• depderin bir cehalet çukurunda şu ülke, öyle ki sözlükte bu cehalet çukurunun aynalarından biri sen kimsin ki o çocuğu yuhalama haddini buluyorsun. bu zihniyetin büyüttüğü çocuğa 3. bir kişiden daha fazla zarar vereceği açık.
  • yuhalanmamış olsa bile, müdür muhtar ve veliler orada bir olay yaratmışlar bu ortada. o çocuklar zaten ayrı kapılardan girip bahçeye bile çıkmadan "kaynaşmaya" çalışıyorlarmış orada.

kamuoyunda da destek amaçlı bile olsa bu konunun çok yanlış değerlendirildiğini düşünüyorum. sürekli insanların vicdansızlığından dem vuruluyor. evet insanlar vicdansız ve kötü. içimizde milyonlarca adi yaşıyor. ama başka insanlar hakları olduğu şekilde yaşamak için o vicdansızların merhametine muhtaç değil.

otizimli çocukların kaynaştırma amaçlı olarak bu şekilde diğer bütün çocuklarla beraber eğitim alması gerekiyorsa almalıdır. bu kadar bitti! beğenmeyen kendi çocuğunu göndermesin!

evet ben de şaşırıyorum. ulan o çocuk senin çocuğun olsaydı, sen hakkını aramayacak mıydın? o zaman mağdur olduğun zaman ağlamayacak mıydın? hiç mi ben o insanların yerinde olabilirdim hala da olabilirim diye düşünmüyorsun? ama konu bu değil.

bu insanların anlaması gereken bir tek şey var: senin seninle eşit haklara sahip bir vatandaşın çocuğunun nasıl bir eğitim alacağına sen karar veremezsin. bunu anladıkları an o bahçeden defolup gidecekler gerekirse polis nezaretinde atılacaklardır. bu kadar!

sorulması gereken soru benim açımdan bunların vicdanı var mıdır yok mudur değil, bu cüreti nasıl elde ettikleri. evde gidip kendi beyinlerinde istedikleri kadar kötü düşünce üretebilirler ama bunu hayata geçirmek adına eyleme geçtikleri zaman bu suçtur! bu tip insanların bu şekilde örgütlenmesi ise ayrı kepazelik. linç kültürü bu. bunun başını çeken orda normalde sen ne yaptığını sanıyorsun dediğin zaman kem küm edip böcek gibi sinecek bu tipler birbirinden cesaret alıyor. sonra biz vicdansız mısın diyoruz. vicdan kötülük ile tanışmış kötülüğü tanıyan yetişkinlere özgü bir duygudur. özgür iradesi olmayan kitlelerin vicdanı olamaz. değişkendirler. onların vicdanına bağlı olarak bir sistem kurulmamalıdır. kanunlar bu yüzden var. elbette ki vicdanı olan insanlar var. ama iyilik, sadaka, bunların tamamı züppece ve üstten bakan bir tavır da içerir. insanlara öz hakkı olan şeyleri siz veriyormuş gibi yaparak kendinizi onere etmeye de hakkınız yok. yahu sen kimsin de bu çocuklar gelmesin diyorsun ya da başka bir yere aaaa girebilirler diyeceksin. sen nasıl elini kolunu sallaya sallaya gidiyorsan o da gidecek.

sizden izin mi alacaklar? merhamet değil hak hukuk işlesin yeter.
  • ben bu kadar kötülüge artık inanmak istemiyorum. saf kötülük saf.
  • çocuk ailesini bir nevi tanrı gibi görür. o mutlak doğrudur, sevgisine layık olmalı ya da onlarla var olmalıdır. ve doğduğu-içinde olduğu akla zihne uyumlanır, sorgudan öte mutlak kabuldedir. sen gel bütün ve biz olmak yerine insanları böl ve bunu "ayrıcalıklı" (sadece kendi çocuklarını kıymetli görmeleri) diye yap .ve o ailelerin çocukları ailesi ile gururlansın, haklı karşılasın "biricik"liğini , "üstün"lüğünü ebeveynlerinin tepkilerini izlerken. ınsan olma lûtfuna ermek kolay değil... herkes "insan" olmuyor ... dilerim ki o insani melekeleri zayıflamış ebeveynlerin çocuklarına insan eli değer ve kazanılan çocuklar olurlar içimizde...
  • aşırı şuur ve medeniyet yoksunluğu barındıran hadise.
    türkiyede yaşanmıştır ayrıca.
    hem de 21. yüzyılda...
  • içinizdeki cahilliği iğrenç kalplerinizle birleştirerek daha ne kadar ileriye gidebileceğinizi görerek şaşırdığım haberdir. iki gündür durup durup bu haber aklıma geliyor ve bu toplumun bir parçası olmaktan, sizinle zorunlu ortak bir şeyleri paylaşıyor olmaktan nefret ediyorum. babam 27 yıldır devlet kurumunda öğretmen olarak çalışıyordu ve bir gün özel eğitim merkezine tayinini isteyerek otizmli öğrencilere ders vermeye başladı. kendisinin ne ücret ne çalışma koşulları bakımında hiçbir avantajı olmamasına rağmen 6 yıldır aynı okulda görevine devam ediyor ve o çocukların sizin normal yaşamda farketmediğiniz bir çok şeye ne kadar ihtiyaç duyduklarını ve ailelerinin neler yaşadıklarını ben sadece anlattığı kadarıyla biliyorum. ve bu haber beni gerçekten etkiledi çünkü kendisinin böyle bir kararı neden verdiğini şimdi daha iyi anlıyorum. en çok da sizin o it sürüsü halinde dolaşan hayvandan hallice çocuklarınızla ve her şeyi ben bilirim sonuna kadar haklıyım düşüncesiyle her türlü çirkefliği yapmaya hazır velilerle uğraşmaktan yorulduğu için.
    gerçekten yordunuz bizi ya.
  • muhtarlık seçimi için okuldan gönderilmeleri şeklinde bir seçim vaadine dönüşmüş güzelim çocuklar üstteki entrye göre. kanım dondu. allah belanızı versin topluca.
  • yuhalamak nedir ? anlamaya çalışmak varken

otizm li çocuk ilgi ister sevgi ister ve ihtiyaçları daha fazla olabilir
    1 sınıfta 1 öğretmen varken birde otizm li öğrenci koymak hem öğretmen için hemde otizm li öğrenci için zor olabilir
    çocuk için daha da yıkıcı bir durum teşkil edebilir
    ben farklı çocukların birarada daha mutlu olduğuna inanıyorum
    çocuğu ötekiler gibi yapma eylemi ise çocuğu yer bitirir kanımca
    çocuğum otizmli olsaydı garanti özel eğitim aldırırdım

illa bu çocuklarla okuyacak diye diretmezdim
    zaten velilerin durumu böyleyken diğer çocukların otizm li çocuğa neler söyleyebileceğini dşündünüz mü ?
    hep ötekileştirecekler dışlayacaklar
    en azından kendi gibi farklı ve özel çocuklarla birarada olsa dışlanmak bir yana dursun kucaklanacak belkide...

otizm li anneleride anlıyorum düşünüyor ki normal sınıfa giderse düzelecek.
    önemli olan o anneye şunu anlatmak " bliyorum kabul etmiyorsunuz ama çocuğunuz özel ve özel ilgiye ihtiyacı var "

okulun amacı herkese ihtiyacını vermektir.

otizm li çocukları normal okullarda kurban etmeyin. diğer çocukların dışlaması ve psikolojisini bozup ayrımcılık yapmasını izleyip diretmeyin. olmuyorsa özel eğitim var bunun peşinden koşarsın.
hesabın var mı? giriş yap