlar.

şu cümle, tipik anadolu köylü karaktersizliğinin ürünüdür;
    "bizim çocuklarımız üzerinden sosyalleşmesinler"
  • haberlerden izlediğim kadarıyla şunu çok net bir şekilde ifade edebilirim. engelli öğrenci yoktur! öğrenci öğrenendir. engelli ebeveyn gerçekten vardır!

kardeşim çocuk çocuktur. tıbbi bir problemi olan çocuğu siz eğitimden uzak tutamazsınız. bu çocuğun senin, benim çocuğumuzdan bir farkı yoktur. çocuk öğrenmek ister, arkadaş edinmek ister.

dün sizin otizmli dediğiniz bir kardeşimle uzun uzun ekonomi muhabbeti ettim ve arkadaş oldum. inanamazsınız, bu adam kitapları yalayıp yutmuş, atıkların geri dönüştürülebilirliğine sarmış. otizmli sen misin ben mi? insan sen misin onlar mı?

not: atık çöp değildir (çomarlar için)

edit: boşluk "mi"
  • (bkz: up)

"hiçbir şey eyleme geçmiş cehaletten daha korkunç olamaz" diyen goethe'yi anıyor ve şimdi daha iyi anlıyorum. çocukları, en temel insani değerlerden nasibini alamamış bu canavarlardan korumaya yönelik bütün tedbirler ivedilikle alınmalı.
  • e aksaray işte..
  • velilerin öğrencileri yuhaladığı bir video mevcut mu acaba?

ben hâlâ kimsenin bu denli beyinsiz olabileceğine inanmak istemiyorum çünkü. varsa video görüp ona göre yorum yapmak isterim.
  • ordaki cahil velilerin otizm hakkında en ufak bir bilgi sahibi olduğunu sanmıyorum. büyük bir ihtimalle bulaşıcı bir şey zannediyorlar, aynı şekilde okul müdürü de konuya vakıf değil, biliyor olsaydı velilere açıklama yapabilir olay büyümezdi.

o şehirde yaşamış biri olarak diyebilirim ki şehrin %75’i zır cahildir.

%25’lik kesim de bir kısım öğretmen (muazzez hoca), doktor, mercedes benz mühendisleri, eczacılar, şehrin ultra zenginleri vb kişilerden oluşur. az sayıda köylüleri de kendini geliştirmiştir. bir de abd’de okuyup tekrar oraya dönüp aile şirketlerinde çalışan tanıdıklarım vardı, onlara halen akıl sır erdirebilmiş değilim.

edit: düzenleme.
  • peki ya otizmli çocukların okula girerken arka kapıyı kullanmak zorunda olmaları ve tenefüste bütün çocuklar ön bahçedeyken onların arka bahçeye çıkmaları?
    diğer anneler çocuklarını okula gönderip arkalarına bile bakmadan eve gelirken otizmli veya engelli evlat sahibi anneler her tenefüs saati "acaba evladım dışlandı mı, acaba biri sataştı mı, acaba biri dalga geçti mi?" diye kendilerini yer bitirirler. bir saniye olsun akıllarından çıkmaz çocukları. okul çıkış saati gelene kadar ömürlerinden ömür gider. yaşamadan bilemezsiniz ama yaşamayacaksınız diye bir şey de yok. yazık o yuhalayan anne babalara ve onların yetiştireceği evlatlara.
    otizm hastalık değil, farklılıktır. hiçbir engel engellileri bizden daha düşük bireyler yapmaz. biraz anlayış,biraz empati. lütfen. lütfen.
  • gerçek olmamasını dileğim hadise.. yapmayın be analar babalar.
  • şu olaya ne kadar üzüldüğümü anlatamam. halihazırda bu aileler çok ciddi buhranlar yaşıyorlar, çocuklarının bu durumunu kabullenmekte zorluk çekiyorlar. bir de bunlar yetmezmiş gibi büyük çevre baskısıyla karşı karşıya kalıyorlar. ülkemizde bu çocukların topluma kazandırılması konusunda zaten yeterli imkanlar söz konusu değilken bir de pişkin bir şekilde, bu masum çocukları yuhalamak, insanlığa sığmaz bir davranıştır. biraz empati, çok zor bir şey değil. kendinizi hem çocukların yerine hem de o ailelerin yerine koyun.
75 entry daha