şükela:  tümü | bugün soru sor
  • malum uzun zamandır gerek twitter’da gerek ekşi sözlük’te ve diğer sosyal medya organlarında dikkat çeken bir kavga var. sosyolojiyle ilgili biri olarak bu kavganın sebepleri hakkında düşünüyorum bir süredir. neden liderlerinin ittifak halinde olduğu ve temel ihtiyaçlarının aynı olduğu zamanda bu insanlar birbirleriyle kavga etmeye başladı? bu konu hakkında belli başlı tezler var öncelikle onları dile getirelim;

1- aktroll’ler fitne çıkartmaya çalışıyordu başardılar
    ak parti taraftarlarının sosyal medyada böyle bir çaba içerisinde olduğu bariz belli ama istedikleri gibi propaganda yapsınlar belirli bir temeli olmayan fikirleri muhaliflerin beyinlerine yerleştiremezdi zira bunu yapabilse çoktan tv kanalları ve gazeteler başarırdı. demek ki aktroll’ler sebep değil sonuç.

2- chp iyi parti’nin projelerini çalıyor
    bu iddia iyi partili gençlerden çıkıyor. normalde bir partinin öteki partiden vaat kopyalaması o partiyi rahatsız eder ama benzer söylemlerin ve benzer planların olması parti kadrolarının bu durumdan rahatsız olmadıkları hatta belirli ortak planlarda anlaştıklarının ve bunların devlet politikası olmasında hemfikir olduklarını gösteriyor. bu ortak planlar için
    (bkz: endüstri 4.0)
    (bkz: ohal’in kaldırılması)
    (bkz: barışçıl dış politika)
    (bkz: üretim ekonomisi)
    (bkz: laikliğin kişisel hak ve özgürlüklerle beraber yeniden düzenlenmesi)

3- akşener’in ikinci tura kalırsam seçilirim demesi
    bu seçenek chp’lilerin genelde etkin kullandığı bir iddia. ince de birinci turda kazanacağını belirterek hem ittifakta huzursuzluk çıkarmayacak hem de gerekli mesajı ileten bir cevap veriyor. akşener ise cümlelerinin çarptırıldığını söylüyor, ince hakkında yorum yapmadım ben sadece erdoğan a karşı kazanacağımı söylüyorum gibi bir söylemde bulundu. sanırım bu seçenek biraz daha mantıklı olmakla beraber yine de kolayca geçiştirilen bir konu olduğundan bu kadar agresif bir kavgaya sebep olamaz.

şimdi ben kendi fikirlerime geleceğim
    1- iyi parti’nin kimlik siyasetini çökertmesi
    iyi parti konumunu merkezde belirlemiş, içinde milliyetçilik, özgürlükçülük ve muhafazakar öğeler barındırması.
    iyi parti kurulana kadar kesin kalıplar vardı partiler için.
    akp- dindar
    chp- seküler
    mhp- milliyetçi
    hdp- kürtçü sosyalist
    iyi parti bu kesimlerin hepsinden oy çalabilecek niteliklere sahip bir parti (hdp den feminist oyları alma şansı var direk yok saymayın)
    chp’nin iyi parti yi oyuna sokma istenci buradan kaynaklanıyor, bu kitlelere bir alternatif yaratmak, özellikle merkez sağ seçmene. ak parti ise çözümü iyi parti’yi yok etmede buldu çünkü kimlikler üzerinden halkı kutuplaştırma kazanmasını inanılmaz kolaylaştırıyor. peki bunun kavgayla ne alakası var?
    chplilerin dediği gibi bizim kimseye emanet oyumuz yok, meali: iyi parti ve hdp oylarınızı emmeye çalışıyor ve biz parti olarak kendimizi korumak istiyoruz. daha da meali: kazancımızı ve gücümüzü düşürmek istemiyoruz. iyi parti chp nin gelecekteki (ve kabul etmek lazım ki şimdi de bir nebze) rakibi.

2- meral akşener’in abdullah gül projesini bozması
    akşener abdullah gül projesini bozdu ve kadına tüm kesimler müteşekkir kaldı. burayı kabul edelim ve şimdi gelelim bunun sonuçlarına
    cumhurbaşkanlığı için ekmeleddin’e zorlaya zorlaya oy veren (yada oy vermeye tenezzül bile etmeyen) seçmen rte’nin karşısında kim varsa ehven-i şer deyip oy vermeye alışıktı. şimdi kendisine hitap eden iki lider adayını görünce şaşırdı doğal olarak bir ikilem içerisinde kaldı. kısacası bu fikir çölünde kocaman bir göl buldular.
    bu da ikinci tura kimin kalacağıyla ilgili bir rekabet oluşturdu. ince ile akşener bunu özellikle istiyordu çünkü demokrasiyi istemek, öncelikle demokrasiyi kendi içine getirmekle başlar ve tüm partiler max. oyu alınca ikinci turda ittifakı bir çeşit zorunluluk olarak ele alınır, kayıtsız muhalif seçmene yüksek oy oranları umut verir ve sandığa katılımı sağlanır.

3-akplilerin sosyal medyayı pek kullanmaması ve muhaliflerin sosyal izolasyonu
    sosyal medyadaki parti taraftarları hitap ettiği seçmen seküler seçmen olduğundan ötürü bu alanda üstünlük sağlamaya çalışmaları en temel sebebi oluşturmakla beraber olayın sosyal izolasyon sebebi de var. son dönemde yaşanan kutuplaşmadan ötürü çoğu seçmen kendini akpli çevreden izole etti (bu kısmen akpli çevre içinde geçerli) ve uzun zamandır alınan yenilgilerle muhalifler hep aynı fikirleri ve duyguları paylaşıyordu. iyi parti’nin ortaya çıkmasıyla beraber muhalif mahallede farklı sesler çıkmaya başladı ve tartışmaya duyulan özlem bu sosyal gruplar arasında tek adam rejimini unutturup, sanki iktidar olma mücadelesi chp ve iyi parti arasındaymış gibi bir bilinçaltı oluştu. en kilit noktanın burası olduğunu düşünüyorum. zira rte akşener yada rte ince arasında oy verme istenci olmayan düşünceleri ilk defa bu kadar seziyorum.

4- iktidarı indirmeye yönelik stratejik fark
    iyi partililer bu düzeni ak parti’yi bölerek indirmeliyiz fikrindeyken, chpliler ise çözümü tüm muhalefetin ikinci turda birleşmesinde buluyor. iki tarafında belirli avantaj ve dezavantajları var, bu stratejik ayrım yoğun tartışmalara sebep oluyor. aynı zamanda muhalif kitlenin bir beton gibi fikirsel anlamda birleşik olmadığını kanıtlıyor.

iyi bu kadar kafa ütüledin bu konu hakkında peki bu anlattıkların ne işe yarayacak sorusuna verebileceğim cevap ise şu;
    1- nedeni anlaşılamayan bu gereksiz gözüken kavganın sebeplerini aydınlatmak
    2- ikinci turda kaybedecek tarafın kırgınlığının alınmasına yönelik çözüm önerileri bulunması

ama ikinci konuya bu başlıkta girmeyeceğim, zira bu yazıyı ele almamın asıl sebebi kendi içimdeki düşünceleri derleyip toplayıp bir yere koymaktı.

üşenmeyip okuduysanız helal olsun.