şükela:  tümü | bugün
  • yalnız ben hiç yuhalanma görüntüsü görmedim, sadece oraya toplanan insanlar var. yuhaladiklari video nerede? ama gerçekse ayıp olan durumdur.
  • the accountant filmini bu akşam tüm kanallarda aynı anda yayınlayın, otizmin korkulacak bir şey olmadığını herkes anlasın.

film, otistik bir muhasebecinin kötü adamları pataklaması hakkındadır. süper film.

ve otizmin iyiye gitmesi hakkında ilginç bir öneri getiriyor. şu an tam hatırlayamadım. dövüş sporlarına yönlendirmek miydi?
  • veliler ile aynı düşüncedeyim bu çocukların yeri özel eğitim kurumlarıdır....
  • bunu yapan kişileri sosyal bir lince maruz tutmak veya kınamak otizmli bireylere ve ailelerine hiçbir yararda bulunmuyor. tepki gösterilmesi tabi ki lazım. hiç yoktansa otizmin ve bu insanların toplumda yaşadığı dertlerin gündem olması bile iyi bir şey. hem otizmli bireylerin, hem de diğer bir çok farklı semptomu bulunan bireylerin topluma kazandırılması, mutlu veya hiç yoktansa ortalamaya yakın yaşaması çok önemli.

ne kadar bir popüler kültür ürünü ve amacı para kazanmak olan bir yapım olsa da mucize doktor gibi dizilerin bile böyle bir durumun varlığını halka göstermesi, emin olun otizmli bireyler ve aileleri açısından çok önemli. insanlar sizin varolduğunuzu bir nebze de olsa hatırlıyor çünkü.

türkiye'de iyi ve vicdanlı yöneticiler ve yetkililer var. umarım ki gerekli adımları atarlar. en azından bunun için bir başlangıç yaparlar.
  • konunun aslı şöyleymiş; yakın zamanda okul yönetimi değişiyor ve yeni gelen okul müdürü muhtarla birlik olup velileri eylem yapması konusunda kışkırtıyor.

bu süreçte otizmli öğrencilerin öğretmen ve velileri otizm gönüllüleri derneği ile iletişime geçiyor. sonra olaylar patlak veriyor.

bu olayda tepki gösterilmesi gereken ilk kişiler okul müdürü ve muhtardır, baskı yapılması gereken kurum ise meb'dir.

eylem yapan velilere yüklenmek çok kolay ama bir o kadar anlamsız. böyle cahil insan sürüleri höt desen korkar dağılır zaten. çoktan sinmişlerdir.
  • sirf tik alayim haberciligi. sunun yasanma ihtimali sifir.

az mantik lan, comarlardan nefret edelim ama yapmadiklari veya yapmayacaklari seyleri de ustlerine yikmayalim.

sikindirik bir sitede haberinin yapilmasi, bir twitter adresinde paylasilmasi olayin gercek oldugunu kanitlamaz.

gunluk linc kotanizi mal gibi onunuze gelen her seye inanmadan harcayin.

hic linc olayina girmeseniz daha iyi tabi ama zekaniz dusuk, olamadiginiz her seyin, hayatinizda yanlis giden her seyin sorumlulugunu birilerine yukleyip rahatlamaniz gerek. anliyorum o yuzden, bari daha anlamli, gercege daha yakin olaylarda nefreti kusun, bari bi boka yarasin.
  • önce eğitim, bu görüntüler bilgisizliğim göstergesidir. ülkemizde farkındalıklar konusunda yeterli değiliz. otizm, down gibi farklılıklara kapalıyız. ya da engelli vatandaşlara karşı kapalıyız onlar hayatlarının çoğunu kabul görmeye harcıyorlar. her birey gibi hakları olduğu halde bunları biz insanlar ellerinden alıyoruz. çok üzücü bir haber ağlamak ya da üzülmekten başka bir şey elimden gelmemesi daha da kötü. herkes bunu görev bilsin ve çevresine anlatsın bu bir hastalık değil hastalık dahi olsa insanları hor görmeyelim. hele de çocuklara yapmayalım.
  • yaşanan olayla ilişkili tartışmalara (kaynaştırma/bütünleştirme, özel gereksinimlilere yönelik tutumlar) vakıf olduğunu düşünen birisiyim. bütün entrylere bakmadım ama burada olayın sadece bir açıdan (kötü veliler) değerlendirildiğini söyleyebilirim. burada, kendi akıllarınca protesto yapan (yaptırılan) insanlar zurnanın son deliğidir ve olaydaki en masum gruptur. daha gerçekçi bir resim arıyorsanız, sorumluluk-kusur sıralaması için: meb-genel müdürlük-yerel idare-okul yönetimi-öğretmenler- veliler biçimindeki sıralamayı tercih etmelisiniz. bu olayda sorumluluk sahibi olmayan- cahil velileri eleştirerek bir yere varılacağını sanmıyorum. onun yerine; "sorumluluk sahibi-cahiller", "sorumluluk sahibi-bilgili-umursamayanlar"a bakmanızı öneririm.
    bu pespayelik umarım kamuoyunda yeterince dikkat çeker ve bazı hayırlara vesile olur.
    olaydan etkilenen öğrencilerin, anne-babaların üzüntülerini düşünemiyorum bile. umarım onlar da diğer taraftan daha fazla patırtı çıkartabilirler ve çocuklarının hakları için mücadale ederler. yolları açık olsun.
  • nereden baksan cehalet!