şükela:  tümü | bugün
  • konya - afyonkarahisar illerinin sınırında yer alan nasrettin hoca'nın maya çaldığı göl. her güzel ve faydalı şeyin olduğu gibi gölün de kıymetini bilememişiz. son yıllarda göl sularının yanlış kullanımı ve kuraklık sonucu suları iyice azalmış hatta yer yer tamamen kurumuş. bunun etkisiyle de artık göçmen kuşlar konmaz olmuş. artık göl tabanında araba ile gidilebiliyormuş. çöl görünümü alan gölde son günlerde de doğalgaz bulunmuş.

http://www.cevreorman.gov.tr/…sulakalan/aksehir.htm
  • son yıllarda yaşanan kuraklık, bilinçsiz ve vahşi sulama , açılan kaçak kuyular, su kaynakları üzerine yapılan baraj ve göletler yüzünden yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan göl.
    geniş bir otlağı andıran alanda şimdi inekler otluyor.
    10 yıl önce 353 kilomertrekare olan göla alanı şimdi 30 km kareye düştü, derinliği 16 metreden 1 metreye indi. yakında hiçbir şey kalmayacak....

15 gün önce araçla göl yatağında 7 kilometre ilerledim bırak suyu nemli bir toprak parçasına bile rastlamadım...
  • ortalama 350 kilometrekarelik alanının, küresel ısınma yüzünden en derin yeri 1metre, toplam alanı ise 30 kilometrekareye düşmüştür.
  • küresel ısınma ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurumuş göl. ama tarım ve köyişleri bakanlığı, kurayan gölde, 2012 yılına kadar av yasağı getirmiş. ilginç.

http://www.radikal.com.tr/…07.10.2008&categoryid=85
  • küresel ısınma olayına yenik düştü
  • geçtiğimiz gün gittiğimde göremediğim göl. konyalı, pardon akşehirli kardeşlerimizin bilinçsiz su kullanımı ile tükettiği söyleniyor. bir aralar her evin bir kuyusu varmış.
  • insanımızın aç gözlülüğüne kurban edilmiş göl.
    altında kömür madeni var diye illegal yolla sondajlar vurulmuş.kömürü kurutabilmek için. yağan yağmurların tekrar aşağı ineceğini hesap eden yok tabi.şimdi ne kömür çıkıyor ne su birikiyor ayrıca yaz mevsimi sabah 6-9 arası tüm akşehir çıkan metan gazı yüzünden haşlanmış yumurta kokuyor.bir ara bu işle uğraşan avukattan dinlemiştim.dava ne oldu ne bitti bilmiyorum.yorgan gitti kavga sürüyor.
  • nasrettin hocanın göle maya çalma hikayesinde adı geçen göl.1970 lerde afyon- konya yoluna kadar gelen,batıda bolvadin yoluna kadar taşıp, araç trafiğini engeleyen göl bugün çok çok içerlere çekilmiş durumda..bugün itibari ile hıdırlık tepesinden silueti görünmekte fakat ankara yolundan sola sapılmak sureti ile gidilmeye çalışıldığında gölü bulabilirseniz şanslısınız. biz başaramadık zira toprak yol her 200 metrede 2 ye ayrılıyor ve hiçbir yönlendirme yok, yolda karşılaştığımız traktör sürücüsü emmi gölün olmadığını iddia etti. hıdırlık tepesinden göründüğünü iddia ettik.traktördeki emmi ise ‘yolun olduğuna inanıryorsun da gölün olmadığına mı inanmıyorsun’dedi. işte o an nasrettin hocanın topraklarında olduğumuzu hatırladık, emmiye selamı çaktık,geri döndük.