şükela:  tümü | bugün
 • son zamanların iddiası. yarı akşener destekçisi, tam ince destekçisiyim. ittifak odaklı strateji güdüyorum ancak bu iddianın ittifakın sağlığı açısından artık ele alınması gerek. bu iddia bizzat aktroll iddiası bile olabilir. nedenlerine gelelim. (eleştiri kaldıramayıp çirkinleşmeye gerek yok, kimseyi kötülemeye gelmedim, ittifak açısından eleştireceğim.)

  1. akşener ve iyi parti örgütlenme olarak mhp'yi yakalamak üzere ve kampanyaları iyi. ancak iyi parti'nin ve meral akşener'in kanıtlanmış bir başarısı yok. anketler %5-%18 arası gidip geliyor. bu da aslında çelişkiyi ortaya koyuyor. yüksek oy gösteren anketi de inceleyeceğim. ekranlarda yer bulmamasına dair konuşuyorum.

  2. iyi parti'nin ve akşener'in tescilli başarısı olmadığından, dahası mecliste yer bulamadıklarından, henüz katkıları olmadığından, çoğu polemiğin dışında olduklarından, ayrıca en fazla üçüncü büyük muhalefet partisi olabileceklerinden; muhatap alınmayıp kanallarda pek göstermiyorlar. aynı sansürden chp de etkileniyor ama chp'ye oranla iyi parti %70 civarı daha fazla etkileniyor ki tutarlı görünüyor bu. yani chp büyük bir parti. aynı sansür ona da uygulanıyor ama biraz daha az uygulanıyor demek istiyorum parti çok büyük ve köklü olduğundan. (mesela ana akımda chp ortalama 27 dk, iyi parti 9 dakika gösterilmiş, sp ise 2 dakika, o da sadece haberde)

  3. tam tersine akşener'den ve iyi parti'den korkmadıklarını düşünüyorum cumhur cephesinin (aslen akp'nin). elbette iyi parti'nin mhp'ye oranla güçlü geldiğini biliyorlar, bundandır biraz da muhatap almamaları, ancak sırf bu yüzden "ince'den çok daha iyi" demek, ittifaka müthiş zarar verir. burada eğer ekrana vermemekle korku ölçülüyorsa, en başta hdp'nin hiçbir şekilde ekrana verilmemesi ile hdp'liler de çıkıp "en çok bizim liderden korkuyorlar, demirtaş birinci olacak" derdi.

  mhp'nin müthiş antipatisi var. chp'yi önplanda tutarak hem "ana muhalefet partisi olduğundan daha çok gösteriliyor ve muhatap alınıyor" algısı sağlanıyor (ki doğal olan da bu zaten, chp daha çok ön planda olmalı çünkü ana muhalefet partisidir), hem de akşener'i vuracakları daha büyük silahları var. bu bir iddia. (bkz: chp ve meral akşener'e adil öksüz tuzağı) gibi şeyleri bir hafta önce konuştuk zira.

  4. akşener'in oylarını yüksek gösteren ve dahası kürtlerden ince'nin alabileceği oydan daha fazla oy alacağını söyleyen anket, gezici araştırma'nın anketidir ve bu anket nevşin mengü'nün programında açıklandı. burada mengü'nün şaşırması ve ısrarla sorması üzerine, gezici bu anketin "14-15 nisan" tarihlerinde 3k insanla görüşme sonucu oluştuğunu söylüyor. muharrem ince'nin adaylığından 20 gün önce. hatta bu ankette, chp'nin adayı başbuğ olur demiş çoğunluk. düşünün ki kıyaslamalar da bu minvalde yapılıyor. bu durumda elbette kürt oyları azalır erdoğan karşıtı olsalar bile. ayrıca gezici artık chp ile çalışmadıklarını da söylüyor mengü'nün "sizin akşener ile profesyonel anlaşmanız mı var?" demesi üzerine.

  5. akşenerci arkadaşların propagandalarını chp üzerinden yapmaları, başta içinde bulundukları ittifaka zarar vermektedir. bindiğimiz dalı kesmeyelim. ilk turda kimin ne olduğunu zaten göreceğiz. ikinci turda galibi destekleyeceğiz. bunu akşener de, ince de açıkça söyledi ve kabul etti.

  6. erdoğan chp'yi küçük düşürmeye yönelik strateji güderken, bahçeli de sık sık iyi parti hakkında ağır ithamlarda bulunuyor. dinlerken "yahu ne alaka?" diyoruz ya hani, işte üstüne bu sessizlik elbette kötü şeyler getiriyor akla. son anda oyun dışı yapılmak üzere senaryolar oynanmaz umarım iyi parti'ye ki bu durum da olası değil diyemeyiz. chp'ye kirli oyun oynayacak pay yok şu anda ancak akşener'e karşı bazı iddiaları var ve akşener bunları net şekilde boşa düşürmeli yoksa iş yaş. ayrıca bazı sorular var cumhur cephesinin diline medya ile dolandırılan. "nasıl oldu da böyle güçlüce örgütlendi, para kaynakları neydi, yurtdışındaki bakanlarla görüşmeleri nasıl mümkün oldu" vs. bunları netleştirerek baskıları azaltabilir. direkt fetöcü diyeni de umursamıyor zaten artık kalan %50.

  son olarak, kampanyaya katılın (bkz: troll başlıklardaki entry'leri kaldırma zinciri)