şükela:  tümü | bugün
 • bir an önce kamuoyuna açıklanıp büyük seferberlik ilan edilerek seçim çalışmalarına başlanılması gereken ve türkiye'yi aydınlık yarınlara en hızlı şekilde ulaştırabilecek mevcut şartlardaki tek çözüm.

  meral akşener'in kadrolarını ılımlı ve sert; özellikle kürtleri rahatsız edecek söylemlerden uzak duran politikacılardan oluşturması, kılıçdaroğlu'nun da yine kadrolarını sosyal demokrat politikacılardan oluşturması durumunda ortaya çıkacak tablo bu ülkenin en az yüzde 70'ine hitap edecektir.

  dikkatli söylemlerle kürtleri küstürmeden, muhafazakar kesimi rahatsız etmeden ve milliyetçi kesimin de tepkisini çekmeden ortak bir dil oluşturmak gelinen şartlarda recep tayyip erdoğan'ı eze eze yenmenin tek reçetesidir.

  seçim süresince de özellikle toplumun dinamiklerinin temeline bombayı yerleştirerek, bu ittifakın toplumun gözündeki meşruiyetini sarsmak için elinden geleni ardına koymayacak erdoğan'ın tahriklerine kapılınmaması ve izlenecek bütünleştirici ve soğukkanlı politika akşener-kılıçdaroğlu zaferini kaçınılmaz hale getirecektir.

  edit: karsi cikan super zekalilar nasil bir proje sunabiliyorlar acaba?

  chp-hdp ittifaki yuzde 40'i zor bulur, kalin kafali bir tane sag taban mensubu bu ittifaga mumkun degil oy vermez; eledik.

  chp-aksener-hdp ittifakindan bahsetmeye gerek yok, ittifak bir ustteki sebepten kazanamayacagi gibi aksener'in siyasi kariyeri baslamadan biter ve erdogan bu ittifaki dhkp-c, pkk ve feto is birligi yapiyor diye gece gunduz kafa severek kendi tabanini konsolide eder; eledik.

  chp, partiler ustu bir adayla secime girme karari aldi diyelim, daha yakin gecmisimizde denenmisi ve tutmamisi var, ekmeleddin ihsanoglu; onu da eledik.

  ee ne kaldi?

  kilicdaroglu-aksener ittifaki ve kurtlerin tercihlerini guneydogu'da iktidari icin bir anda tas ustunde tas birakmayan erdogan'dan yana degil de, pkk'ya taviz vermeyen, bununla birlikte kurt halkina korku degil bu vatanin bolunmez sinirlari dahilinde artik huzurlu bir yasam vaadeden aksener ve sosyal demokrat cizgide konum alan kilicdaroglu'ndan yana kullanmalarini beklemek.

  sozlukte yazilan su basliktaki entry'ler bile ulkece neden bu hale geldigimizin ozeti gibi.

  elestiri cok, proje ve cozum yok.
 • (bkz: epic fail)

  cumhurbaşkanı kim olacak?
  kabineyi kim kuracak?
  hangi bakanlıklar hangi partiye ait olacak?

  koalisyon devri bitsin diye halk cumhurbaşkanlığı sistemi getirdi, kafa hala koalisyonda...
  hdp'nin yer almadığı bir koalisyon mümkün değil, hdp ile koalisyona giren de kaybetmeye mahkumdur.

  ayrıca kılıçdaroğlu madem cumhurbaşkanlığı seçimine kendi girmeyecek, ne diye işgal ediyor o koltuğu? yeni isimlerin önünü açsın...
 • büyük yanlış olur.

  günümüz siyaseti her ne kadar inkar etse de chp hala sol, akşener de sağ olarak bilinmektedir. akp'nin bu kadar güçlenmesinin nedeni de sağ cepheyi tamamen eritip kendisinde toplamasıdır.

  chp seçimlere ayakkabısını aday koysa yine aynı oyu alır.

  akşener'in burdaki görevi sağı parçalamak. eğer kılıçdaroğlu ile yakın flört ederse sağdan ona oy verenlerin sayısı azalır. hatta chp'nin bile oylarını düşürebilir.

  sağa, akp'ye darbe indirebilmeleri için birlikte hareket etmemeleri gerekir.
 • reyim akşener üzerinde uzlaşılırsa akşener'e, kılıçdaroğlu üzerinde uzlaşılırsa kılıçdaroğlu'na olacaktır.

  edit: başka biri için ittifak yapılırsa da tercihim böyle olacak. yeterki ikinci bir eklemeddin vakası yaşanmasın.
 • yapılması gereken şey illa ortak aday çıkarmak değildir. hatta günümüzdeki siyasi yapı düşünüldüğünde ortak aday meselesi ciddi bir kesimi itecektir.

  bunun yerine herkesin ayrı ayrı aday olması ve tayyip erdoğan'ın ilk turda seçilememesi gerekir.
 • 2017 yılında hala kılıçdaroğlu'nun ne amaçla chp'nin başında tutulduğunu farkedememiş vatandaş önerisi.

  devlet bahçeli ve kemal kılıçdaroğlu sayesinde rte bu günlere gelmiştir. aralarında muazzam bir ortaklık bulunmaktadır.
 • %40 yapar. cumhurbaşkanlığı seçiminde de hdp oyları belirleyici hale gelir.

  "hdp oyları chp'ye, akşener'e mi gider eheühe" diyeceklere peşin edit: hdp oyları kürt şehirlerini yerlebir edip hdplilerin yarısını içeri tıkanlara mı gider eheühe?
 • adı konulmamış ve açıklanmamış bir ittifak en iyisidir. akp ye malzeme vermemek lazım.
 • ekmelettin ihsanoğlu faciasında gördüğümüz yanlışta ısrar edilmesi anlamına gelir.
  yapılması gereken ilk turda ayrı ayrı güçlü adaylar çıkarmak, ikinci turda güçleri birleştirmektir.

  edit:ihsanoğlu yerine insanoğlu yazmışım. otomatik düzeltme hatası.
  uyarısı için @naked snake 'e teşekkürler.